Poselství generálního lékaře je jasné: pravidelné používání sociálních médií může nebezpečně ovlivnit vývoj mozku dětí, a to i těch, které splňují minimální věkovou hranici 13 let, stanovenou většinou platforem.
“Rozhodně si nemyslím, že by ji měl používat někdo mladší 13 let,” říká Dr. Mitch Prinstein, klinický psycholog, který působí jako vědecký ředitel Americké psychologické asociace, v rozhovoru pro CNBC Make It. “Neomezený přístup bez jakékoli kontroly obrazovky nebo dohledu [rodičů] by měl být pravděpodobně odložen na co nejdelší dobu – určitě alespoň do 16 let.”
Murphyho varování, které přišlo s doporučeními, jak může technologický průmysl upravit platformy sociálních médií, aby byly bezpečnější, navazuje na podobné zdravotní doporučení, které vydala APA začátkem tohoto měsíce.
Prinstein a APA jsou přesvědčeni, že je obtížné určit přesný věk, kdy je pravidelné používání sociálních médií bezpečné, protože každé dítě dospívá jinak rychle. Pokud však jde o myšlenku dát dítěti do ruky chytrý telefon a umožnit mu plný přístup k sociálním médiím, většina odborníků nabádá k opatrnosti.
To se snáze řekne, než udělá, zejména když všichni přátelé vašich dětí mají účty na sociálních sítích. Tady je to, co byste měli vědět.
Proč jsou sociální média nebezpečná pro mozek dětí?

Murphyho zpráva uvádí, že děti nejsou jen menší dospělí – jejich mozky fungují jinak a mohou být zranitelné během vývojové fáze dospívání.
Nedostatek spánku může být nebezpečnější například pro dospívající než pro dospělé. Stejně tak může docházet k poruchám, které dětem brání v plnění školních úkolů nebo v zapojení se do reálných sociálních interakcí.
Sociální média jsou prakticky stvořena pro tyto typy narušení: Z nedávného výzkumu vyplývá, že 50 % dospívajících uvádí alespoň jeden příznak klinické závislosti na sociálních médiích.
To znamená, že “nemohou přestat, i když se o to snaží, nebo přistupují k extrémním opatřením, jen aby si zajistili trvalý přístup,” říká Prinstein.
A to nemluvíme o rozšířenosti kyberšikany, diskriminace, nenávistných projevů a příspěvků propagujících sebepoškozování, s nimiž se podle APA mohou dospívající pravidelně setkávat. Takový obsah je škodlivý jak pro své cílové skupiny, tak pro “každého, kdo je svědkem těchto příspěvků,” říká Prinstein.
Řešením však nemusí být úplné odstranění adolescentů a mladých dospívajících ze sociálních médií.
Dospívající mohou tyto platformy využívat k podpoře svého sociálního rozvoje, zapojit se do občanského aktivismu a zažít formy reprezentace tím, že sledují nebo se přátelí s lidmi, kteří sdílejí “nedostatečně zastoupenou identitu”, říká Prinstein.
Nepodléhejte tlaku ostatních rodičů

Pokud váháte, zda je vaše dítě připraveno na účast na sociálních sítích, Prinstein vám poradí několik jednoduchých věcí: “Počkejte tak dlouho, jak jen to půjde.”
“Vědecké poznatky naznačují, že pro mozky dospívajících je to větší riziko než přínos pro jejich sociální život,” říká.
Nenechte se ovlivnit ani tím, co ostatní rodiče dovolí svým dětem. Možná se obáváte, že vaše dítě bude ostrakizováno nebo opuštěno, pokud jako jediné nebude na TikToku nebo Instagramu – ale tyto obavy jsou přehnané, říká Prinstein.
Podlehnutí této formě tlaku vrstevníků by mohlo vést k sebenaplňujícímu se proroctví, kdy stále více rodičů povoluje svým dětem vstup na sociální sítě, protože to dělají všichni ostatní.
“Neexistuje žádný psychologický důkaz, že by děti trpěly tím, že nejsou na sociálních sítích,” říká Prinstein. “Všichni se bojí, že budou jediní, kdo nebude mít dítě na sociálních sítích, což vytváří situaci, kdy jsou na nich všichni.”
Provádějte s dětmi průběžnou konverzaci

Jakmile se vaše dítě dostane na sociální sítě, otevřeně a upřímně si s ním promluvte o tom, jak je používat zdravě, říká Prinstein. Poté je pravidelně kontrolujte.
Témata rozhovoru mohou zahrnovat:
- Sociální média nejsou skutečný život
- “Líbí se mi” může být zavádějící, zejména když uživatelé reflexivně lajkují příspěvky svých přátel.
- Dezinformace a dezinformace jsou všude, proto se naučte ověřovat fakta.
- Neztrácejte den pasivním rolováním
- Používejte sociální média k navázání skutečné konverzace s přáteli.
- Vyhněte se nezdravému srovnávání s jinými lidmi na internetu.
- Rozpoznat a kritizovat příklady online diskriminace a nenávistných projevů.
Podle Prinsteina je také důležité promluvit si s dítětem o tom, proč sociální média vůbec existují: Ano, je to úžasný a bezplatný nástroj, který umožňuje navazovat kontakty s lidmi a získávat přístup k informacím. Je také provozován technologickou společností, která sbírá data, aby dosáhla zisku, a zároveň používá algoritmy, které před vás tlačí určitý obsah.
“To opravdu pomáhá dospívajícím dívat se na věc mnohem kritičtěji a říkat si: ’Počkejte, dělám to pro sebe? Nebo to dělám proto, že mě k tomu někdo jiný donutil?” Prinstein říká.
Sledování času, který děti tráví na sociálních sítích

Když se děti poprvé dostanou na sociální sítě, omezte jim přístup na 30 minut denně, radí Prinstein.
Může se to zdát jako málo času, zejména pro vašeho teenagera, ale vědci tvrdí, že to odráží nebezpečí, které sociální média představují pro dospívající, kteří na ně nejsou připraveni. “Není prostě fér poskytovat jim něco, na co nejsou dostatečně připraveni,” říká Prinstein.
Mnoho telefonů a aplikací umožňuje nastavit omezení času stráveného u obrazovky. Některé z těchto aplikací vám pomohou spravovat nastavení soukromí, omezit funkce, které mohou vaše děti používat, a sledovat, koho sledují nebo s kým konverzují.
APA doporučuje sledovat, co si vaše dítě prohlíží a co zveřejňuje online, což může znamenat, že budete mít přístup k jeho účtům na sociálních sítích. To se samozřejmě nemusí vašemu dítěti líbit – a to pro vás znamená zcela novou konverzaci o soukromí a důvěře.
Proto Prinstein zdůrazňuje, že je důležité promluvit si s dětmi předtím, než začnou používat sociální média, abyste jim dali jasně najevo, že chcete respektovat jejich soukromí – a zároveň jim stanovit zdravé zásady.
“Rodiče mohou vést tyto rozhovory a pomoci dospívajícím, aby se stali rozumnými spotřebiteli těchto výrobků,” říká.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky