Nový rok slibuje další volatilitu.
Futures na pšenici a sójové boby dosáhly na začátku roku 2022 rekordních hodnot a futures na kukuřici zaznamenaly nejvyšší úroveň za více než deset let. Válka utlumila nabídku a stejně tak suché počasí v mnoha oblastech pěstování plodin.
Nyní ceny obilovin klesly téměř na úroveň, kde začínaly rok 2022. Pokles jde ruku v ruce s celkovým uvolněním cen komodit od zemního plynu po bavlnu a dřevo, které po prudkém růstu v posledních měsících klesly. Očekává se, že další zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému a dalších centrálních bank s cílem ochladit ekonomiky – proces, který by podle mnoha analytiků mohl v roce 2023 vyústit přinejmenším v mírnou recesi – udrží poptávku na uzdě.
Pro ceny obilí je výhled nejistý, částečně proto, že jsou do značné míry závislé na válce, jejíž konec se zdá být v nedohlednu. Únorová ruská invaze zablokovala vývoz obilí z černomořské oblasti a vedla ke sporu mezi Ruskem a západními zeměmi ohledně ruského vývozu energie, což vyvolalo vlny v globální ekonomice.
Dohoda dosažená v červenci umožnila bezpečný odvoz obilí z válkou zničených ukrajinských přístavů, čímž se uvolnily miliony tun potravinářských výrobků. V listopadu obě strany prodloužily platnost dohody o dalších 120 dní. Přesto je dohoda křehká. Rusko od ní v říjnu nakrátko odstoupilo a nadále útočí na ukrajinská přístavní města. Podle údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství zůstává ukrajinský vývoz obilí pod úrovní před začátkem války.
„Divokou kartou pro obilí je rusko-ukrajinská dohoda o přepravě a její schopnost přežít,“ řekl komoditní analytik Jim Wyckoff. „Je to nejistá situace, kterou budou obchodníci s obilím nadále velmi pozorně sledovat.“
Západní země včetně USA nedávno zavedly cenové limity na mezinárodní prodej ruské ropy, čímž chtěly zasáhnout válečné výdaje Kremlu. Rusko minulý týden uvedlo, že těmto zemím nebude prodávat ropu ani ropné produkty.
Pohyb cen ropy ovlivňuje zemědělské futures, protože poptávka po americké kukuřici a sójových bobech částečně vychází z obnovitelných paliv. Kukuřice je klíčovou složkou pro výrobu etanolu, zatímco sójový olej je rostlinný olej používaný pro výrobu biopaliv. Vyšší ceny ropy činí výrobu těchto paliv atraktivnější, což stimuluje poptávku po základních obilovinách.
V prvních dnech rusko-ukrajinské války futures na obilí vystřelily na historické úrovně. Nejaktivnější futures kontrakty na pšenici obchodované na Chicago Board of Trade vzrostly v březnu na rekordních 12,94 USD za bušl, čímž překonaly předchozí maximum z roku 2008. Své rekordní maximum našly také futures kontrakty na sóju, které v červnu vzrostly na 17,69 USD za bušl. Futures na kukuřici se v dubnu vyšplhaly na 8,14 USD za bušl, což je nejvyšší hodnota od roku 2012.
Od té doby futures část těchto zisků odevzdaly. V pátek futures na kukuřici uzavřely o 0,2 % níže na 6,77 dolaru za bušl, sójové boby uzavřely o 0,5 % výše na 15,22 dolaru za bušl a pšenice uzavřela o 2,2 % výše na 7,93 dolaru za bušl.
Někteří analytici sázejí na to, že ceny obilí a dalších komodit v roce 2023 poklesnou, protože úrokové sazby budou nadále růst.
„Domníváme se, že ceny většiny komodit začátkem roku 2023, v době vrcholící globální recese a zpřísňování měnové politiky v mnoha velkých ekonomikách, opět poleví,“ uvedla Caroline Bainová, hlavní ekonomka pro komodity londýnské společnosti Capital Economics, v poznámce zveřejněné v prosinci.
Výhled zemědělských futures v roce 2023 ovlivní také Čína, která je největším světovým spotřebitelem obilovin. Země nedávno uvedla, že zruší svá přísná opatření na kontrolu šíření Covid-19.
„Čína by měla v roce 2023 zažít období výrazného hospodářského růstu, který však bude v první polovině roku omezen rychle se šířícím Covidem,“ uvedl Arlan Suderman, hlavní komoditní ekonom společnosti StoneX Group.
Zemědělci se však také potýkají s vyššími provozními náklady, včetně nákladů na hnojiva a zemědělské vybavení, a to by mohlo udržet ceny obilí na vyšší úrovni.
„Obiloviny mají tendenci obchodovat se na úrovni výrobních nákladů nebo blízko nich, ale historicky se zřídka obchodují pod výrobními náklady,“ řekl Jake Hanley, výkonný ředitel a hlavní portfoliový specialista společnosti Teucrium Trading, která spravuje zemědělské ETF.
Podle údajů společnosti DTN, která se zabývá výzkumem komodit, ceny složek hnojiv, jako je močovina, ustoupily z rekordních hodnot na začátku roku 2022, ale zůstávají výrazně nad pětiletým průměrem.
Ceny zemního plynu, další suroviny pro výrobu hnojiv, za poslední měsíc prudce klesly, ale jsou také vyšší než před rokem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky