Banka očekává, že globální růst v roce 2023 zpomalí na 1,7 %, přičemž v červnu odhadovala 3% růst. To by podle Světové banky znamenalo třetí nejslabší tempo globálního růstu za téměř tři desetiletí, které zastínil pouze pokles v letech 2009 a 2020. Samostatná zpráva ukázala, že globální inflace se sice začíná ochlazovat, ale zůstává historicky vysoká.
Předpokládané tempo růstu jen těsně udržuje světovou ekonomiku mimo oblast recese. Mezinárodní rozvojová organizace uvedla jako hrozby pro růst souběh vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb, nižších investic a ruské invaze na Ukrajinu, spolu s narušením v Číně v důsledku pandemie a stresem v jejím realitním sektoru.
„Globální růst se zpomalil do té míry, že světová ekonomika je nebezpečně blízko pádu do recese,“ uvedla Světová banka ve své nejnovější zprávě o vyhlídkách světové ekonomiky. Prezident Světové banky David Malpass v úterý novinářům řekl, že je „hluboce znepokojen tím, že zpomalení může přetrvávat“.
Ekonomové a vedoucí představitelé podniků vyjadřují na začátku roku 2023 obavy, že by tento rok mohl být obtížný. Šéf JPMorgan Chase & Co. Jamie Dimon v úterý uvedl, že Federální rezervní systém možná bude muset v boji proti inflaci zvýšit úrokové sazby na 6 %, což je více než vrcholná úroveň mezi 5 % a 5,5 % v roce 2023, kterou většina představitelů Fedu po prosincovém zasedání stanovila. Přesto pro televizní kanál Fox Business uvedl, že solidní spotřebitelské výdaje pomáhají pohánět silnou ekonomiku.

„Inflace nebude klesat tak, jak lidé očekávali,“ řekl Dimon. „Ale rozhodně bude trochu klesat.“
Někteří ekonomové předpokládají, že Spojené státy i některé části Evropy by se mohly na část roku 2023 propadnout do recese. Globální recese, definovaná jako pokles ročního celosvětového příjmu na obyvatele, je vzácnější, protože Čína a rozvíjející se trhy často rostou rychleji než rozvinutější ekonomiky. V podstatě se má za to, že světová ekonomika je v recesi, pokud hospodářský růst zaostává za růstem populace.
Pro celý rok 2023 Světová banka předpokládá, že hrubý domácí produkt USA vzroste oproti předchozímu roku o 0,5 %, a v eurozóně neočekává žádný růst. Banka předpovídá, že HDP Číny se v roce 2023 zvýší o 4,3 % oproti předchozímu roku, což představuje zvýšení oproti odhadu 2,7% růstu v loňském roce. Rozvíjející se tržní a rozvojové ekonomiky by měly růst o 3,4 %, což je stabilní tempo růstu oproti expanzi v roce 2022.
Ruský HDP se podle prognózy sníží o 3,3 % po poklesu o 3,5 % v roce 2022, protože sankce nadále zatěžují výdaje a investice, uvedla banka.
Zvýšená inflace udržuje tlak na globální centrální banky, aby zpřísňovaly měnovou politiku, což následně zpomaluje investice a širší ekonomiku.

Světová banka vyzvala světové centrální banky, aby zůstaly ostražité vůči riziku, že agresivní zpřísňování měnové politiky v boji proti inflaci se může přenést za hranice. V nové zprávě vyzvala k diskusím mezi centrálními bankéři, které by „pomohly zmírnit rizika spojená s finanční stabilitou a zabránily nadměrnému zpomalení globální ekonomiky při sledování inflačních cílů“.
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell při úterním projevu ve Stockholmu zopakoval závazek centrální banky snížit inflaci, i když uvedl, že zvýšení úrokových sazeb by mohlo vyvolat politickou odezvu.
„Cenová stabilita je základem zdravé ekonomiky a v průběhu času poskytuje veřejnosti nezměrné výhody,“ řekl J. Powell. „Obnovení cenové stability při vysoké inflaci však může vyžadovat opatření, která nejsou v krátkodobém horizontu populární, protože zvyšujeme úrokové sazby, abychom zpomalili ekonomiku.“
Centrální banky v loňském roce rychle zvýšily úrokové sazby v boji proti vysoké inflaci a očekává se, že v letošním roce svůj přístup doladí, protože sazby dosáhnou úrovně, která pravděpodobně zatíží hospodářský růst. Ve Spojených státech zůstal trh práce do konce roku 2022 silný, což naznačuje, že rychlé zvyšování sazeb Federálním rezervním systémem zatím výrazně neochladilo poptávku.
Přesto se objevují známky toho, že prudký růst spotřebitelských cen, který začal na počátku roku 2021, se v důsledku zpomalování globální ekonomiky ochlazuje.

Údaje, které v úterý zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, ukázaly, že spotřebitelské ceny ve skupině 20 největších ekonomik, které se podílejí na čtyřech pětinách světového hospodářského výkonu, byly v listopadu o 9 % vyšší než před rokem, což představuje zpomalení oproti říjnové inflaci ve výši 9,5 %. Jednalo se o první pokles míry inflace skupiny G-20 od srpna 2021.
Mnozí ekonomové očekávají, že míra inflace bude v letošním roce nadále klesat, přičemž tempo poklesu bude do značné míry záviset na velikosti růstu mezd v bohatých zemích a na pohybu cen energií a potravin.
Jednou z nejistot je dopad náhlého zrušení Zero-COVID v Číně a rychlého šíření viru v populaci. To pravděpodobně povede k nárůstu čínské poptávky po zboží a službách, což by mohlo vyvolat tlak na růst cen. Zároveň se však sníží riziko nového zablokování dodavatelských řetězců.
„Vzhledem k tomu, že se Čína dostává z této vlny Covid, nebude docházet k výlukám a zavírání továren je mnohem méně pravděpodobné, takže to odstraňuje jedno z těchto inflačních rizik,“ řekl Mark Williams, hlavní ekonom pro Asii ve společnosti Capital Economics.
Podnikatelské průzkumy ve Spojených státech a v Evropě poukazují na slabou poptávku ve výrobním sektoru a v sektoru služeb. Obchod Spojených států se zbytkem světa v listopadu výrazně poklesl, což přispělo k náznakům zpomalení globální ekonomiky v průběhu prázdnin.

Zdá se, že evropská ekonomika se vyhne vážnému šoku, kterého se region obával v souvislosti s energetickou krizí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu – region však nadále trápí střednědobé problémy včetně vysokých cen energií a inflace.
Světová banka již dříve uvedla, že rozvojové země nashromáždily vysokou úroveň dluhu, který by mohlo být obtížné splácet, protože světová ekonomika zpomaluje a úrokové sazby rostou.
„Další nepříznivé šoky by mohly uvrhnout světovou ekonomiku do další recese,“ uvádí zpráva a dodává, že „malé státy jsou vůči takovým šokům obzvláště zranitelné kvůli závislosti na zahraničním obchodu a financování, omezené diverzifikaci ekonomiky, vysokému zadlužení a náchylnosti k přírodním katastrofám“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky