Klíčové body
- Tchajwanský dolar zaznamenal největší dvoudenní růst za deset let
- Životní pojišťovny zajišťují měnová rizika, čímž podporují tlak na kurz
- Spekuluje se, že směnný kurz je součástí jednání s USA
- Posilující měna může snížit konkurenceschopnost Tchaj-wanu v exportu
Měna posiluje, protože životní pojišťovny se snaží pokrýt nedostatečně zajištěné pozice v amerických aktivech
Tchajwanský dolar zažívá nejsilnější dvoudenní zhodnocení za poslední desetiletí, což vyvolalo vlnu nervozity mezi exportéry, pojišťovnami a investory. Od začátku dubna měna posílila téměř o 10 %, což vrhá světlo na to, jak hluboko sahají dopady Trumpovy obchodní politiky a jak zásadní roli mohou v jednáních hrát i devizové kurzy.
Náhlé posílení měny vyvolalo paniku mezi vývozci i pojišťovnami
Jen během dvou obchodních dní stoupl nový tchajwanský dolar vůči americkému dolaru o 6,5 %, a při pondělním otevření přidal dalších 2,5 %. Tak prudký pohyb je na stabilně řízené měně neobvyklý a zasáhl především tchajwanské exportéry, jejichž zboží se náhle stává v zahraničí dražším. Nejistota se rychle přelila i na burzu – akcie klíčového tahouna ekonomiky, společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company
Pod tlakem se ocitly i životní pojišťovny, které spravují obrovské portfolia amerických aktiv. Tchaj-wan drží v zahraničních aktivech více než 1,7 bilionu dolarů, přičemž značná část je denominována v dolarech. Mnohé pojišťovny ovšem nezajistily měnové riziko, a prudké posílení domácí měny tak znamená účetní ztráty.
„Místní vývozci panikaří a pojišťovny nejsou dostatečně zajištěné,“ uvedla Ju Wang, měnová analytička BNP Paribas v Hongkongu. Současně upozornila, že odliv kapitálu související s akciemi ustal a centrální banka na trhu zůstává osamělým kupcem dolaru, což podněcuje spekulace o jejím strategickém postoji.
Jednání s Trumpem a otázka měny: Mýtus, nebo tichá realita?
Za dramatickým vývojem na devizovém trhu stojí především obavy z obchodní dohody s USA, která by mohla zahrnovat požadavek na zhodnocení tchajwanské měny. Ačkoliv tchajwanská vláda tyto spekulace důrazně popřela, trh reagoval rychle a nervózně.
Prezident Lai Ching-te v pondělí uvedl, že USA nepožádaly o zhodnocení měny a že obchodní přebytek Tchaj-wanu s USA „nemá nic společného s měnovým kurzem“. Také centrální banka Tchaj-wanu odmítla spekulace jako „nepodložené“.
Odborníci ovšem nejsou přesvědčeni. Podle Wang z BNP „žádná vláda oficiálně nepřizná, že měnový kurz je součástí obchodního vyjednávání, ale tržní očekávání tomu napovídají.“ Zvláště vzhledem k tomu, že tzv. Mar-a-Lago Accord, který rámuje obchodní agendu Trumpovy administrativy, explicitně viní nadhodnocený americký dolar z obchodních nerovnováh Spojených států.

Vzhledem k tomu, že Tchaj-wan měl v roce 2024 obchodní přebytek 74 miliard dolarů vůči USA a je sedmým největším obchodním partnerem Spojených států, není divu, že se ostrov ocitá pod zvýšenou pozorností.
Měnový chaos jako vedlejší efekt globální obchodní války
Dramatický výkyv tchajwanské měny není izolovaným jevem, ale součástí širších dopadů Trumpovy obchodní války. Americká cla na čínské i další asijské zboží zvýšila tlak na měny v regionu, přičemž investoři se snaží odhadnout další kroky Washingtonu – a zároveň se chránit před nejistotou.
Právě devizové kurzy se mohou stát novým bojištěm – nejen mezi USA a Čínou, ale i u amerických spojenců. Na rozdíl od přímých cel nemají zhodnocené měny viditelný politický rámec, ale ekonomické dopady mohou být stejně ničivé. Silnější měna znamená dražší export, nižší zisky v lokální měně a v konečném důsledku ztrátu konkurenceschopnosti.
To je obzvlášť problematické pro exportně závislé ekonomiky jako Tchaj-wan. Ztráty z nezajištěných měnových pozic mohou navíc oslabit finanční sektor, především životní pojišťovny, které drží velké objemy amerických aktiv. Analytici upozorňují, že pokud se výkyvy prohloubí, může se roztočit spirála donucených zajišťovacích operací, která měnový pohyb ještě zesílí.

Závěrem: Varovný signál i test stability
Posílení tchajwanského dolaru je technickým pohybem, ale má geopolitický význam. Ukazuje, jak snadno mohou obchodní jednání, byť jen ve fázi spekulací, narušit měnovou rovnováhu a ohrozit stabilitu klíčových sektorů. A také jak křehká může být důvěra v oficiální komunikaci, pokud tržní účastníci uvěří, že skutečná agenda se odehrává za zavřenými dveřmi.
Jakkoliv se může zdát, že se jedná o epizodní výkyv, důsledky pro vývozce, investory i centrální banku mohou být dlouhodobé. Zvláště pokud se kurz měny stane nástrojem obchodního tlaku, jehož pravidla budou určována jednostranně – například z Mar-a-Laga.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky