Negativní nálada se odrazila napříč hlavními indexy v Asii, přičemž regionální akciový benchmark zamířil k nejnižšímu závěru za více než měsíc. Kontrakty na americké a evropské akcie byly v červených číslech. Index S&P 500 skončil minulý týden o 1,1 % níže, zatímco technologický Nasdaq 100 se propadl o 2,1 %, což je pro oba indexy nejhorší týdenní výkonnost v tomto roce. Klesly i dluhopisy, přičemž index Bloomberg Global Aggregate se propadl o 1,6 %, což je nejhorší týdenní výsledek od září.
Výnosy australských a novozélandských státních dluhopisů se zvýšily po pátečním výprodeji amerického státního dluhu, který zvýšil výnos desetiletých státních dluhopisů o sedm bazických bodů. Vývoj státních dluhopisů se v pondělí pohyboval v rozmezí a dolar posílil vůči všem měnám v koši Skupiny deseti zemí.
Investoři přehodnocují, jak vysoko se letos zvýší úrokové sazby v USA, přičemž údaje o inflaci a zaměstnanosti budou pravděpodobně ještě tento týden aktuální. To podpořilo sázky na to, že sazba Fedu dosáhne v červenci vrcholu 5,2 %, zatímco před měsícem to bylo méně než 5 %.
„Příští zpráva o CPI se stala binární – trhy si buď oddechnou, nebo se zrychlí averze k riziku,“ řekl Eric Robertsen, globální vedoucí výzkumu a hlavní stratég společnosti Standard Chartered Plc. „Čím více bude FOMC nucena prodlužovat cyklus zvyšování sazeb a odkládat jejich snižování, tím pravděpodobnější je, že USA zažijí tvrdé přistání, které si později vyžádá agresivnější snížení sazeb.“

Prezident filadelfského Fedu Patrick Harker byl posledním centrálním bankéřem, který po bubnování komentářů z minulého týdne, které zahrnovaly předpověď prezidenta minneapoliského Fedu Neela Kashkariho, že sazba dosáhne úrovně 5,4 %, představil očekávání, že se sazby vyšplhají nad 5 %.
Dubajská společnost Ark Capital Management vidí možnost korekce indexu S&P 500 k nižším úrovním 3 000 v příštích několika měsících v důsledku přetrvávajícího jestřábího postoje Fedu. „V určitém okamžiku se tržní diskontování zvyšování sazeb Fedu v roce 2023 při pohledu na rok 2024 snese ze stolu a to by skutečně mohlo mít negativní dopad na akciové trhy,“ řekl Saed Abukarsh, její hlavní portfolio manažer, v televizi Bloomberg.
Jen oslabil nad hranici 132 za dolar poté, co v pátek vybičoval po zprávách, že Kazuo Ueda bude vybrán na post příštího guvernéra Bank of Japan. Investoři si toto rozhodnutí zpočátku vykládali jako potenciálně jestřábí volbu. Tyto zisky byly sníženy poté, co Ueda promluvil k novinářům a řekl, že stimulační opatření BOJ by měla zůstat zachována. Japonská vláda má oficiálně oznámit nominaci nového guvernéra BOJ v úterý.
Podle Yujiro Gota, vedoucího oddělení devizové strategie ve společnosti Nomura Holdings Inc, se Ueda prozatím jeví jako více jestřábí než současný holubičí guvernér Haruhiko Kuroda. „Postoj politiky BOJ bude do budoucna přinejmenším neutrálnější a fundamentální ukazují také na to, že normalizace měnové politiky je nezbytná,“ řekl v televizi Bloomberg. „To bude pro japonský jen ve střednědobém horizontu stále pozitivní.“

Singapur v pondělí vykázal hospodářský růst v roce 2022 ve výši 3,6 %, zatímco dříve se uvádělo 3,8 %. Městský stát potvrdil svou prognózu růstu pro letošní rok v rozmezí 0,5 % až 2,5 %, neboť úřady se zaměřují na boj s tvrdohlavou jádrovou inflací a zpomalující poptávkou. Singapurský dolar se propadl.
Obchodníci také bedlivě sledují geopolitický vývoj poté, co Pentagon podle amerických představitelů obeznámených s touto záležitostí sestřelil neidentifikovaný objekt, který sledoval nad Michiganem. Bylo to již počtvrté za posledních osm dní, kdy byl nad USA nebo Kanadou sestřelen balon nebo vysoko letící plavidlo.
Jinde ropa klesla, protože plán Ruska omezit dodávky v odvetě za západní sankce byl kompenzován obavami ze zpomalení globálního růstu. Zlato se snížilo.
Klíčové události:
V pondělí vystoupí guvernérka Fedu Michelle Bowmanová na zasedání Americké bankovní asociace. Index spotřebitelských cen v USA, žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve Velké Británii, HDP eurozóny, prezident newyorského Fedu John Williams přednese hlavní projev na akci Newyorské asociace bankéřů Úterý. Jmenování nového guvernéra japonské centrální banky úterý. Maloobchodní tržby v USA, CPI ve Velké Británii středa. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA, nezaměstnanost v Austrálii, vystoupení prezidentky Clevelandského Fedu Loretty Mester na akci Global Interdependence Center čtvrtek. Francie CPI, Rusko HDP pátek.

Některé hlavní pohyby na trzích od 6:45 londýnského času:
Akcie
Futures na index S&P 500 klesly o 0,3 %. Index S&P 500 vzrostl o 0,2 %. Futures na index Nasdaq 100 klesly o 0,4 %. Nasdaq 100 klesl o 0,6 %. Futures na Euro Stoxx 50 se nezměnily. Japonský index Topix klesl o 0,5 %. Jihokorejský index Kospi klesl o 0,7 %. Hongkongský index Hang Seng klesl o 0,5 %. Čínský index Shanghai Composite vzrostl o 0,7 %. Australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,2 %.
Měny
Bloomberg Dollar Spot Index vzrostl o 0,2 %. Euro zůstalo bez větších změn na úrovni 1,0677 USD. Japonský jen klesl o 0,6 % na 132,15 za dolar. Zámořský jüan klesl o 0,2 % na 6,8371 za dolar. Britská libra se téměř nezměnila a pohybovala se na úrovni 1,2056 USD.
Kryptoměny
Bitcoin vzrostl o 0,4 % na 21 833,85 dolaru. Ether vzrostl o 0,6 % na 1 519,69 USD.
Dluhopisy
Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 3,73 %. Výnosy desetiletých australských dluhopisů se zvýšily o pět bazických bodů na 3,76 %.
Komodity
Cena ropy West Texas Intermediate klesla o 1,2 % na 78,74 USD za barel. Spotové zlato se téměř nezměnilo.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky