Ropa klesá, protože globální ekonomická situace převažuje nad snížením těžby Saúdské Arábie
Futures na ropu Brent klesly o 51 centů na 76,20 USD za barel. Americká ropa West Texas Intermediate klesla o 54 centů na 71,61 USD za barel.
Ropa Brent v pondělí posílila až o 2,60 USD a americká ropa o 3,30 USD poté, co Saúdská Arábie, největší světový vývozce, o víkendu oznámila, že její produkce v červenci klesne o 1 milion barelů denně
„Ceny ropy se stále nacházejí na medvědím trhu a vidíme, že některé vyspělé ekonomiky již začaly upadat do recese, například Německo,“ uvedl analytik společnosti CMC Markets Leon Li.
Účastníci trhu čekají, zda americký Federální rezervní systém v červnu zvýší nebo ponechá úrokové sazby a co naznačí středeční údaje o čínském obchodu za květen, pokud jde o poptávku v druhé největší světové zemi, která je spotřebitelem ropy.
Vyšší úrokové sazby Fedu by mohly omezit poptávku po energiích, i když podle některých analytiků bude spotřeba silná. Podle nástroje CME FedWatch nyní trhy odhadují pravděpodobnost, že Fed tento měsíc pozastaví zvyšování úrokových sazeb, na 77 %.
Podle ředitele výzkumu společnosti Rystad Energy Claudia Galimbertiho se očekává, že poptávka bude i po zveřejnění nedávných ekonomických údajů pozitivním faktorem trhu, protože USA nejsou v recesi a Evropě se daří dobře.
A přestože se Čína potýká s novou vlnou COVID-19, která dočasně omezuje provoz, brzy se podle něj vrátí zpět.
Také „americká ekonomika se chystá na velmi silnou letní cestovní sezónu, což by mělo znamenat, že poptávka po benzínu a leteckém palivu bude velmi silná“, uvedl ve své poznámce hlavní analytik trhu společnosti OANDA Edward Moya.
Zlato získává zpět půdu pod nohama, když dolar klesá kvůli slabým údajům z USA

Ceny zlata se v úterý ustálily poté, co v předchozí seanci zaznamenaly určité zisky, protože slabé údaje z amerického sektoru služeb zatížily dolar a podpořily sázky na ochlazení největší světové ekonomiky.
Žlutý kov se zotavil z více než dvouměsíčního minima poté, co pondělní údaje ukázaly, že sektor služeb v USA v květnu téměř nerostl, čímž se ukončily měsíce silného růstu, protože trhu práce došel dech.
Údaje podnítily určité ztráty dolaru a vzdálily jej od nedávných téměř 11týdenních maxim. To prospělo většině trhů s kovy, zejména bezpečným aktivům, jako je zlato.
Spotová cena zlata se nezměnila a činila 1 961,16 USD za unci, zatímco futures na zlato vzrostly o 0,2 % na 1 977,45 USD za unci. Oba instrumenty v pondělí po amerických údajích vzrostly o více než 0,6 %.
Navzdory nedávným ziskům se však zlato obchodovalo převážně v rozmezí, protože trhy se před rozhodnutím Federálního rezervního systému o úrokových sazbách, které se uskuteční příští týden, uklidnily. Obchodníci jsou rozděleni v názoru na to, zda centrální banka zvýší, nebo ponechá úrokové sazby, po smíšených signálech ohledně tohoto kroku v uplynulém týdnu.
Zatímco údaje o inflaci a trhu práce překvapily pozitivně, několik představitelů Fedu vyzvalo centrální banku, aby pozastavila cyklus zvyšování sazeb a zhodnotila zpřísňování měnové politiky v uplynulém roce.
Bez ohledu na kroky Fedu v příštím týdnu se však všeobecně očekává, že úrokové sazby v USA zůstanou v letošním roce po delší dobu na vyšší úrovni, což omezuje výraznější růst cen kovů. Vysoké úrokové sazby zvyšují alternativní náklady držby nevýnosových aktiv, jako je zlato.
Žlutý kov může ještě letos zaznamenat zvýšené nabídky, zejména s ohledem na zhoršující se ekonomické podmínky v USA.
Oslabení dolaru pomohlo cenám mědi dále se zotavit z šestiměsíčního minima, kterého dosáhly minulý týden, ačkoli nálada vůči červenému kovu zůstává před dalšími ekonomickými informacemi od hlavního dovozce Číny, které mají přijít tento týden, na hraně.
Futures kontrakty na měď v úterý klesly o 0,1 % na 3,7592 USD za libru poté, co v předchozí seanci vzrostly o 1,2 %.
Tento týden se pozornost soustředí na údaje o čínské inflaci a obchodu, přičemž se očekává, že tyto údaje poskytnou více informací o poptávce po komoditách v zemi, kde se ekonomické oživení po COVIDu vytrácí.
Série slabých ekonomických údajů z Číny oslabovala ceny mědi po celý květen. Poptávku po červeném kovu, který by v případě výraznější recese v letošním roce mohl ztratit, ovlivnily také slabé výrobní výsledky z USA a eurozóny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky