V nové zprávě společnosti TopResume s názvem „Co zaměstnavatele zajímá a co ne“ se na prvním místě seznamu 21 vlastností, které personalisté hledají, objevuje přizpůsobivost.
Tato kvalita nebyla vždy tak žádaná. Před pandemií se přizpůsobivost ani nedostala na seznam. Dnes je však přizpůsobivost nezbytným předpokladem každého úspěšného uchazeče o zaměstnání. Ukazuje, že se vám bude dařit v dnešním převratném podnikatelském prostředí.
Jak můžete při hledání zaměstnání prokázat tuto požadovanou vlastnost? Amandou Augustine, kariérní expertka společnosti TopResume uvádí šest způsobů.
1. NAJÍT KREATIVNÍ ŘEŠENÍ
Nejprve dejte jasně najevo, že jste kreativní řešitelé problémů. Neříkejte: „Jsem přizpůsobivý,“ ale ukažte to, říká Augustine, tím, že „ukážete, jak jste přinesli kreativní řešení.“ Uveďte „konkrétní příklady toho, jak jste úspěšně řešili problémy“.
Nabídněte vyprávění o tom, jak jste se potýkali s problémem – například s napjatým rozpočtem nebo softwarovou závadou – a jak jste problém vyřešili použitím nového přístupu.
Buďte konkrétní. Ukažte, jak a kdy jste dospěli ke svým závěrům, jak jste je realizovali a jakých kvantifikovatelných výsledků jste díky svému kreativnímu řešení dosáhli.
2. BÝT OTEVŘENÝ NOVÝM NÁPADŮM

Ukažte, že nemáte ustálené myšlení, ale jste otevřeni novým nápadům.
Jak vysvětluje Augustin: „Tato flexibilita může znamenat, že se vám bude dobře pracovat v týmu a uvědomíte si, že nápad někoho jiného je lepší než váš, a že se vzdáte svého v zájmu vyšších cílů. „
Uchazeči o zaměstnání by si měli připravit alespoň jeden příběh, který ukazuje, jak se od přesvědčení, že mají nejlepší nápad, dostali k naslouchání a zjistili, že existuje lepší přístup, který jsou ochotni přijmout.
3. PROJEVOVAT FLEXIBILITU VŮČI KLIENTŮM
Za předpokladu, že pracujete na pozici zaměřené na klienty, využijte tento pohovor jako příležitost ukázat, jak jste prokázali flexibilitu ve vztazích s klienty.
Augustine uchazečům o zaměstnání doporučuje, aby „ukázali, že když jste klientovi předložili nápad a on ho odmítl, dokázali jste myslet vlastními silami a nabídnout alternativní řešení.“ Ukažte, „jak jste splnili potřeby zákazníka a získali zakázku, i když váš první nápad neuspěl“.
Tento příběh udělá dojem na manažera, který hledá kandidáta, jenž se dokáže vyrovnat s problémy a splnit neustále se měnící očekávání zákazníků.
Takový příklad by vás mohl úspěšně zařadit na jakoukoli pozici, která vyžaduje otevřenost a flexibilitu při navrhování společných řešení.
4. BÝT VYNALÉZAVÝ PŘI PLNĚNÍ CÍLŮ

Bez ohledu na pracovní pozici můžete hovořit o své schopnosti plnit cíle, i když jsou vám přiděleny menší finanční nebo lidské zdroje.
Augustin uvádí tento příklad: „Předpokládejme, že jste manažer. Váš tým se zmenšil, firma propustila některé lidi, ale od vás se stále očekává, že splníte svůj cíl. Plán, který jste měli, již nefunguje. Ukažte, jak jste byli kreativní, jak jste splnili svůj primární cíl, i když se okolnosti změnily.“
„Jak bys to udělal?“ Zeptal jsem se. Augustin odpověděl: „Mohlo by to znamenat, že jste přesunuli zdroje z jednoho projektu na jiný. Mohlo by to znamenat, že jste zapojil lidi z různých oddělení, aby vám pomohli. Nebo by to mohlo znamenat, že jste se zapojili do ‚tichého najímání‘ tím, že jste přivedli smluvní pracovníky nebo že stávající zaměstnanci vašeho týmu převzali nové úkoly. Chcete ukázat, že jste velmi vynalézaví při využívání svých zaměstnanců.“
5. PŘEVZÍT NOVÉ POVINNOSTI
Ukažte svou přizpůsobivost tím, že budete mluvit o tom, kdy jste se ujali dalších úkolů, například když jste vypomohli kolegovi, který odešel na dovolenou, nebo když jste měli na starosti nového stážistu.
„Přijímání různých rolí nebo zkoušení svých schopností v oblasti mimo vaši pracovní náplň vám umožní prokázat přizpůsobivost,“ vysvětluje Augustine. Dodává však, že „to neznamená, že se necháte převálcovat nebo zneužít. Dává vám to příležitost ukázat svou hodnotu. Může to vést k povýšení, protože přijmete nové povinnosti.“
„Když s nadšením přebíráte další povinnosti, vytváříte si tím pro sebe pákový efekt,“ říká. „Berte to jako dlouhodobou hru. Může to vést i k povýšení.“
6. UDRŽUJTE SI AKTUÁLNÍ ZNALOSTI, OSVOJUJTE SI NOVÉ DOVEDNOSTI
Při rozhovoru s personalistou si ujasněte, že vaše dovednosti a znalosti jsou aktuální, zejména v rychle se vyvíjejících oblastech, jako jsou technologie.
„Jednou za měsíc, i když nehledáte práci,“ radí Augustine, „se podívejte na typy pracovních míst, o které byste měli zájem, a zjistěte, jaké dovednosti hledají. Pokud zjistíte, že máte mezery, absolvujte kurz, který vás připraví na nový trh.“
„Tuto mezeru můžete začít proaktivně zaplňovat,“ říká Augustine. „A tyto nové znalosti můžete dokonce využít k tomu, abyste něco navrhli své současné společnosti. Ukažte, jak jste přizpůsobiví trendům v oboru, a tím pomůžete svému současnému zaměstnavateli a připravíte se na další velkou roli.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky