Zisk společnosti Volvo Cars zaostává za prognózami kvůli problémům v dodavatelském řetězci
Společnost Volvo Cars v pátek vykázala zisk za čtvrté čtvrtletí pod očekáváním, a to z důvodu celosvětových problémů s dodávkami navzdory silné poptávce po jejích vozidlech.
Zisky automobilky, která v říjnu vstoupila na burzu Nasdaq ve Stockholmu, snížily také náklady na suroviny a účetní změny v podniku Polestar, v němž vlastní 49% podíl.
Její provozní zisk ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 3,7 miliardy švédských korun (396,4 milionu USD) z 4,9 miliardy o rok dříve a nedosáhl 4,8 miliardy, kterou očekávali analytici v průzkumu společnosti Refinitiv.
Tržby klesly o 6 % na 80,1 miliardy korun, ale překonaly 75,2 miliardy očekávané analytiky.
Zdroj: Reuters
Volvo uvedlo, že očekává pokračující růst tržeb v roce 2022, i když nejistota kvůli přetrvávajícím dopadům pandemie zůstává vysoká.
Společnost se sídlem v Göteborgu a její globální kolegové byli nuceni snížit výrobu vozidel navzdory silné poptávce na klíčových trzích, jako je Čína a Spojené státy, kvůli celosvětovému nedostatku čipů.
Volvo uvedlo, že dodavatelský řetězec zůstane brzdícím faktorem, zatímco nedostatek komponentů se poněkud zmírnil a postupně se bude zlepšovat.
„V první polovině roku bude určitě pokračovat. Myslím, že je příliš brzy na to, abychom mohli říci, že i v druhé polovině roku dojde k normalizaci,“ řekl agentuře Reuters dlouholetý generální ředitel Hakan Samuelsson, který má v březnu odstoupit.
Někteří výrobci automobilů uvedli, že nedostatek čipů by se mohl zmírnit ve druhé polovině roku 2022, zatímco někteří výrobci automobilových čipů varovali, že oživení může trvat déle.
Zdroj: REUTERS
Cílem společnosti Volvo je, aby do poloviny tohoto desetiletí tvořily 50 % jejích prodejů čistě elektrické vozy a do roku 2030 dosáhly 100 %.
V lednu tvořily modely Recharge společnosti 31,7 % všech celosvětově prodaných vozů Volvo, zatímco plně elektrické vozy tvořily 6,6 %.
Celoroční provozní marže společnosti vzrostla na 7,2 % z 3,2 % v roce 2020 a 5,2 % v roce 2019, než udeřila pandemie.
Společnost Volvo, jejímž většinovým vlastníkem je čínský Geely Holding, nenavrhla vyplatit žádnou dividendu.
Zisky automobilky, která v říjnu vstoupila na burzu Nasdaq ve Stockholmu, snížily také náklady na suroviny a účetní změny v podniku Polestar, v němž vlastní 49% podíl.Její provozní zisk ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 3,7 miliardy švédských korun z 4,9 miliardy o rok dříve a nedosáhl 4,8 miliardy, kterou očekávali analytici v průzkumu společnosti Refinitiv.Tržby klesly o 6 % na 80,1 miliardy korun, ale překonaly 75,2 miliardy očekávané analytiky.Zdroj: ReutersVolvo uvedlo, že očekává pokračující růst tržeb v roce 2022, i když nejistota kvůli přetrvávajícím dopadům pandemie zůstává vysoká.Společnost se sídlem v Göteborgu a její globální kolegové byli nuceni snížit výrobu vozidel navzdory silné poptávce na klíčových trzích, jako je Čína a Spojené státy, kvůli celosvětovému nedostatku čipů.Volvo uvedlo, že dodavatelský řetězec zůstane brzdícím faktorem, zatímco nedostatek komponentů se poněkud zmírnil a postupně se bude zlepšovat.Chcete využít této příležitosti?„V první polovině roku bude určitě pokračovat. Myslím, že je příliš brzy na to, abychom mohli říci, že i v druhé polovině roku dojde k normalizaci,“ řekl agentuře Reuters dlouholetý generální ředitel Hakan Samuelsson, který má v březnu odstoupit.Někteří výrobci automobilů uvedli, že nedostatek čipů by se mohl zmírnit ve druhé polovině roku 2022, zatímco někteří výrobci automobilových čipů varovali, že oživení může trvat déle.Zdroj: REUTERSCílem společnosti Volvo je, aby do poloviny tohoto desetiletí tvořily 50 % jejích prodejů čistě elektrické vozy a do roku 2030 dosáhly 100 %.V lednu tvořily modely Recharge společnosti 31,7 % všech celosvětově prodaných vozů Volvo, zatímco plně elektrické vozy tvořily 6,6 %.Celoroční provozní marže společnosti vzrostla na 7,2 % z 3,2 % v roce 2020 a 5,2 % v roce 2019, než udeřila pandemie.Společnost Volvo, jejímž většinovým vlastníkem je čínský Geely Holding, nenavrhla vyplatit žádnou dividendu.