Jeremy Siegel z Whartonské univerzity říká, že zvýšení sazeb o půl procentního bodu je na stole s další silnou zprávou o zaměstnanosti
„Přiznám se, že mě překvapila síla lednových mezd,“ řekl Seigel v úterý v pořadu „Squawk Box“ televize CNBC. „Řeknu, že pokud budou tak silné jako v lednu, ano, padesátka je rozhodně na stole. Nemyslím si, že to tak bude.“
Mzdy mimo zemědělský sektor se za leden zvýšily o 517 000 a dosáhly tak největšího přírůstku od července. Zpráva o zaměstnanosti přišla několik dní poté, co Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do cílového pásma 4,5-4,75 %, což je nejvyšší hodnota od října 2007.

Seigel uvedl, že pokud únorová zpráva o zaměstnanosti ukáže velké zpomalení, centrální banka zvýší sazby právě o čtvrt procentního bodu. Údaje budou zveřejněny 10. března a další dvoudenní zasedání Fedu začne 21. března.
Akciový trh zaznamenal na začátku roku 2023 velký návrat a index S&P 500 zaznamenal nejlepší leden za poslední čtyři roky. Seigel uvedl, že síla trhu pramení z menšího rizika recese díky odolnému trhu práce.
„To zároveň zvyšuje sazby a také snižuje pravděpodobnost recese,“ řekl Seigel. „Je tedy pravděpodobnější, že se odhady zisků naplní, než tomu bylo dříve.“

Podle údajů CME Group obchodníci sázejí na to, že existuje 79% šance, že Fed na svém březnovém zasedání schválí zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu, a 21% šance na zvýšení o 50 bazických bodů.
Solidní trh práce „znamená, že by Fed mohl zpřísnit, a proto jste nyní na akciovém trhu skutečně viděli téměř patovou situaci,“ řekl Seigel.
V roce 2022 Fed schválil čtyři po sobě jdoucí pohyby o 0,75 procentního bodu, než v prosinci přešel na menší zvýšení o 0,5 procentního bodu.
Na prosincovém zasedání FOMC členové výboru naznačili, že „konečnou sazbu“, tedy bod, kdy Fed považuje politiku za dostatečně restriktivní, vidí na 5,1 %.
Wilson z Morgan Stanley varuje, že akciový trh znovu dosáhne říjnových minim a může klesnout o více než 20 %
Podle Mikea Wilsona z Morgan Stanley odolný americký trh práce a tvrdohlavá inflace vzaly Federálnímu rezervnímu systému odklad ze stolu a povedou k dalšímu prudkému poklesu akcií.
Tento akciový stratég v pořadu „Squawk Box“ televize CNBC uvedl, že Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb až do jara a ohrozí nedávnou rally na akciovém trhu.
„Fed nechce dát žádnou šanci tomu, aby inflace opět zvedla hlavu. Myslíme si, že do června dojde ještě nejméně ke dvěma, možná třem zvýšením,“ řekl Wilson. „To se v posledních 30 dnech dostalo do cen dluhopisového trhu, ale zdá se, že akcie to ignorovaly. Zůstalo nám, že akcie jsou dražší.
A přestože se zdá, že některé části ekonomiky stojí na pevných základech, zisky podniků budou podle něj v příštích čtvrtletích stále pravděpodobně „degradovány“.

Stratég varoval, že akciový trh by se mohl možná propadnout o více než 20 % a vidět, jak se index S&P 500 obchoduje v rozmezí 3 000 až 3 300, a čeká ho „přinejmenším opakované testování říjnových minim“. Index S&P 500 uzavřel 14. října na úrovni 3 583 bodů, což je o 12,2 % méně než v pátek.
Wilsonův komentář pro CNBC přišel po poznámce z 19. února, která varovala, že akcie vzrostly „do vzduchoprázdna“ a čeká je prudký pokles. Přirovnal akciový trh k horolezcům, kteří vystoupali příliš vysoko na Mount Everest a dostali se do „zóny smrti“, přičemž ocenění je těžko ospravedlnitelné na základě výhledu zisků.
Wilson také poukázal na aktivitu centrálních bank v Japonsku a Číně a slabší americký dolar jako na důvody, proč se zvýšila globální likvidita, což snížilo účinnost zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu a přispělo k nedávnému růstu akcií.
„I když Fed zvyšuje, pokud to kompenzuje globální likvidita, je to příběh. Myslíme si však, že to začne slábnout,“ řekl.
Navzdory svému opatrnému výhledu Wilson uvedl, že akciový trh nečeká několikaleté těžké období.
„Ve skutečnosti jsme na roky 2024 a 25 docela pozitivní, ale musíme se prostě dostat přes toto údolí,“ řekl Wilson.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky