Automobilky plánují nedostatek grafitu pomalu a soustředí se hlavně na známější materiály pro baterie – lithium a kobalt, přestože grafit je hmotnostně největší složkou baterií.
Nyní výrobci automobilů klepou na dveře nových producentů, například na Madagaskaru a v Mosambiku, protože podle prognóz poradenské společnosti Project Blue budou letos elektromobily poprvé tvořit více než 50 % trhu s přírodním grafitem.
Nedostatek materiálu vyráběného mimo Čínu bude ještě akutnější, protože legislativa ve Spojených státech a Evropě má za cíl snížit závislost na Číně v oblasti kritických nerostných surovin.
„Výrobci automobilů jsou ve skutečné tísni, protože do západního grafitu se neinvestuje,“ řekl Mark Thompson, zakladatel a výkonný ředitel australské společnosti Talga Group Ltd, která plánuje zahájit výrobu v příštím roce ve Švédsku.
Každý elektromobil potřebuje v průměru 50-100 kg grafitu do baterií pro anody, záporné elektrody baterie, což je přibližně dvojnásobek množství lithia.

Grafit se dosud používal hlavně v ocelářském průmyslu, ale podle prognóz společnosti BMO Capital Markets se má prodej elektromobilů do roku 2030 více než ztrojnásobit a od roku 2022 dosáhnout 35 milionů.
Nedostatek grafitu se v příštích letech zvýší a do roku 2030 se očekává celosvětový deficit dodávek ve výši 777 000 tun, ukázaly prognózy společnosti Project Blue.
Do roku 2030 bude zapotřebí do grafitu investovat přibližně 12 miliard dolarů a do roku 2035 bude třeba vybudovat 97 nových dolů, aby byla uspokojena poptávka, uvedla ve své zprávě společnost Benchmark Mineral Intelligence
Čína produkuje 61 % světové produkce přírodního grafitu a 98 % finálně zpracovaného materiálu na výrobu anod pro baterie, uvedla společnost BMI.
DODÁVKY
Skupina Talga usiluje o dodávky výrobcům automobilů, jako jsou Tesla, Toyota a Ford, a také výrobcům baterií, jako je švédská společnost Northvolt, řekl Thompson agentuře Reuters.
Společnosti Tesla Inc a Northvolt neodpověděly na žádost o komentář, zatímco Toyota Motor Corp a Ford Motor Co se odmítly vyjádřit.
Společnost Talga již podepsala nezávazné dohody o dodávkách se dvěma evropskými výrobci baterií, kteří mají vazby na Mercedes-Benz, Stellantis a Renault.
Mercedes uvedl, že diverzifikuje zdroje surovin, včetně grafitu, a „již nějakou dobu vede dialog s různými dodavateli“.
„Všechny automobilky se nyní snaží pochopit, jak získávat materiály pro baterie na úrovni dolů,“ řekl Brent Nykoliation, výkonný viceprezident společnosti NextSource Materials.
Společnost NextSource, která v dubnu uvedla do provozu důl na Madagaskaru, rovněž jedná s automobilovými společnostmi, ale uvedla, že podrobnosti jsou důvěrné.

Společnost Tesla je v čele při zajišťování grafitu, neboť se již dohodla na smlouvách se společností Syrah Resources, která provozuje důl v Mosambiku, a se společností Magnis Energy Technologies.
Společnost Syrah buduje v USA zpracovatelský závod, jeden z mála závodů budovaných mimo Čínu, které mohou zpracovávat grafit pro použití v bateriích.
Společnost NextSource buduje zpracovatelský závod na Mauriciu, zatímco Talga plánuje výstavbu továrny ve Švédsku.
ČÍNA DOMINUJE
Západní zpracovatelské provozy však porostou pomalu.
„Čína má v oblasti grafitu stále neuvěřitelně dominantní postavení a předpokládáme, že si ho udrží i v příštích letech,“ uvedl George Miller, hlavní analytik společnosti BMI.
Podle BMI bude Čína do roku 2032 stále kontrolovat 79 % produkce jednoho typu zpracovávaného grafitu – nepotahovaného sféroidizovaného čištěného grafitu – oproti 100 % v roce 2022.
Tento čínský vliv na trh může ztížit situaci výrobcům automobilů, kteří chtějí získat dotace na elektromobily podle amerického zákona o snižování inflace.
IRA vyžaduje, aby se určité vysoké procento komponentů baterií vyrábělo ve Spojených státech nebo v zemi, se kterou mají uzavřenou dohodu o volném obchodu.
Evropská unie navrhla legislativu, jejímž cílem je snížit závislost na jedné zemi v případě jakékoli klíčové suroviny na 65 % do roku 2030.
Sjednání dohod o dodávkách grafitu je složité a vyžaduje rozsáhlé testování bezpečnosti materiálu pro každý model elektromobilu, které může trvat až tři roky.

UHLÍKOVÁ STOPA
Západní automobilové skupiny se zaměřují na dohody s grafitovými doly částečně proto, že výroba anod z přírodního materiálu je přibližně o 55 % méně náročná na emise uhlíku než výroba syntetického grafitu z ropných produktů.
Anody z přírodního grafitu bývají levnější a jsou výhodné z hlediska kapacity článků a výkonu, což umožňuje automobilům ujet větší vzdálenosti před nabíjením.
Očekává se také konkurence s ocelářským průmyslem, uvedl analytik Reitumetse Chalale ze společnosti Project Blue.
Další složkou anody je křemík, který rovněž umožňuje elektromobilům ujet delší vzdálenosti před dobitím.
V současné době se do baterií přidává maximálně asi 10 % křemíku, protože tento materiál se během používání rozpíná a může baterii znehodnotit.
Společnosti pracují na technologii, která by umožnila větší množství křemíku. Pokud se to podaří, mohlo by to v dlouhodobém horizontu ohrozit grafit.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky