Spoluzakladatelka společnosti Confluent Neha Narkhede dnes oznámila založení nové fintech společnosti Oscilar, která vyvíjí platformu „řízenou umělou inteligencí“, jež má finančním institucím pomoci chránit online transakce před podvody a krádežemi.
Společnost Oscilar je financována výhradně z vlastních zdrojů, a to částkou 20 milionů dolarů, na kterou přispěli Narkhede a další spoluzakladatel společnosti Sachin Kulkarni. Narkhede říká, že se rozhodli nepřijímat externí financování, aby mohli „rychle vybudovat a rozšířit společnost“ při jejím veřejném spuštění.
„Sachin a já jsme pracovali ve společnostech, kde působily jedny z nejlepších inženýrských talentů na světě, ale oba jsme byli zmateni tím, jak těžkopádná a upřímně řečeno neefektivní byla převládající technologie pro rozhodování o rizicích,“ řekl Narkhede v e-mailovém rozhovoru pro TechCrunch. „Byli jsme přesvědčeni, že technologie pro rozhodování o podvodech a rizicích vyžaduje zásadní změnu, a proto jsme poslední dva roky pracovali „pod radarem“ na vybudování společnosti, která by tento problém řešila.“

Před založením společnosti Oscilar byl Kulkarni vedoucím inženýrem ve společnosti Facebook, kde vedl oddělení, které pomáhalo budovat interní soukromý cloud společnosti Facebook. Narkhede se kromě spoluzaložení společnosti Confluent podílel také na vedení společnosti LinkedIn, kde dohlížel na snahu této sítě o škálování datového potrubí.
Narkhede a Kulkarni chtěli pomocí systému Oscilar řešit problém, který charakterizují jako „dramatický nárůst“ rizika podvodů při online transakcích pro společnosti. Poznamenávají, že pandemie dále urychlila explozi online transakcí v posledním desetiletí, což vedlo k odpovídajícímu nárůstu podvodů, úvěrových a pojistných rizik.
Podle průzkumu Světové banky z roku 2022 dvě třetiny dospělých na celém světě nyní provádějí nebo přijímají digitální platby. Zároveň se skutečně zvýšilo riziko. Společnost Juniper Research očekává, že ztráty z podvodů při online platbách do roku 2025 přesáhnou 200 miliard dolarů.
Společnost Oscilar samozřejmě není zdaleka první, kdo se pokouší řešit obrovský problém rizika plateb. Společnost Nivelo nedávno zahájila činnost s počátečním financováním ve výši 2,5 milionu dolarů pro svou platformu, která chrání transakce ACH. Společnost Sardine získala 51,5 milionu dolarů na vývoj technologie detekce anomálií pro fintech platby. Mezi další hráče v této oblasti patří Fraugster, Bouncer (který Stripe koupil v roce 2021) a Hawk AI, z nichž poslední uvádí své produkty na trh právě směrem k bankám.

Narkhede však tvrdí, že mnohé z existujících platforem to nedokážou.
„Investice většiny společností do ochrany proti podvodům a rizikům nedrží krok s rozšířením online transakcí,“ řekl Narkhede. „Stručně řečeno, stávající technologie se spoléhají na neúplné a zastaralé informace o chování uživatelů.“
Podle Narkhedeho se Oscilar liší tím, že se platforma ve velké míře spoléhá na umělou inteligenci a strojové učení. Ale ne jen tak ledajakou – Narkhede tvrdí, že AI společnosti Oscilar, vyvinutá interně, vyžaduje k trénování modelů strojového učení mnohem méně prvotních a cizích dat o minulých případech podvodů od zákazníků.
„Do našich modelů strojového učení integrujeme agregované anonymní signály o riziku z celé naší sítě zákazníků a naše modely strojového učení jsou průběžně trénovány a testovány,“ vysvětlil Narkhede. „Tento proces je rychlý, protože jsme automatizovali zpětnovazební smyčku, která aktualizuje naše modely. Díky tomu se v průběhu času automaticky stávají chytřejšími.“
Oscilar také nabízí sadu nástrojů, které mohou týmy pro operace s riziky používat k vytváření nových modelů rizik, jejich testování, monitorování a nasazování modelů, aniž by musely psát kód. Tím se tyto týmy zbavují závislosti na inženýrech, kteří jim poskytují zásahy a technickou podporu, říká Narkhede.

„Díky společnosti Oscilar mají naši zákazníci přehled o modelu a mohou určovat všechny parametry a údaje, které do modelu vstupují,“ pokračovala. „Ve skutečnosti v rámci našeho onboardingového procesu bereme data zákazníků a vkládáme je do modelu, abychom se ujistili, že funguje správně a že do něj nevnášíme zkreslení. Společnost Oscilar má v průběhu celého procesu své lidi, kteří sdílejí výsledky s firmou, aby se ujistili, že výkonnost je dobrá a že model funguje správně.“
Vzhledem ke konkurenci v oblasti ochrany proti podvodům má společnost Oscilar rozhodně co dělat. Problémem může být i financování, zejména vzhledem k nedávným úpadkům bank. Podle CrunchBase dosáhly venture investice do fintech společností v roce 2022 k prosinci 2022 výše 81 miliard dolarů, což je o 41 % méně než na vrcholu v roce 2021, kdy činily 137 miliard dolarů.
Narkhede však tvrdí, že Oscilar již spolupracuje s „desítkami“ fintech zákazníků, což by mohlo být pozitivní znamení.
„V tichosti jsme přivedli desítky inženýrů s desítkami let zkušeností ze společností Facebook, Google, Uber a Confluent, kteří mají hluboké zkušenosti s budováním vysoce škálovatelných datových systémů založených na umělé inteligenci,“ řekla. „Veřejné spuštění systému Oscilar nám umožňuje navázat kontakt s ještě širším spektrem potenciálních zákazníků a partnerů.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky