Mark Spitznagel by s tím nesouhlasil, ale dopis tohoto hvězdného manažera hedgeových fondů, který viděl deník The Wall Street Journal, obsahuje několik pozoruhodných postřehů na obou frontách. Chráněnec autora knihy „Černá labuť“ Nassima Nicholase Taleba u příležitosti patnáctiletého výročí svého fondu poznamenal, že jeho využití k zajištění standardního akciového portfolia by díky sázkám na extrémně medvědí události zvýšilo dlouhodobé výnosy.
To není pozoruhodné, ale obrovský dopad jeho techniky ano. Podle Spitznagela by pouhá 2% alokace do Universa Investments a zbývajících 98 % do indexového fondu S&P 500 přinesla 11,8% roční výnos za dobu existence fondu ve srovnání s 9,6 % u samotného indexového fondu. Jak uvádí v dopise, znamená to, že jeden dolar investovaný na začátku do kombinace by nyní činil 5,20 USD, přičemž 2 centy investované pouze do jeho fondu by vzrostly na závratných 1,30 USD. To však předpokládá rebalancování. V dopise se uvádí, že samotný fond dosáhl ohromujícího ročního výnosu 114 %.

Universa, která sází na extrémní výkyvy na trhu, má ze své podstaty zisky ve velkých částech, které se střídají s dlouhými obdobími malých, stabilních ztrát. Například když Covid poslal globální trhy do krize, výnosy v prvním čtvrtletí roku 2020 činily odhadem 4 000 %. Fond také vydělal 1 miliardu dolarů za jediný den v roce 2015 během „bleskového krachu“.
Výnosy fondu Universa jsou spíše „konvexní“ než lineární, což znamená, že stále extrémnější pohyby přinesou nadprůměrné zisky: Výroční list fondu vypočítává, že měsíc s 20% poklesem trhu by mohl fondu přinést výnos až 7 835 %. V dopise se sice neprozrazuje tajná metoda fondu Universa, ale uvádí se v něm, že jakákoli jiná běžná strategie snižování rizika, jako je vlastnictví zlata nebo státních dluhopisů, by za posledních 15 let prodělala – dokonce i klasická strategie „tail risk“, která využívá deriváty, jak to dělá fond Universa.
Vzhledem k tomu, že mnohem méně úspěšní finanční manažeři jsou vyhledáváni pro každý svůj výrok o trhu, může být někdo, kdo investorům vydělal šedesátinásobek jejich peněz, solidně zapsán jako mluvící hlava. Ale Spitznagel nedělá krátkodobé hovory ani si nenechává karty pod pokličkou – vyloží je na stůl, aby je každý viděl. Tím, že převrací sázky na extrémní události, prohrává téměř každé rozdání, zatímco sází malé částky a občas shrábne obrovskou hromadu žetonů.
Jediná jeho předpověď je ta, kterou investoři, kteří ho sledují, slyšeli mnohokrát za více než deset let – že finanční systém čeká vážné zúčtování. V tomto posledním dopise jej označuje za „objektivně největší časovanou bombu ve finanční historii – větší než na konci 20. let a pravděpodobně s podobnými tržními důsledky“.

Zničení ve stylu velké hospodářské krize je docela výzvou, nicméně Spitznagel nenabízí žádný časový rámec a naznačuje, že vědomé odkládání krachu přispělo k jeho případné závažnosti. Podle jeho analogie, kterou použil již v minulosti, se měnoví a fiskální hasiči příliš horlivě snažili hasit finanční požáry, čímž připravili půdu pro nekontrolovatelný požár.
Právě v těchto apokalyptických předpovědích lze tušit, že tento důsledný, chladně matematický manažer hedgeových fondů možná nechává své komentáře zabarvit svými politickými názory. Je úzce spjat s bývalým prezidentským kandidátem Ronem Paulem, který usiluje o zrušení Federálního rezervního systému a obnovení zlatého standardu a který k podobným výzvám vyzývá již desítky let. „Úspory milionů lidí by mohly být zničeny. Nemůžete se spoléhat na to, že vám Washington pomůže,“ řekl v reklamě z roku 2015. Tím, že vysvětluje roli měnové a fiskální politiky při odvracení krizí jako pouhé stahování problémů do lahví pro ještě větší likvidaci, zůstávají mnohaleté neúspěšné předpovědi nejen živé, ale získávají na síle.
Podle Spitznagela je však výsledek pro běžné investory mírně uklidňující. Spíše než snažit se napodobit strategii bezpečného přístavu ve stylu Universa nebo se přesunout do nějaké „bezpečné“ třídy aktiv, jako jsou zlaté cihly, by nejméně špatnou alternativou mohlo být prostě jen pasivně nakupovat a držet akcie v průběhu cyklu, jak radí Warren Buffett a další. Naznačil, že při absenci možností, které má jako matematicky sofistikovaný manažer hedgeových fondů, je to pravděpodobně nejméně špatný postup, jak zachovat bohatství v konfl iktu, který předpovídá.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky