Co bude třeba udělat, aby veřejný trh ožil? Zde jsou nejlepší tipy na společnosti, které by mohly v tomhle roce vstoupit na burzu.
Podnikové technologie a kybernetická bezpečnost
Arctic Wolf: Není to tak dávno, co se zdálo, že společnost Arctic Wolf se sídlem v Eden Prairie v Minnesotě bude muset vstoupit na burzu. Společnost získala v červenci 2021 150 milionů dolarů v rámci série F, čímž se její ocenění zvýšilo z 1,3 miliardy dolarů na 4,3 miliardy dolarů. Tehdejší generální ředitel Brian NeSmith tehdy řekl, že IPO je pravděpodobně dalším logickým krokem. Pak se situace na trhu dramaticky změnila a v říjnu poskytovatel spravovaného zabezpečení získal 401 milionů dolarů v konvertibilních dluhopisech pod vedením stávajícího investora Owl Rock. Konvertibilní dluhopisy fungují jako krátkodobá půjčka, ale tyto dluhopisy jsou investorovi splaceny později v rámci vlastního kapitálu – tj. po IPO – obvykle se slevou. Oblast řízených cenných papírů může podporovat velké hráče a společnost Arctic Wolf se od svého založení v roce 2012 značně rozrostla. Možná se tyto směnky v roce 2023 změní na vlastní kapitál.
Databricks: Všichni se o Databricks už nějakou dobu zajímají. Ještě v únoru generální ředitel Ali Ghodsi hovořil o vstupu na burzu, ale nenabídl žádný časový plán. Od té doby se trh pro IPO jen ochladil, ale jedná se o společnost, která ukončila rok 2021 s ročními opakovanými příjmy přes 800 milionů dolarů. Je velká a roste. V srpnu 2021 také dosáhla ocenění po vyplacení peněz ve výši 38 miliard dolarů poté, co získala sérii H ve výši 1,6 miliardy dolarů pod vedením společnosti Counterpoint Global ze skupiny Morgan Stanley. A tato velká série H přišla jen sedm měsíců poté, co společnost získala 1 miliardu dolarů při ocenění 28 miliard dolarů. Právě toto ocenění může být tím, co brání společnosti se sídlem v San Francisku vstoupit na burzu. Nicméně společnost Databricks – která vytváří nástroje a produkty pomáhající firmám zobrazovat strukturovaná i nestrukturovaná data na jednom místě – by mohla v roce 2023 konečně nabídnout zaměstnancům a investorům likviditu, na kterou čekala.

Flexport: Dodavatelský řetězec je stále v popředí zájmu, takže se možná nějaká společnost sveze na veřejném trhu. Společnost Flexport se sídlem v San Francisku, získala v únoru pod vedením společností Andreessen Horowitz a MSD Partners sérii E v hodnotě 935 milionů dolarů při ocenění 8 miliard dolarů. Globální spediční a logistická platforma v roce 2021 přepravila zboží ve 112 zemích v hodnotě téměř 19 miliard dolarů, a to i přesto, že globální dodavatelské řetězce utrpěly četná narušení. Celkově již startup podle údajů Crunchbase získal více než 2 miliardy dolarů. Navzdory poklesu trhu rizikového kapitálu se startupům z oblasti logistiky a dodavatelských řetězců stále dařilo získávat hotovost od soukromých investorů. Možná se jim to podaří i u těch veřejných?
Fintech a bankovnictví
Stripe: Nejzřejmějším a jedním z nejúspěšnějších fintechových startupů, které lze do tohoto seznamu zařadit, je společnost Stripe, která se zabývá online platbami a má společné sídlo v Londýně a Dublinu. Je pátým nejvíce oceňovaným startupem na žebříčku The Crunchbase Unicorn Board a naposledy byla při financování v roce 2021 oceněna na 95 miliard dolarů. Společnost Stripe, kterou založili bratři Patrick Collison, její generální ředitel, a John Collison, její prezident, je stará již 12 let a získala finanční prostředky ve výši více než 2 miliardy dolarů. V roce 2021 společnost zpracovala 640 miliard dolarů v platbách, což je o 60 % více než v předchozím roce. Podle časopisu Forbes měla mít v roce 2021 tržby ve výši 12 miliard dolarů. V důsledku korekce trhu společnost snížila své interní ocenění v roce 2022 na 74 miliard dolarů. Společnost ohlásila záměr vstoupit na burzu v červenci 2021, ale zatím nestanovila datum. Na začátku letošního roku zrušila přibližně 1 100 pracovních míst, tedy 14 % své pracovní síly.

Revolut: Revolut se sídlem v Londýně je druhým nejhodnotnějším evropským fintechem s hodnotou 33 miliard USD k červenci 2021. Společnost je stará 7 let a získala finanční prostředky ve výši 1,7 miliardy dolarů. Společnost Revolut, kterou založili Nikolaj Storonsky a Vlad Yatsenko, se prosadila, protože usnadnila převody peněz v různých měnách těm, kteří pracují nebo cestují ve více zemích. Revolut v roce 2022 nezahájil propouštění – ve skutečnosti stále nabíral nové zaměstnance. Společnost oznámila příjmy ve výši 261 milionů liber v roce 2020, ale příjmy za rok 2021 nezveřejnila. Revolut má 25 milionů retailových zákazníků a v roce 2021 požádal o bankovní licenci ve Velké Británii.
Plaid: Společnost Plaid se sídlem v San Francisku propojuje bankovní účty uživatelů s fintech aplikacemi. Společnost založili před devíti lety Zachary Perret, její generální ředitel, a William Hockey, člen představenstva. Naposledy byla oceněna v rámci financování série D v srpnu 2021 na 13,4 miliardy dolarů a za tu dobu získala 734 milionů dolarů. V článku časopisu Forbes se uvádí, že příjmy společnosti Plaid v roce 2020 budou činit přibližně 170 milionů dolarů. Visa plánovala v roce 2020 společnost koupit za 5 miliard dolarů, což bylo následující rok zastaveno regulačními orgány. V prosinci 2022 společnost Plaid propustila 20 % svých zaměstnanců, tedy asi 260. Perret uvedl, že pomalejší než očekávaný růst po pandemii znamenal, že „tempo růstu nákladů společnosti Plaid předstihlo tempo růstu našich příjmů“. Na druhou stranu Perret také uvedl, že počet zákazníků, kterým společnost Plaid slouží, vzrostl za poslední rok o 50 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky