„Jsme v procesu definování těchto nových sankcí. Zatím chci jen trvat na tom, že sankce, které již byly zavedeny a o kterých bylo rozhodnuto, jsou velmi účinné,“ řekl Bruno Le Maire Tanviru Gillovi z indického Bengalúru, kde se sešli finanční představitelé skupiny 20, v rozhovoru pro CNBC.
„Když se podíváte na příjmy z ropy, které se díky sankcím v Rusku snižují. Když se podíváte na aktiva, která byla zmrazena – více než 58 miliard dolarů, můžete říci, že sankce proti Rusku jsou účinné,“ řekl ministr financí.
Jeho poznámky zazněly v době, kdy si Ukrajina připomněla rok od zahájení ruské invaze v plném rozsahu v únoru 2022.
Evropská unie nedávno zvýšila své ropné sankce proti Rusku. Zákaz vývozu ruských ropných produktů ze strany bloku začal platit 5. února. Embargo přišlo přesně dva měsíce poté, co Západ učinil zatím nejvýznamnější krok, aby zabránil Rusku financovat válku z příjmů z vývozu fosilních paliv.

Skupina 7 zavedla 5. prosince cenový strop na ruskou ropu ve výši 60 dolarů. Stalo se tak současně se zákazem dovozu ruské námořní ropy ze strany EU a odpovídajícími zákazy ostatních partnerů skupiny G-7.
Analytici byli k účinnosti sankcí uvalených na ruskou ropu skeptičtí.
Přesto Le Maire poznamenal, že Evropa se musí držet „velmi jasného a důrazného provádění sankcí“.
„Sankce budou v dlouhodobém horizontu stále účinnější, takže si musíme být docela jistí. Musíme být pevní, musíme být silní. Přesně takový postoj zvolili všichni evropští členové,“ řekl Le Maire.
Všechny evropské země „stojí jednotně tváří v tvář této válce na Ukrajině a tváří v tvář rozhodnutí o sankcích. To je pro Evropu docela dobrá zpráva,“ uvedl ministr financí.
Yellenová: Sankce fungují
Minulý týden před summitem G20 americká ministryně financí Janet Yellenová poznamenala, že sankce proti Rusku si vyžádaly značnou daň na Kremlu.

Rusko nyní vykazuje značný rozpočtový deficit, přestože podle některých měřítek se ruská ekonomika drží lépe, než se možná původně očekávalo, uvedla Yellenová.
„Cenový strop, který jsme stanovili na… Ruská ropa zjevně podstatně snižuje příjmy Ruska. Příjmy Ruska se v lednu snížily téměř o 50 % oproti stavu před rokem,“ uvedl šéf státní pokladny na čtvrteční tiskové konferenci v Indii.
„Rusko tedy trpí, pokud jde o jeho rozpočet a schopnost získávat to, co potřebuje. A my budeme pokračovat v uvalování dalších sankcí. Spolupracujeme s našimi spojenci, abychom nadále snižovali schopnost Ruska vést tuto nespravedlivou válku.“
Agentura Reuters uvedla, že ekonomiky skupiny G-7 se v březnu dohodly na přezkoumání výše cenového limitu na vývoz ruské ropy.
Žádná shoda nepanovala
O víkendu se ministrům financí a šéfům centrálních bank zemí G-20 nepodařilo dosáhnout shody na společném komuniké odsuzujícím ruskou válku.
Místo toho vydala hostitelská země Indie po skončení dvoudenního summitu „shrnutí předsednictví“. Rusko i Čína odmítly společné prohlášení podpořit.

„Většina členů důrazně odsoudila válku na Ukrajině a zdůraznila, že způsobuje nesmírné lidské utrpení a prohlubuje stávající křehkost světové ekonomiky,“ uvádí se v prohlášení.
„Existovaly však i jiné názory a různá hodnocení situace a sankcí. Uznáváme, že skupina G-20 není fórem pro řešení bezpečnostních otázek, ale uznáváme, že bezpečnostní otázky mohou mít významné důsledky pro globální ekonomiku,“ dodalo.
Kromě zemí G-7 patří do bloku G-20 také země jako Austrálie, Brazílie a Saúdská Arábie.
Indie, která v současné době předsedá skupině G-20, zaujímá k válce převážně neutrální postoj. Usiluje o diplomatické řešení, které by krizi ukončilo. Zároveň prudce zvýšila nákupy ropy z Moskvy a vykupuje levnou ruskou ropu, zatímco většina ostatních zemí na ni uvalila sankce.
Australský ministr financí Jim Chalmers v rozhovoru pro televizi CNBC před zveřejněním komuniké uvedl, že „je nesmírně důležité, aby se ministři financí skupiny G-20 postavili jednotně proti brutální agresi ze strany Ruska na Ukrajině“.
„To je zdrojem mnoha našich ekonomických problémů po celém světě a také doma v Austrálii,“ řekl pro CNBC. „Musíme být rozhodní.“

Čínský návrh
Zasedání skupiny G-20 se konalo poté, co Peking v pátek zveřejnil dvanáctibodový poziční dokument, v němž naléhá na ukončení brutální války na Ukrajině a vyzývá Kyjev a Moskvu, aby zasedly k jednacímu stolu.
Čínská vláda v dokumentu vyzvala mezinárodní společenství, aby podpořilo „správný přístup“ k usnadnění mírových rozhovorů mezi oběma zeměmi, a uvedla, že Peking chce „hrát konstruktivní roli“.
Čínský návrh na ukončení války přišel několik dní poté, co ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington má informace, které naznačují, že Čína uvažuje o vyslání „smrtící podpory“ Moskvě.
Ve čtvrtek Valné shromáždění OSN v New Yorku drtivou většinou podpořilo rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu. Návrh podpořilo 141 zemí, 32 se zdrželo hlasování a sedm zemí – včetně Ruska – hlasovalo proti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky