Zatímco ve státech jako Colorado, Michigan a Washington je to problém, v New Yorku je to problém mnohem větší. Podle Amandy Reimanové, výzkumné pracovnice společnosti New Frontier Data, která se zabývá informacemi o konopí, zabírají nelicencované podniky „docela velké procento potenciálního podílu na trhu“. Žádná z 36 nově licencovaných výdejen v New Yorku ještě nezačala fungovat.
Licenční program v New Yorku je roky pozadu za propracovaným černým trhem ve státě. New York rozdal první sadu licencí pro výdejny minulý měsíc, ale rekreační marihuana je ve státě legální již téměř dva roky.
„Tyto obchody se tváří jako bezpečné a legální subjekty,“ uvedla Trivette Knowlesová, tisková mluvčí newyorského Úřadu pro správu konopí, „ale v současné době ve státě New York neprobíhá žádný licencovaný prodej.“
Podle Knowlesové je tento problém obzvláště těžkopádný v New Yorku. Trávu lze koupit v kamenných obchodech, kamionech, pop-up shopech, bodegas a dokonce i v kurýrních službách, které ji doručují přímo spotřebitelům. Jeho úřad rozeslal některým nelicencovaným provozovatelům ve státě dopisy o zastavení činnosti, ale podle některých obchodních skupin jsou jen ve městě pravděpodobně desítky tisíc nelegálních podniků.

„Je to skoro jako hra na honěnou,“ řekl Reiman z New Frontier Data. „Když jeden zanikne, objeví se další.“
Reimanová uvedla, že její firma nesleduje údaje o mnoha nelegálních podnicích, které se usadily po celé zemi, ale odhaduje, že národní trh má hodnotu kolem 60 miliard dolarů. Legálně regulované odvětví je podle ní jen poloviční.
„Když máte výdejny a distribuční systémy, které do značné míry napodobují regulované trhy, může být opravdu obtížné přimět lidi, aby přešli jinam,“ řekla Reimanová.
Neregulované trhy podle ní také představují vážná zdravotní rizika pro spotřebitele. Listopadová studie, kterou si nechala vypracovat Asociace newyorského průmyslu lékařského konopí, zjistila, že po přezkoumání konopných produktů z 20 nelegálních obchodů v New Yorku obsahovalo přibližně 40 % z nich škodlivé kontaminanty, jako je E. coli, olovo a salmonela.
Kromě dopisů o zastavení prodeje začalo město New York zasahovat i jinými způsoby.
V prosinci starosta Eric Adams oznámil zabavení nelegálně prodávaných výrobků v hodnotě více než 4 milionů dolarů. Jeho úřad také vydal více než 500 občanskoprávních a trestních obsílek v rámci dvoutýdenního pilotního programu s různými donucovacími orgány.
„Nedovolíme, aby se ekonomické příležitosti, které legální konopí nabízí, nechaly zneužít nelicencovanými provozovnami,“ řekl starosta na tiskové konferenci.
Pozastavení bankovní reformy
Zákon o bezpečném a spravedlivém prosazování bankovnictví, známý také pod zkratkou SAFE, narazil v Kongresu již potřetí v tomto roce na překážku poté, co jej zákonodárci vyřadili z návrhu zákona o financování vlády ve výši 1,7 bilionu dolarů. Opatření by posílilo legální konopný průmysl tím, že by umožnilo licencovaným podnikům přístup k tradičním bankovním službám.
Podle federálních zákonů hrozí bankám a úvěrovým družstvům federální stíhání a sankce, pokud budou poskytovat služby legálním podnikům s konopím, protože to je stále zařazeno do seznamu I, spolu s heroinem a LSD. Látky zařazené do seznamu I jsou podle federálního Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami definovány jako drogy, které nemají v současné době akceptované lékařské využití a mají vysoký potenciál zneužití.
Bez přístupu k tradičním bankám jsou legální marihuanové podniky nuceny fungovat pouze v hotovostním modelu a nemohou získat přístup k půjčkám, kapitálu a dokonce ani používat základní bankovní účty.
„To je bohužel výhra pro nelegální trh, který neplatí žádné daně a nemá zavedeny žádné předpisy ani bezpečnostní testy,“ řekl Boris Jordan, spoluzakladatel a výkonný předseda společnosti Curaleaf.
Podle Jordana tím „utrpí celé odvětví“.

Zákon SAFE Act, který získal určitou podporu obou stran, bude muset být znovu předložen během zasedání Kongresu v příštím roce, kdy republikáni převezmou kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů.
Vedoucí pracovníci, jako je Brady Cobb, generální ředitel společnosti Sunburn Cannabis, uvedli, že cesta vpřed je „vzhledem k novému politickému složení komor poněkud nejasná“.
Cenovkový šok
Spotřebitelé se často obracejí na černý trh s trávou, protože tam dostanou lepší nabídku, řekl právník zabývající se daňovou problematikou konopí Jason Klimek. Poskytoval poradenství různým konopným společnostem a v současné době působí jako předseda daňového výboru sekce pro konopné právo newyorské státní advokátní komory.
Klimek je autorem studie o konopných daních v New Yorku, která předpovídá, že legální konopí ve státě pravděpodobně zdvojnásobí ceny kvůli vysokým státním a federálním daním.
Uvedl, že vysoká cena legální trávy v New Yorku „způsobí, že legální užívání konopí dospělými bude o tolik dražší než na nelegálním trhu“ a zákazníci budou mít „cenovkový šok“. Uvedl, že není třeba hledat příklad v Kalifornii, kde vysoké daně a konkurence ze strany nelicencovaných podniků stále představují problém pro tamní legální průmysl šest let po jeho zahájení.

„Kalifornie je decimována svým nelegálním trhem, kterému se daří, protože legální produkty jsou dražší, více regulované a mají vyšší daně,“ řekl. „Prostě nemohly konkurovat.“
Určitá úleva přišla v červenci, kdy guvernér Gavin Newsom snížil státní daň z pěstování, což malým pěstitelům nabídlo záchranné lano. Vysoké daně však stále trápí přijetí regulovaného trhu. Marihuana prodávaná v kalifornských maloobchodech zahrnuje 15% spotřební daň, státní daň z prodeje ve výši 7,25 % a místní daně ve výši až 15 %.
„Přestože generování daní z legální činnosti je klíčovou součástí současného legálního modelu, musíme to také vyvážit rozumnými regulacemi a realistickými daňovými strukturami,“ uvedla Lindsay Robinsonová, výkonná ředitelka Kalifornské asociace konopného průmyslu.
V roce 2021 Kalifornie podle Motley Fool získala z daní z marihuany více než 1,2 miliardy dolarů. Šedesát procent těchto příjmů jde na protidrogové programy zaměřené na děti, 20 % na ekologické programy a 20 % na veřejnou bezpečnost.
Robinson se obává, že při současné daňové struktuře Kalifornie budou legální podniky „vyřazeny ze hry“.
V New Yorku má být na legální marihuanu uvalena 13% maloobchodní daň a daň podle úrovně účinnosti tetrahydrokanabinolu neboli THC, psychoaktivní složky marihuany.

Klimek uvedl, že pokud chce New York vytvořit lukrativní a spravedlivý legální trh, který zamýšlel, bude možná nutné tuto daňovou strukturu přepracovat tak, aby nálepkové ceny v obchodech neodrazovaly zákazníky.
Stát by podle něj měl také učinit krok k začlenění nelegálních provozovatelů do nového legálního systému, s čímž souhlasí i newyorský Úřad pro správu konopí.
„Uznáváme, že ti, kteří prodávali v minulosti, mají s velkou pravděpodobností skvělé podnikatelské schopnosti, které lze využít na našem trhu,“ řekl Knowles, tiskový mluvčí OCM. „Vždy jsme se zasazovali o to, aby ti, kteří museli v minulosti prodávat nelegálně, měli možnost prodávat i v budoucnu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky