Pokud se válka zhorší, nejenže to podnítí geopolitickou nejistotu v Evropě, ale také zesílí tlak na ceny energií a potravin, což zvýší hospodářskou sklíčenost a zatíží zisky podniků.
„Je zřejmé, že trh vnímá rizika jako nižší ve srovnání se začátkem války, a i když jsou prvky rally pochopitelné, míra bezpečnosti evropských akcií se nyní snížila,“ uvedla Sophie Lund-Yatesová, vedoucí akciová analytička společnosti Hargreaves Lansdown. „To znamená, že jakákoli neočekávaná eskalace nebo volatilita pravděpodobně vyústí v prudkou reakci trhu.“
Hlavní evropský akciový benchmark v roce 2023 rostl, protože známky ochlazování inflace a lepší než očekávané zisky podpořily ekonomický optimismus. Válka však není investorům daleko od mysli, neboť manažeři fondů v průzkumu Bank of America Corp. považují zhoršující se geopolitické obavy za druhou největší hrozbu pro trhy, hned po vyšší inflaci. Většina z nich neočekává uzavření mírové smlouvy v tomto roce.
Podle stratéga společnosti Barclays Plc Emmanuela Caua polarizace mezi vítězi a poraženými na akciovém trhu spolu se slabším eurem naznačují, že ne všechna rizika byla oceněna. Evropské energetické akcie za poslední rok vzrostly o 20 %, protože Rusko v reakci na sankce omezilo dodávky zemního plynu, zatímco realitní společnosti citlivé na sazby se propadly o 29 %. Euro do září získalo zpět velkou část ztrát, ale stále zůstává níže než na předválečných úrovních.
Poslední vývoj ukazuje, že nelze vyloučit eskalaci. Podpora Putinovy války se na domácí scéně upevnila, i když počet obětí stoupá. A Moskva pozastavila platnost jaderné smlouvy s USA, což prezident Joe Biden označil za „velkou chybu“, i když podle něj to nesignalizuje, že by ruský vůdce použil jaderné zbraně.
Energetická krize

Mezi velká rizika války patří potenciální energetická krize. Zatímco tentokrát Evropě pomohla krizi odvrátit mírná zima, v případě, že se válka protáhne do chladnějších měsíců, by se zásoby mohly opět snížit. Další skokové zvýšení nákladů na energie by také dále snížilo ziskové marže podniků.
„Potřeba nahradit historicky levný zdroj energie bude i nadále výzvou,“ uvedla Charlotte Rylandová, spoluvedoucí oddělení investic společnosti CCLA. Nevidí, že by zisky ropných a plynárenských společností v letošním roce opět prudce rostly, protože ceny komodit klesají z historických maxim.
Vzhledem k tomu, že válka si vynucuje změnu dlouhodobých investic vlád, mohou se zvýšit výdaje na obnovitelné zdroje energie a obranné firmy. Stratégové UBS Global Wealth Management uvedli, že vidí příležitosti v oblastech, jako jsou komodity, zelené technologie, energetická účinnost a kybernetická bezpečnost.
„I když válka skončí, budeme se zdráhat čerpat dodávky z Ruska, protože to není spolehlivý zdroj, a proto musí energetický a chemický sektor nutně inovovat,“ řekl Joost van Leenders, hlavní investiční stratég společnosti Van Lanschot Kempen. „Tlak na obnovitelné zdroje energie je jediným způsobem, jak se Evropa může stát nezávislejší.“
Náklady na potraviny

Dalším odvětvím, které bude v případě pokračování konfliktu pravděpodobně neúměrně zasaženo, jsou potraviny a nápoje, jejichž dodávky byly v uplynulém roce přerušeny.
Stratégové Bloomberg Intelligence Tim Craighead a Laurent Douillet uvedli, že ziskovost potravinářského průmyslu „čelí potenciálně dlouhodobé zkoušce“, protože omezené dodávky klíčové ukrajinské slunečnice, oleje, kukuřice a pšenice přispívají k růstu cen.
Vyšší náklady zvýší cenové tlaky, které již nyní poškozují spotřebitele a udržují centrální bankéře v jestřábím postoji.
V důsledku prudkého růstu cen energií a potravin zůstalo spotřebitelům méně peněz na utrácení jinde a zároveň se zvýšily náklady podniků, což vedlo k mnohem slabšímu růstu a inflaci, která vyskočila mnohem více, než se před válkou očekávalo, napsali ekonomové Berenberg ve své poznámce. V důsledku toho očekávají, že reálný HDP v roce 2024 bude o 3,6 % nižší a cenová hladina o 8,9 % vyšší, než by tomu mohlo být v opačném případě.
Ohrožené cyklické produkty

Ekonomicky citlivým sektorům hrozí, že v případě eskalace války dojde ke zvrácení lepší výkonnosti oproti tzv. defenzivním sektorům. Cyklické sektory byly na začátku loňského roku oslabeny, protože investoři zohlednili dopad invaze na hospodářský růst. V posledních několika měsících však tyto akcie porazily protějšky, které jsou považovány za relativně bezpečnější.
Celkově se výhled evropských akcií po rallye zhoršuje. Stratégové v průzkumu agentury Bloomberg očekávají, že index Stoxx 600 zakončí rok pod současnou úrovní kvůli zhoršující se ekonomické dynamice.
Podle zprávy Bank of America, která cituje společnost EPFR Global, investoři od začátku války vložili do globálních akciových fondů 40 miliard dolarů, což je jen zlomek z 354 miliard dolarů vložených do hotovosti. A v poslední době se obou zbavují ve prospěch dluhopisů, protože se připravují na vyšší a dlouhodobější sazby v USA.
Beata Mantheyová, vedoucí oddělení strategie evropských akcií ve společnosti Citigroup Inc., očekává, že geopolitická rizika budou držet ocenění evropských akcií pod pokličkou, protože nyní se již počítá s podporou nižších cen plynu, slabším dolarem a opětovným otevřením trhu v Číně.
„Pokud jde o rallye, odtud bychom ji nehonili,“ řekla.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky