Čínský regulátor cenných papírů se plně vzdá své role při posuzování prvotních veřejných nabídek akcií (IPO) a přenese pravomoc prověřování na burzy, přičemž tržní síly budou mít plnou moc nad stanovováním cen akcií.
Čínská komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) ve středu po uzavření trhu ve svém prohlášení uvedla, že na všech burzách v Šanghaji, Pekingu a Šen-čenu bude zaveden systém IPO založený na registraci.
V současné době je regulátor zodpovědný za přezkum kotačních dokumentů a má konečné slovo při stanovení ceny akcií.
Cílem reformy IPO je „dát trhu právo volby“ a učinit IPO transparentnější a předvídatelnější, uvádí se v prohlášení.
CSRC zveřejnila návrh pravidel upravujících zjednodušený mechanismus IPO a do 16. února žádá veřejnost o vyjádření.
V rámci systému založeného na registraci budou burzy vyžadovat, aby společnosti po podání žádosti o kótování zveřejňovaly úplné informace.
Žadatelé dostanou zelenou k získání finančních prostředků na burze, jakmile burza potvrdí pravdivost zveřejněných informací.
Reforma rozšiřuje přístup, který CSRC zavedla na trhu Star Market ve stylu Nasdaqu pro technologické společnosti v roce 2019.

„Tržní systém IPO umožní spravedlivé získávání finančních prostředků pro každou společnost, která chce získat přístup k fondům na burze,“ řekl Ivan Li, manažer fondu Loyal Wealth Management v Šanghaji. „Rozhodnutí rozšířit reformu ukazuje, že regulační orgán je odhodlán přiblížit pravidla čínského akciového trhu mezinárodním zvyklostem.“
Čína má druhý největší akciový trh na světě s tržní hodnotou 11 bilionů USD.
Systém nabídky nových akcií je na pevninském trhu dlouhodobě problémem, který nabízí živnou půdu pro korupci a zanedbávání povinností.
Například Yao Gang, bývalý místopředseda regulátora cenných papírů známý jako „král IPO“, byl v roce 2018 odsouzen k 18 letům vězení za přijímání úplatků a obchodování s důvěrnými informacemi. Byl shledán vinným z přijetí úplatků ve výši 69 milionů jüanů (10,2 milionu USD) a z vnitřní výměny informací si přivlastnil 2,1 milionu jüanů, podle tehdejšího prohlášení soudu mu byla rovněž uložena pokuta ve výši 11 milionů jüanů a všechny jeho „nezákonné zisky“ byly zabaveny.
Ceny akcií při IPO byly často uměle nastaveny na nízkou úroveň, aby usnadnily získávání finančních prostředků státem vlastněných společností. Téměř všechny IPO na pevnině prudce vzrostly v první den obchodování kvůli nízkým nabídkovým cenám.
Nový systém založený na registraci vychází z amerických modelů a reforma odráží záměr Pekingu dále internacionalizovat čínský kapitálový trh, který je nyní pro zahraniční společnosti nepřístupný.
V roce 2020 začala zkušebně přijímat systém založený na registraci burza ChiNext, obchodní platforma pro začínající technologické podniky.
Peking se snaží liberalizovat akciový trh, aby rozšířil přístup ke kapitálu pro své slibné technologické start-upy.

V návrhu pravidel CSRC stanoví, že k emisi IPO budou způsobilé pouze společnosti, které splňují čínskou národní průmyslovou politiku.
Napětí mezi USA a Čínou vede stále více pevninských firem k uvádění akcií na domácí trh.
Na rozdíl od akciového trhu ve vyspělých zemích, kde jsou regulační orgány odpovědné pouze za zajištění poctivosti, spravedlnosti a transparentnosti prodeje akcií a obchodování s nimi, má CSRC za úkol také udržovat stabilitu trhu.
IPO
Primární veřejná nabídka akcií (IPO) je proces, při kterém společnost poprvé vydává akcie pro veřejnost. To umožňuje společnosti získat kapitál prodejem vlastnických podílů veřejnosti a také zakladatelům společnosti a prvním investorům vyplatit část nebo všechny své podíly.
Proces vstupu na burzu obvykle začíná tím, že si společnost najme investiční banku nebo upisovatele, který se postará o logistiku IPO. Upisovatel pomůže společnosti určit počet prodávaných akcií, cenu, za kterou se budou prodávat, a načasování nabídky.
Společnost bude muset také podat komisi pro cenné papíry registrační prohlášení, které obsahuje finanční a další informace o společnosti, jež mají potenciálním investorům pomoci učinit informované rozhodnutí, zda investovat.
Jakmile komise registrační prohlášení schválí, společnost provede „roadshow“, aby nabídku propagovala institucionálním investorům, jako jsou podílové a penzijní fondy. Tito investoři obvykle nakupují akcie v rámci IPO jako první, protože mají prostředky na nákup velkých balíků akcií.
Samotné IPO se obvykle uskuteční v určitý den, známý jako „datum IPO“, kdy se s akciemi začne obchodovat na burze cenných papírů. Cena akcií bude kolísat v závislosti na nabídce a poptávce na trhu a společnost obdrží výnosy z prodeje akcií.
IPO může být pro společnosti způsobem, jak získat značné množství kapitálu, ale nese s sebou také rizika. Protože společnost vydává nové akcie, čímž ředí hodnotu stávajících akcií, může cena akcií klesnout. Vstup na burzu může být pro společnost nákladný a časově náročný a vystavuje ji také zvýšené kontrole ze strany regulačních orgánů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky