Koruna dnes posilovala k euru, krátce byla nejsilnější od října 2008
Krátce se ale dostala i pod hranici 23.90 Kč/EUR, kde byla naposledy na konci října 2008. Vůči dolaru naopak česká měna oslabila o sedm haléřů a obchodovala se za 22,18 Kč/USD.
„Došlo k tomu opět bez zjevných příčin a podpory fundamentů, které stále indikují slabší úrovně,“ uvedl k posílení koruny vůči euru analytik Komerční banky Martin Gürtler. Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová očekává, že na současných úrovních se bude koruna pohybovat i v pátek.
Česká měna prudce oslabila na přelomu loňského února a března, když Rusko napadlo Ukrajinu. Dostala se až na 25,77 Kč/EUR. Po následném postupném poklesu kurzu začala koruna znovu prudce oslabovat na přelomu dubna a května.
V polovině května ale Česká národní banka oznámila, že hodlá intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Česká měna pak opět začala posilovat. Aktivita centrální banky na devizovém trhu je nicméně podle analytiků od loňského podzimu už jen minimální.
Pražská burza potřetí v týdnu obrátila směr, klesla o 0,69 procenta
Pražská burza potřetí v tomto týdnu obrátila směr. Index PX dnes klesl o 0,69 procenta na 1269,42 bodu. Dolů šly akcie bank a zbrojovky Colt CZ, vzrostly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

„V Praze se tento týden pravidelně střídají kladné a záporné burzovní seance. Dnes to tedy byla bohužel ta druhá varianta,“ uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. „Na světových akciových trzích se dnes vybíraly zisky, když zavládly obavy z dalšího vývoje globální ekonomiky. V negativním sentimentu se nedařilo ani pražské burze,“ doplnil makléř Fio banky Josef Dudek.
Ztráty dnes postihly všechny finanční emise. Erste Bank oslabila o 1,67 procenta na 775 korun, Komerční banka o 1,41 procenta na rovných 700 korun a Moneta Money Bank o půl procenta na 79,30 Kč. Podobným tempem o 0,52 procenta na 579 korun zlevnily akcie pojišťovny VIG.
Zhruba dvouprocentní pokles vykázaly cenné papíry Colt CZ a výrobce nápojů Kofola. Akcie Coltu odevzdaly 2,07 procenta na 568 korun a Kofole klesly o 1,97 procenta na 249 Kč. „Proti poklesu na trhu se vydal ČEZ, když přidal 0,62 procenta,“ podotkl Dudek. Dnes nejvíce obchodované cenné papíry elektrárenské společnosti zakončily den na 806,50 koruny.
Benzin i nafta v Česku od minulého týdne znovu zlevnily, trend se ale asi obrátí
Pohonné hmoty v Česku po krátkodobém zdražení na začátku roku zlevňují druhý týden po sobě. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o sedm haléřů na 36,22 koruny za litr. Nafta zlevnila v průměru o 19 haléřů na 37,29 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Analytici další zlevňování paliv očekávali, v dlouhodobějším horizontu však očekávají obrat trendu k postupnému zdražování. Růst cen by podle nich mohl nastat už v závěru ledna.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října, jen v prvních dnech tohoto roku zdražily. Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou ale pohonné hmoty stále dražší než ve stejnou dobu loni. Před rokem byl benzin v Česku o 21 haléřů na litru levnější než nyní, za naftu tehdy motoristé platili o 2,32 Kč na litru méně.
Cenám paliv podle analytika XTB Jiřího Tylečka svědčí hlavně stabilita cen ropy a velkoobchodních cen pohonných hmot. Připomněl také nadále posilující kurz koruny a rovněž pozitivní vliv teplého počasí, které snižuje poptávku po energiích.
V následujících dnech však zřejmě pokles cen pohonných hmot zpomalovat. Analytik Purple Trading Petr Lajsek v této souvislosti upozorňuje hlavně na blížící se embargo na dovoz ruských paliv do EU, které začne platit 5. února. „Na přelomu měsíce by pak ceny mohly dokonce vzrůst,“ podotkl Lajsek.
Růst cen benzinu a nafty očekává i analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podle něj by ceny pohonných hmot mohly do konce ledna stoupnout i o více než 50 haléřů na litr. „Důvodem je zdražování ropy. V posledních dvou týdnech jsou velmi nízké maloobchodní marže čerpacích stanic,“ uvedl.
Nejlevnější benzin natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde litr stojí průměrně 35,58 Kč. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr u tamních čerpacích stanic prodávají průměrně za 36,77 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 37,97 Kč a nafta 38,97 koruny za litr.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky