Je to zkušenost, která se opakuje jednou za desetiletí a která z této země udělala druhého největšího dlužníka Mezinárodního měnového fondu po Argentině.
Politici tvrdí, že tentokrát je situace jiná a že celá řada slíbených reforem by měla změnit egyptské trhy, ekonomiku a možná i celou společnost. To však příliš neusnadňuje předpověď, kdy může současná krize skončit.
Zde je pět oblastí, které je třeba sledovat a které mohou ukázat, kam bude situace směřovat.
Egyptská libra
V souladu s dlouhodobým požadavkem MMF, který pomohl zajistit dohodu v hodnotě 3 miliard dolarů, je egyptská měna pružnější. Po dlouhých obdobích stability však následovaly výkyvy a prudké poklesy.
Ukončení této nejistoty a ukázání, že praxe využívání mezinárodních rezerv a zahraničních aktiv bank k ochraně libry byla skutečně odložena, může být klíčem téměř ke všemu ostatnímu. Investoři nebudou nalévat další peníze do dluhopisů nebo podnikových podílů, pokud nebudou moci vyloučit další propad měny.

Několik mírnějších poklesů a vzestupů libry v následujících týdnech by bylo znamením, že přesněji odráží nabídku a poptávku. Stabilní obnovení některých dovozů po odstranění zpoždění v egyptských přístavech by také ukázalo, že se devizové toky zlepšují a tlak na libru se snižuje. Přestože však nejprudší poklesy jsou již možná za námi, analytici, včetně analytiků společností Standard Chartered Plc a HSBC Holdings Plc, nevylučují další oslabení v tomto roce.
Dluh
Doby, kdy zahraniční investoři drželi egyptský místní dluh v hodnotě přes 30 miliard USD, jsou sice dávno pryč, ale mírné oživení zahraničního zájmu před červencem bude signálem, že země je na dobré cestě pokrýt svůj okamžitý nedostatek finančních prostředků.
Úřady do té doby plánují čistý příliv 2 miliard dolarů, což je cíl, který pravděpodobně závisí na důvěře investorů, že libra není přísně řízena a že výnosy místních cenných papírů nejsou po očištění o inflaci záporné. Podle ukazatele poptávky po egyptských dvanáctiměsíčních cenných papírech zůstává apetit slabý.
Pomoc v Perském zálivu
Očekávání, že spojenci Egypta v Perském zálivu plně otevřou kohoutky, byla mylná. Téměř rok od přislíbení investic ve výši více než 10 miliard dolarů se uskutečnil pouze zlomek těchto prostředků, které MMF označil za kritické. Nedávné komentáře Saúdské Arábie o tom, že bude usilovat o reformy dříve, než podpoří ostatní země, vyvolaly spekulace o zdržení.
To vše znamená, že příští rozsáhlá transakce – většinou pravděpodobně zahrnující prodej egyptského státního podílu v některé z významných společností Spojeným arabským emirátům, Kataru nebo Saúdské Arábii – může být zlomovým okamžikem, po němž budou rychle následovat další transakce. Může to znamenat, že investoři z Perského zálivu vidí, že libra dosáhla svého dna, což jim konečně umožní dohodnout se na tom, co považují za spravedlivé místní ceny aktiv.
Odchod státu

V poslední zprávě MMF se objevily řádky, které mohou být pro budoucnost Egypta klíčové: slib, že bude omezena nadměrná účast státu v ekonomice, včetně armády. Řeší se tím dlouhodobá stížnost, že soukromý sektor byl vytěsněn, což odrazuje od tolik potřebných zahraničních investic.
Nikdo nepředstírá, že to bude snadné. MMF, který také získal příslib, že státní subjekty budou pravidelně otevírat své účty ministerstvu financí, varoval, že jakákoli rebalance „může narazit na odpor zájmových skupin“. Egypt jmenoval 32 státních aktiv, v nichž prodává podíly, a rychlý pohyb v nabídkách by byl brán jako pozitivní krok. Klíčový bude také dlouho diskutovaný vůbec první prodej firmy napojené na egyptskou armádu – firmy Wataniya, distributora pohonných hmot provozujícího rozsáhlou národní síť čerpacích stanic.
Inflace
Rychle rostoucí inflace, která nevykazuje žádné známky zmírnění, způsobuje bídu více než 100 milionům obyvatel Egypta, a to jak pracujícím, tak střední třídě. Ceny potravin v lednu vzrostly nejrychleji v historii a vláda tvrdí, že boj s tímto nárůstem je její hlavní prioritou. Rodiny šetří a v období ramadánu byly předčasně zavedeny státní slevy. Návrh státního úřadu pro dohled nad výživou, aby Egypťané jedli více kuřecích stehen, vyvolal hněv.
Úřady si jsou vědomy rizik; rostoucí životní náklady pomohly vyvolat povstání Arabského jara před o něco více než deseti lety. Až se inflace začne zpomalovat – pravděpodobně nejdříve v druhé polovině roku 2023 – mohlo by to přinést mírnou útěchu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky