Generální ředitel společnosti Tesla reagoval na příspěvek rizikového kapitalisty Marca Andreessena, který uvedl, že obří správci aktiv, jako je BlackRock, mají díky svým stále populárnějším indexovým fondům nadměrnou hlasovací sílu ve firmách v Americe. Musk s Andreessenem souhlasil a řekl, že pasivní investování „zašlo příliš daleko“.

„Jménem skutečných akcionářů se přijímají rozhodnutí, která jsou v rozporu s jejich zájmy! Hlavní problém s indexovými/pasivními fondy,“ napsal Musk na Twitteru.
Do konverzace se ve středu zapojila i Woodová ze společnosti Ark Invest, která uvedla, že investoři do indexových fondů, jako je S&P 500 ETF, přišli o 400násobné zhodnocení společnosti Tesla před jejím zařazením do akciového benchmarku.
„Podle mého názoru bude historie považovat zrychlený posun k pasivním fondům během posledních 20 let za masivní chybnou alokaci kapitálu,“ dodala Woodová.
Woodová se stal jedním z nejznámějších aktivních manažerů na Wall Street. Její vlajkový fond Ark Innovation ETF, jehož největším akcionářem je společnost Tesla, zatím v souvislosti s rostoucími sazbami zažil krutý rok a propadl se o téměř 45 %.
Pasivní investice, jako jsou indexové a burzovně obchodované fondy, podle odhadů společnosti JPMorgan zaujaly přibližně 60 % akciových aktiv a ukradly tak podíl na trhu aktivním konkurentům. Do pasivních produktů proudí peníze, protože investory v době konjunktury býčích trhů lákají jejich nižší poplatky za správu. Trh indexových fondů dosáhl 6 bilionů dolarů, zatímco trh ETF se od založení fondu SPDR S&P 500 v roce 1993 rozrostl na 5 bilionů dolarů.
V posledních několika desetiletích si indexové investování vedlo také mnohem lépe, protože většina aktivních investorů zaostávala za svými benchmarky. Podle údajů, které shromáždila Savita Subramanian, vedoucí oddělení amerických akcií a kvantitativní strategie ve společnosti BofA Securities, dosáhlo za 12 měsíců do března pouze 19 % aktivních manažerů velkých kapitalizací lepších výsledků.

Jack Bogle, zakladatel společnosti Vanguard, který v roce 1975 vymyslel indexový fond jako způsob, jak mohou drobní investoři konkurovat profesionálům, varoval před rostoucí mocí velkých pasivních správců fondů a jejich kontrolou nad hlasovacími právy největších amerických společností.
Bogle varoval před „velkými problémy“ v nadcházející éře v článku pro Wall Street Journal z roku 2018 jen několik měsíců před svou smrtí.
„Pokud budou historické trendy pokračovat, bude jednoho dne hrstka obřích institucionálních investorů držet hlasovací kontrolu prakticky nad každou velkou americkou korporací,“ napsal Bogle. „Veřejná politika nemůže tuto rostoucí dominanci ignorovat a zvažovat její dopad na finanční trhy, správu a řízení společností a regulaci.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky