Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite si připsaly 0,99 %, resp. 1,28 % – a usadily se na nejvyšších úrovních od srpna. Průmyslový index Dow Jones přidal 153,3 bodu, tj. 0,47 %.
Futures na akcie se během prodlouženého obchodování zvýšily, protože obchodníci očekávali páteční zprávu o pracovních místech. Futures vázané na index Dow Jones Industrial Average si připsaly 31 bodů, tj. 0,09 %, zatímco futures na index S&P 500 přidaly 0,08 %. Futures na Nasdaq-100 vzrostly o 0,13 %. Akcie společnosti Lululemon po ukončení regulérní obchodní seance v USA vzrostly o 13 % díky dobrým výsledkům a zvýšení prognózy, zatímco MongoDB po skončení obchodování vzrostla o 23 % díky mimořádné prognóze.
Celkové obavy ohledně dluhového stropu se ve čtvrtek zmírnily. Senát ve čtvrtek pozdě večer schválil návrh zákona o zvýšení dluhového stropu a poslal jej na stůl prezidentu Joeovi Bidenovi. Stalo se tak poté, co Sněmovna reprezentantů schválila zákon o fiskální odpovědnosti v poměru 314-117 hlasů ve středu pozdě večer, jen několik dní před termínem 5. června, který stanovila americká ministryně financí Janet Yellenová.
Obavy, že by Spojené státy mohly nesplnit své závazky, pokud se zákonodárcům nepodaří dosáhnout dohody, vyvolaly počátkem týdne u některých investorů strach.
„Myslím, že trhy byly tentokrát docela prozíravé: Protože jsme se však zbavili alespoň zčásti dluhového rizika,, trochu se nám ulevilo,“ řekla Mona Mahajanová, senior investiční stratég společnosti Edward Jones.
Investoři mohou také nacházet určitou útěchu v pravděpodobnosti velmi omezeného ekonomického dopadu nedávného fiaska ohledně dluhového stropu a omezení výdajů, které podle všeho nebude mít „významnou zátěž“ na hospodářský růst, dodala.
Vzhledem k tomu, že velká část dramatu kolem dluhového stropu je již za námi, pozornost investorů se soustředí na páteční zprávu o zaměstnanosti. Nedávné údaje vykreslují silný trh práce navzdory agresivnímu plánu Federálního rezervního systému na zvyšování sazeb, přičemž více než 80 % výtisků od ledna 2022 překonalo odhady.
Ekonomové oslovení agenturou Dow Jones očekávají, že v květnu se růst oproti předchozímu měsíci zmírnil a přibylo 190 000 pracovních míst oproti 253 000 místům získaným v dubnu. To by znamenalo nejnižší měsíční přírůstek od prosince 2020.
S blížícím se koncem týdne jsou indexy S&P i Nasdaq na cestě k mírnému růstu o 0,37 % a 0,97 %. Index Dow se od čtvrteční uzávěrky nachází o 0,1 % níže za celý týden.

Inflace v eurozóně klesla více, než se očekávalo – na 6,1 %
Inflace v eurozóně se v květnu snížila více, než se očekávalo, a podle předběžných údajů celková meziroční míra inflace v bloku v květnu klesla ze 7 % v dubnu na 6,1 %.
To je nejnižší úroveň od února 2022. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali květnovou hodnotu 6,3 %.
Jádrová inflace bez energií a potravin rovněž klesla více, než se očekávalo, a to na 5,3 % z 5,6 %.
Podle údajů zveřejněných ve středu meziroční inflace v Německu a Francii v květnu klesla více, než se předpokládalo, když se ceny oproti předchozímu měsíci snížily. Růst cen v největších ekonomikách eurozóny je nyní na dvanáctiměsíčním minimu.
Vnitrostátní média také ukázaly, že inflace se zmírnila ve Španělsku a Itálii. Na trzích se bezprostředně po oznámení údajů o eurozóně situace příliš nezměnila, evropské akcie se obchodovaly na vyšší úrovni a euro vůči americkému dolaru a britské libře posílilo.
Koruna poprvé v tomto týdnu zpevnila vůči euru i dolaru
Koruna poprvé v tomto týdnu posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru oproti středečnímu závěru zpevnila o sedm haléřů na 23,68 Kč/EUR. Vůči dolaru si polepšila o 22 haléřů a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 22,06 Kč/USD. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Pražská burza oslabila popáté v řadě.
„Česká koruna se drží na svých slabších hodnotách okolo 23,70 EUR/CZK. Na slábnoucí korunu má vliv především negativní sentiment na rizikových aktivech a sílící americký dolar,“ uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Trh nyní čeká na vývoj inflace v květnu, výsledky zveřejní statistici 12. června. V dubnu spotřebitelské ceny v Česku meziročně vzrostly o 12,7 procenta, v březnu o 15 procent. Tupý očekává, že by květnová inflace mohla klesnout až pod deset procent.
Burzovní index PX ve čtvrtek klesl o 0,26 procenta na 1293,32 bodu. Dolů ho stáhly zejména finanční tituly, především pak akcie pojišťovny VIG. Ztrátovou sérii naopak přerušila energetická společnost ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Cenné papíry VIG padají od začátku týdne. Dnes zlevnily o 2,07 procenta na 568 korun. Komerční banka si pohoršila o 0,38 procenta na 659 korun a Moneta Money Bank o 0,25 procenta na 79. Z finančního sektoru tak rostla pouze Erste Bank, jejíž akcie dnes přidaly 0,64 procenta na 726,60 koruny.
Akcie ČEZ se ve středu dostaly pod 1000 korun. „Dnes dále klesaly, ale asi v poslední třetině obchodování negativní vývoj otočily. Cena uzavřela přesně na magické úrovni 1000 Kč,“ uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Nakonec tak titul zavřel se ziskem 0,15 procenta.
Za poslední tři týdny ČEZ odepsal 18,4 procenta. Výprodej akcií podle Trampoty způsobily zprávy o vládou schválené novele o přeměnách obchodních korporací, zejména rozdělení odštěpením se zánikem účasti všech menšinových akcionářů a rozdělení s nerovnoměrným výměnným poměrem. „To působí na investory jako červený hadr na býka. Znamená to pro ně situaci, která je značně nepřehledná a nejistá. A kdo by v takové chvíli chtěl akcie nakupovat nebo držet,“ dodal Trampota. Navzdory oslabení v posledních týdnech jsou ale od začátku roku akcie ČEZ silnější téměř o 30 procent.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky