Podle nové studie společnosti YouGovAmerica považuje 52 % lidí toto období za stresující. A na prahu nového roku jsou očekávání obzvláště vysoká. V tomto období se může zdát, že stoupání v pracovních i osobních záležitostech je strmější než po zbytek roku.
Stres v posledních letech narůstá a podle výzkumu zveřejněného v časopise International Journal of Aging and Human Development bývá nejvyšší u mladších dospělých, přičemž nejvýznamnějšími stresory jsou rodina, manžel/ka, finance a práce. Se stresem se samozřejmě potýkají lidé v každé životní etapě. Ať už jde o péči o děti nebo starší lidi, vytvoření nebo udržení skvělého zaměstnání nebo dobrovolnickou činnost v komunitě – všechny tyto činnosti vyžadují investice času, energie a zvládání.
Hranice vám mohou pomoci zvládat takové stresory a nový rok může být ideální dobou k tomu, abyste zvážili své hranice a určili si, jak budete v nadcházejícím roce vyvažovat pracovní a životní povinnosti.
Zde je několik osvědčených postupů (a nečekaných přístupů), jak si v novém roce stanovit a zvládat hranice.
STANOVTE SI HRANICE PODLE SVÉHO
Zdroj: Unsplash
Jednou z nejtěžších částí při stanovování hranic jsou soudy, které o nich lidé (včetně vás) vynášejí. Lidé mají tendenci věřit, že byste nikdy neměli pracovat o víkendech nebo že byste nikdy neměli míchat práci a osobní záležitosti. Ve skutečnosti jsou však nejúčinnější hranice ty, které fungují pro vás.
Pokud si ve čtvrtek vezmete dřívější volno, abyste se zúčastnili fotbalového zápasu své dcery, a v sobotu ráno budete pracovat, abyste stihli pár věcí, je to legitimní a morálně neutrální volba. Pokud si během pracovní doby rychle zavoláte, abyste si promluvili s lékařem o svém stárnoucím otci, a zároveň splníte své pracovní povinnosti, uplatňujete flexibilitu. A pokud zůstanete o něco déle, abyste dokončili projekt a ulevili si od tlaku o víkendu, může to být pro vás naprosto vhodné.
Obvyklá moudrost, jak nejlépe zacházet s hranicemi, je stanovit pevná pravidla, ale je v pořádku zvolit volnější přístup. Když věci fungují pro vás, vaši rodinu a vaši práci, odolejte přísnému posuzování sebe sama nebo srovnávání se s normami ostatních. Dovolte si být flexibilní, když je to pro vás správné a když to vyvažuje vaše potřeby i potřeby ostatních.
SYNCHRONIZOVAT SVŮJ ROZVRH
Zdroj: Unsplash
Dalším faktorem pro stanovení hranic je, nakolik je váš rozvrh synchronizován s rozvrhem ostatních. Štěstí je podstatně větší, když máte silné vztahy a cítíte se součástí své komunity, proto je moudré zvážit, jak své hranice spravujete v souladu s ostatními. Mít odpoledne volno může být skvělé, ale možnost vyvenčit toho odpoledne psa s kamarádem může být ještě lepší.
Kromě toho jednou z věcí, které jsou v práci nejpřínosnější, je navazování kontaktů s kolegy. Pokud tedy budete dojíždět a chodit do kanceláře, může být pro vás uspokojivější koordinovat svůj rozvrh s kolegy z týmu, kteří budou ten den také v kanceláři. Můžete se s kolegy rozhodnout, že si navzájem poskytnete větší přístup ke svým rozvrhům, abyste mohli být v kanceláři ve stejnou dobu – a pracovat z domova, když jsou ostatní také.
Hranice nejsou jen individuální snahou, ale lze je nejlépe zvládnout, když se koordinujete s ostatními a synchronizujete svůj čas.
BUDUJTE SI DŮVĚRYHODNOST
Zdroj: Unsplash
Svou schopnost stanovovat hranice a rozhodovat o tom, kdy, kde a jak pracovat, můžete zvýšit také tím, že si vybudujete důvěryhodnost. Nepodceňujte sílu svého výkonu a reputace v míře samostatnosti, kterou v práci získáte.
Někdy může být složité požádat šéfa o flexibilitu a stanovit hranice týkající se osobního závazku. Pokud však ze sebe vydáte to nejlepší, budete iniciativní a svou práci odvedete na výbornou, získáte právo žádat o více. Když vám vedoucí a členové týmu budou důvěřovat, že vše sledujete, dotahujete do konce a děláte, budou s větší pravděpodobností akceptovat posuny ve vašem rozvrhu nebo pracovním místě.
Kromě toho, když máte důvěryhodnost a jste respektováni za dobré výsledky, můžete být transparentnější v tom, co děláte. Můžete například kolegovi otevřeně říci, že se nemůžete dostavit na schůzku, protože vezete své dítě (nebo svou maminku) k lékaři. Tato otevřenost přispívá k důvěře lidí ve vás a také připravuje půdu pro kulturu, v níž mohou být ostatní také otevření ohledně toho, jak sladit svou práci a svůj život.
Skvělým výkonem si vysloužíte větší oprávnění k flexibilitě a větší transparentností ohledně způsobu, jakým trávíte svůj čas, dáváte ostatním oprávnění spravovat své vlastní hranice.
ŘÍDIT SÁM SEBE
Zdroj: Unsplash
Kromě řízení makro hranic – kdy, kde a jak pracujete a žijete – věnujte pozornost také tomu, jak řídíte své mikro nebo každodenní hranice. Když se potřebujete ponořit do projektu, zablokujte si čas v kalendáři nebo si nastavte status „nerušit“. Když se chcete zcela soustředit na partnera, vypněte oznámení, vyzvánění a cinkání.
Únava a stres se často umocňují, když přepínáte mezi úkoly – nejen z hlediska multitaskingu, ale také z hlediska toho, čemu věnujete pozornost. Pokud jste uprostřed schůzky a zároveň se snažíte psát SMS dceři, může to ve vás vyvolat rozporuplné pocity. Nebo pokud jste na houslovém koncertě a snažíte se odpovědět na e-mail od šéfa, může to vyvolat frustraci. Zvažte rozvržení času po částech, abyste se mohli po určitou dobu věnovat práci a po jinou vyhrazenou dobu být s rodinou.
Vzhledem k tomu, že se na nás denně valí tolik informací, stává se pozornost stále vzácnějším zdrojem. Buďte tedy zcela přítomni všemu, co děláte. Když jste soustředění a pozorní, můžete ze svých zážitků vytěžit více a můžete budovat pevnější vztahy tím, že svému kolegovi, příteli nebo rodinnému příslušníkovi dáte najevo, že vám na něm skutečně záleží a že jste skutečně v přítomnosti.
PŘIZPŮSOBTE SE A ZMĚŇTE PROSTŘEDÍ
Zdroj: Unsplash
Mějte na paměti, že své hranice budete pravděpodobně chtít časem upravit, takže si všímejte toho, co funguje a co by bylo třeba změnit. Je přirozené, že se požadavky v průběhu času mění. Když jsou vaše děti mladší, ve srovnání s tím, když jsou starší, budete možná chtít svůj čas rozdělit jinak. Nebo když v práci spěcháte, abyste dosáhli povýšení, možná budete chtít hospodařit s energií jinak, než když teprve začínáte svou kariéru.
Přizpůsobte své hranice měsíčnímu nebo sezónnímu rytmu života. Když řešíte velký problém v práci, možná budete potřebovat spálit půlnoční olej, nebo když vaše sestra prochází krizí, možná budete muset ve větší míře zdůraznit svůj čas s rodinou. V létě si možná uděláte více času na procházky nebo zahradu a v jiných ročních obdobích budete možná rádi trávit čas u notebooku v útulné kanceláři.
Nejdůležitější je pravidelně se zamýšlet a uvědomovat si, jak nakládáte se svým časem a energií. Vyhněte se přílišnému dodržování rozvrhu nebo hranic, abyste si mohli podle vývoje života znovu nastavit a zkalibrovat čas.
Hranice není vždy snadné zvládnout, ale stojí za to se o ně snažit. Stanovení a správa hranic jsou způsoby, jak zvýšit svůj pocit moci, i když je toho na vás moc, je to náročné nebo jen obzvlášť stresující.
Podle nové studie společnosti YouGovAmerica považuje 52 % lidí toto období za stresující. A na prahu nového roku jsou očekávání obzvláště vysoká. V tomto období se může zdát, že stoupání v pracovních i osobních záležitostech je strmější než po zbytek roku.Stres v posledních letech narůstá a podle výzkumu zveřejněného v časopise International Journal of Aging and Human Development bývá nejvyšší u mladších dospělých, přičemž nejvýznamnějšími stresory jsou rodina, manžel/ka, finance a práce. Se stresem se samozřejmě potýkají lidé v každé životní etapě. Ať už jde o péči o děti nebo starší lidi, vytvoření nebo udržení skvělého zaměstnání nebo dobrovolnickou činnost v komunitě – všechny tyto činnosti vyžadují investice času, energie a zvládání.Hranice vám mohou pomoci zvládat takové stresory a nový rok může být ideální dobou k tomu, abyste zvážili své hranice a určili si, jak budete v nadcházejícím roce vyvažovat pracovní a životní povinnosti.Zde je několik osvědčených postupů , jak si v novém roce stanovit a zvládat hranice.STANOVTE SI HRANICE PODLE SVÉHOZdroj: UnsplashJednou z nejtěžších částí při stanovování hranic jsou soudy, které o nich lidé vynášejí. Lidé mají tendenci věřit, že byste nikdy neměli pracovat o víkendech nebo že byste nikdy neměli míchat práci a osobní záležitosti. Ve skutečnosti jsou však nejúčinnější hranice ty, které fungují pro vás.Pokud si ve čtvrtek vezmete dřívější volno, abyste se zúčastnili fotbalového zápasu své dcery, a v sobotu ráno budete pracovat, abyste stihli pár věcí, je to legitimní a morálně neutrální volba. Pokud si během pracovní doby rychle zavoláte, abyste si promluvili s lékařem o svém stárnoucím otci, a zároveň splníte své pracovní povinnosti, uplatňujete flexibilitu. A pokud zůstanete o něco déle, abyste dokončili projekt a ulevili si od tlaku o víkendu, může to být pro vás naprosto vhodné.Obvyklá moudrost, jak nejlépe zacházet s hranicemi, je stanovit pevná pravidla, ale je v pořádku zvolit volnější přístup. Když věci fungují pro vás, vaši rodinu a vaši práci, odolejte přísnému posuzování sebe sama nebo srovnávání se s normami ostatních. Dovolte si být flexibilní, když je to pro vás správné a když to vyvažuje vaše potřeby i potřeby ostatních.SYNCHRONIZOVAT SVŮJ ROZVRHZdroj: UnsplashDalším faktorem pro stanovení hranic je, nakolik je váš rozvrh synchronizován s rozvrhem ostatních. Štěstí je podstatně větší, když máte silné vztahy a cítíte se součástí své komunity, proto je moudré zvážit, jak své hranice spravujete v souladu s ostatními. Mít odpoledne volno může být skvělé, ale možnost vyvenčit toho odpoledne psa s kamarádem může být ještě lepší.Kromě toho jednou z věcí, které jsou v práci nejpřínosnější, je navazování kontaktů s kolegy. Pokud tedy budete dojíždět a chodit do kanceláře, může být pro vás uspokojivější koordinovat svůj rozvrh s kolegy z týmu, kteří budou ten den také v kanceláři. Můžete se s kolegy rozhodnout, že si navzájem poskytnete větší přístup ke svým rozvrhům, abyste mohli být v kanceláři ve stejnou dobu – a pracovat z domova, když jsou ostatní také. Hranice nejsou jen individuální snahou, ale lze je nejlépe zvládnout, když se koordinujete s ostatními a synchronizujete svůj čas.BUDUJTE SI DŮVĚRYHODNOSTZdroj: UnsplashSvou schopnost stanovovat hranice a rozhodovat o tom, kdy, kde a jak pracovat, můžete zvýšit také tím, že si vybudujete důvěryhodnost. Nepodceňujte sílu svého výkonu a reputace v míře samostatnosti, kterou v práci získáte.Někdy může být složité požádat šéfa o flexibilitu a stanovit hranice týkající se osobního závazku. Pokud však ze sebe vydáte to nejlepší, budete iniciativní a svou práci odvedete na výbornou, získáte právo žádat o více. Když vám vedoucí a členové týmu budou důvěřovat, že vše sledujete, dotahujete do konce a děláte, budou s větší pravděpodobností akceptovat posuny ve vašem rozvrhu nebo pracovním místě.Kromě toho, když máte důvěryhodnost a jste respektováni za dobré výsledky, můžete být transparentnější v tom, co děláte. Můžete například kolegovi otevřeně říci, že se nemůžete dostavit na schůzku, protože vezete své dítě k lékaři. Tato otevřenost přispívá k důvěře lidí ve vás a také připravuje půdu pro kulturu, v níž mohou být ostatní také otevření ohledně toho, jak sladit svou práci a svůj život.Skvělým výkonem si vysloužíte větší oprávnění k flexibilitě a větší transparentností ohledně způsobu, jakým trávíte svůj čas, dáváte ostatním oprávnění spravovat své vlastní hranice.ŘÍDIT SÁM SEBEZdroj: UnsplashKromě řízení makro hranic – kdy, kde a jak pracujete a žijete – věnujte pozornost také tomu, jak řídíte své mikro nebo každodenní hranice. Když se potřebujete ponořit do projektu, zablokujte si čas v kalendáři nebo si nastavte status „nerušit“. Když se chcete zcela soustředit na partnera, vypněte oznámení, vyzvánění a cinkání.Únava a stres se často umocňují, když přepínáte mezi úkoly – nejen z hlediska multitaskingu, ale také z hlediska toho, čemu věnujete pozornost. Pokud jste uprostřed schůzky a zároveň se snažíte psát SMS dceři, může to ve vás vyvolat rozporuplné pocity. Nebo pokud jste na houslovém koncertě a snažíte se odpovědět na e-mail od šéfa, může to vyvolat frustraci. Zvažte rozvržení času po částech, abyste se mohli po určitou dobu věnovat práci a po jinou vyhrazenou dobu být s rodinou.Vzhledem k tomu, že se na nás denně valí tolik informací, stává se pozornost stále vzácnějším zdrojem. Buďte tedy zcela přítomni všemu, co děláte. Když jste soustředění a pozorní, můžete ze svých zážitků vytěžit více a můžete budovat pevnější vztahy tím, že svému kolegovi, příteli nebo rodinnému příslušníkovi dáte najevo, že vám na něm skutečně záleží a že jste skutečně v přítomnosti.PŘIZPŮSOBTE SE A ZMĚŇTE PROSTŘEDÍZdroj: UnsplashMějte na paměti, že své hranice budete pravděpodobně chtít časem upravit, takže si všímejte toho, co funguje a co by bylo třeba změnit. Je přirozené, že se požadavky v průběhu času mění. Když jsou vaše děti mladší, ve srovnání s tím, když jsou starší, budete možná chtít svůj čas rozdělit jinak. Nebo když v práci spěcháte, abyste dosáhli povýšení, možná budete chtít hospodařit s energií jinak, než když teprve začínáte svou kariéru.Přizpůsobte své hranice měsíčnímu nebo sezónnímu rytmu života. Když řešíte velký problém v práci, možná budete potřebovat spálit půlnoční olej, nebo když vaše sestra prochází krizí, možná budete muset ve větší míře zdůraznit svůj čas s rodinou. V létě si možná uděláte více času na procházky nebo zahradu a v jiných ročních obdobích budete možná rádi trávit čas u notebooku v útulné kanceláři.Nejdůležitější je pravidelně se zamýšlet a uvědomovat si, jak nakládáte se svým časem a energií. Vyhněte se přílišnému dodržování rozvrhu nebo hranic, abyste si mohli podle vývoje života znovu nastavit a zkalibrovat čas.Hranice není vždy snadné zvládnout, ale stojí za to se o ně snažit. Stanovení a správa hranic jsou způsoby, jak zvýšit svůj pocit moci, i když je toho na vás moc, je to náročné nebo jen obzvlášť stresující.