Pražská burza je nejsilnější od loňského června, pomohl jí ČEZ a finanční emise
To představuje jeho nejlepší závěr od konce loňského června. Vzhůru mu dnes pomohly především akcie energetické společnosti ČEZ a finanční tituly. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
Dnešní obchodování zakončilo se ziskem pět z deseti emisí, které ovlivňují burzovní index. Další dva tituly stagnovaly a zbylé tři zaznamenaly pokles.
„Největší měrou se dnes k růstu indexu přičinily akcie ČEZ. Ty pravděpodobně pod vlivem spekulací o možné restrukturalizaci energetického sektoru posílily o 1,71 procenta na 832 Kč,“ uvedl makléř Vladimír Vávra ze společnosti Wood & Company. Dodal, že cenné papíry polostátní energetické firmy dnes obstaraly více než 60 procent celkového objemu obchodů na pražské burze.
O více než procento si dnes polepšily akcie rakouské pojišťovny VIG. Jejich závěrečný kurz činil 590 Kč za kus.
Dařilo se rovněž dvěma ze tří bankovních titulů, s nimiž se v Praze obchoduje. Akcie Komerční banky zdražily o 0,71 procenta na 710 Kč a cenné papíry Erste bank o 0,46 procenta na 793,20 koruny.

Jediným prodělečným bankovním titulem byly akcie Monety. Jejich cena klesla o 0,64 procenta na 78,10 koruny.
Z hlavních emisí ztrácely kromě Monety už jen cenné papíry výrobce cigaret Philip Morris ČR a zbrojovky Colt CZ. Odepsaly 0,72 procenta, respektive 0,17 procenta.
Česká měna dnes zpevnila pod 23,90 Kč/EUR a 22 Kč/USD
Česká měna dnes k euru zpevnila o čtyři haléře na 23,86 Kč/EUR a zůstává nejsilnější od října 2008. K dolaru si koruna polepšila o devět haléřů na 21,96 Kč/USD, což je nejsilnější závěrečná hodnota od konce loňského března. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Česká měna pokračuje v trendu posilování z posledních dnů, podotkl analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. „Dnes si domácí měna připsala 0,2 procenta a atakovala nejsilnější úroveň od října 2008,“ dodal.
Korunu ke stále silnějším úrovním tlačí optimismus přicházející z evropských trhů, uvedli analytici Next Finance. „Od začátku třetího čtvrtletí minulého roku do dneška koruna k euru posílila o 3,4 procenta. Proti dolaru je posílení koruny ještě výraznější a dosahuje 6,9 procenta,“ poukázali.
Rekordně silná koruna pomáhá tlumit inflaci zlevněním dovozu
Kurz koruny, který se v posledních dnech dostal pod hladinu 23,90 Kč/EUR, což je nejsilnější úroveň od roku 2008, je podle analytiků pro Česko momentálně dobrou zprávou, protože pomáhá tlumit inflaci zlevněním dováženého zboží, včetně energetických surovin. Naopak problémem může být pro tuzemské vývozce. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Koruna dnes k euru zpevnila o čtyři haléře na 23,86 Kč/EUR a zůstává nejsilnější od října 2008.
„Silná česká koruna je velmi dobrou zprávou pro boj s inflací, jelikož snižuje náklady na nákup energií v cizích měnách. I díky silné koruně tak v posledních týdnech klesaly ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v ČR,“ řekl ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. Slabší korunu by si podle něj naopak přáli exportéři, kteří prodávají zboží a služby v zahraničí.

Tradičně pozitivní je efekt silnější koruny i pro ‚dovolenkáře‘, kteří výhodně směňují za zahraniční měny, uvedl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Negativně i podle něj naopak posilující koruna působí na exportéry, jimž snižuje konkurenceschopnost. Nyní to platí obzvlášť i díky posilování reálného kurzu, řekl. „Nominálně koruna posiluje, k tomu zároveň česká cenová hladina rostla vůči řadě obchodních partnerů rychleji,“ uvedl analytik.
Horší výkon exportu se může negativně projevit i v celkovém slabším ekonomickém růstu, podotkl Zámiš. Ceny přitom v Česku v poslední době rostou vůči koši obchodních partnerů výrazně rychleji, což celkovou konkurenceschopnost snižuje ještě nad posilování nominálního kurzu, dodal analytik Komerční banky Jaromír Gec.
Také analytik XTB Jiří Tyleček z ekonomického pohledu spíše kvituje silnou měnu, která pomáhá snižovat inflaci, která je podle něj největším současným problémem české ekonomiky. Připustil, že určitý problém mohou mít exportéři, ale ti podle něj zatím vykazují známky toho, že se se situací umí vyrovnat. Jedním z indikátorů je zatím stále vysoká zaměstnanost, dodal.
Směna z korun do eur je nyní výhodná jak pro ty, kdo ještě využívají v zahraničí při dovolené hotovost, tak pro ty, kteří již přešli plně na bezhotovostní platbu, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Kdo například ví, že v nadcházejících měsících vycestuje do eurové ciziny, může si podle něj v nějaké aplikaci směnit koruny za eura už teď, tedy za velmi pravděpodobně výhodnější kurz, než jaký bude platit pro směnu v dané aplikaci letos na jaře nebo v létě, řekl.
Firmy podle Svazu průmyslu a dopravy čím dál častěji využívají úvěry v eurech. Loni v listopadu podíl eurových úvěrů ve firmách činil 44 procent a ve zpracovatelském průmyslu 59 procent, využívání úvěrů v jednotné evropské měně ve firmách tak meziročně stouplo o 43 procent a ve zpracovatelském průmyslu o 25 procent. Eurové úvěry jsou pro firmy možností, jak se dostat k výhodnějšímu financování. Zatímco základní úroková sazba České národní banky je na úrovni sedmi procent, sazba Evropské centrální banky dosahuje 2,5 procenta.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky