Ceny zlata se po silné rally zklidnily a míří k pátému týdnu růstu
Ceny žlutého kovu v předchozí seanci vzrostly o téměř 1,5 % a rostly současně s prudkým poklesem na akciových trzích, když slabé zisky podniků a slabší než očekávané ekonomické údaje zvýšily obavy z hrozícího hospodářského zpomalení.
Na sentiment působily také jestřábí komentáře Federálního rezervního systému. Místopředsedkyně Fedu Lael Brainardová ve čtvrtek uvedla, že úrokové sazby budou muset zůstat na vysoké úrovni i přes známky zmírnění inflace vzhledem k tomu, že cenové tlaky se stále pohybují blízko 40letých maxim. Její komentáře odrážely podobné závazky dalších představitelů Fedu z tohoto týdne.
Trhy však zůstaly nejisté ohledně toho, kde budou americké úrokové sazby vrcholit, vzhledem k tomu, že představitelé Fedu nabídli různé názory na tuto úroveň, od úrovně těsně pod 5 % až po téměř 6 %.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 930,90 USD za unci, zatímco futures na zlato se ustálily kolem 1 932,35 USD za unci. Oba instrumenty se obchodovaly poblíž nejvyšší úrovně od dubna 2022 a tento týden měly přidat přibližně 0,6 %.

Ceny zlata jsou na vzestupu od doby, kdy údaje ukázaly trvalý pokles inflace v USA, což pravděpodobně vybízí k méně jestřábím krokům Fedu v letošním roce. Vyhlídka na menší zvyšování sazeb přináší cenám kovů, které v roce 2022 rozkolísal jestřábí Fed, značnou úlevu.
Vyhlídka na globální recesi také v posledních týdnech zvýšila poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu, a to v souvislosti s četnými varováními, že by hlavní ekonomiky mohly letos zaznamenat pokles.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v raném asijském obchodování ustoupily, ale zároveň směřovaly k pátému týdnu růstu v řadě v důsledku pokračujícího optimismu ohledně hospodářského oživení v Číně.
Futures na vysoce kvalitní měď klesly o 0,2 % na 4,2408 USD za libru, tento týden však vzrostly o 0,6 %.
Červený kov v posledních týdnech prudce rostl díky rostoucím sázkám na hospodářské oživení v Číně poté, co největší světový dovozce mědi začal v prosinci omezovat většinu opatření proti mědě.
Přesto nedávné zisky mědi brzdily rostoucí obavy z recese v letošním roce.
Ceny ropy se díky lepšímu výhledu pro Čínu již druhý týden zvyšují

Ceny ropy měly v pátek zaznamenat druhý týdenní růst v řadě, k čemuž přispěly zejména lepší ekonomické vyhlídky Číny, které by měly zvýšit poptávku po pohonných hmotách v druhé největší světové ekonomice.
Futures na ropu Brent s dodáním v březnu si připsaly 26 centů, tj. 0,3 %, na 86,42 USD za barel, zatímco americká ropa si polepšila o 43 centů na 80,76 USD za barel, tj. o 0,5 %.
Obě ve čtvrtek uzavřely o 1 % výše, blízko nejvyšších zavíracích úrovní od 1. prosince.
Čínská listopadová poptávka po ropě se vyšplhala na nejvyšší úroveň od února, ukázaly čtvrteční údaje Joint Organisations Data Initiative. OPEC v úterý uvedl, že čínská poptávka po ropě se v letošním roce díky uvolnění omezení COVID-19 v zemi zvedne a bude hnací silou globálního růstu.
Ceny ropy podpořila také naděje, že americká centrální banka brzy ukončí cyklus zpřísňování sazeb.
Prezident Federální rezervní banky v New Yorku John Williams ve čtvrtek uvedl, že americká centrální banka pozoruje známky ochlazování inflačních tlaků z dosavadních úrovní.
„Dvě největší ekonomiky světa potřebují více ropy. Trh s ropou klesl kvůli obavám z globální recese, ale stále vykazuje známky toho, že může zůstat ještě chvíli napjatý,“ uvedl Edward Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti OANDA.

Podporu cenám rozšířil také slabší dolarový index, který směřoval k druhému týdennímu poklesu v řadě. Slabší dolar zlevňuje ropu, jejíž cena je vyjádřena v této měně, pro zahraniční kupce.
„Obchodníci s ropou nyní potenciálně nakupují pokles, a to v souvislosti s optimismem kolem Číny a Spojených států,“ uvedla Tina Tengová, analytička společnosti CMC Markets.
Podle většiny ekonomů v průzkumu agentury Reuters Fed ukončí cyklus zpřísňování sazeb po zvýšení o 25 bazických bodů na každém ze svých dvou příštích zasedání a poté pravděpodobně udrží úrokové sazby na stejné úrovni nejméně do konce roku.
Řada dalších představitelů Fedu vyjádřila podporu snížení tempa zvyšování sazeb.
Oživení čínské ekonomiky a potíže ruského ropného průmyslu v rámci sankcí by mohly v roce 2023 zpřísnit situaci na energetických trzích, uvedl ve čtvrtek šéf Mezinárodní agentury pro energii
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky