Investoři byli připraveni na to, že Státní rada, čínský kabinet, po pátečním zasedání případně oznámí nová opatření na podporu ekonomiky. Očekávání trhu se zvýšila zejména po překvapivém snížení úrokových sazeb centrální bankou minulý týden, které podle ekonomů signalizovalo posun k volnější politice.
Státní rada se však zdržela zveřejnění jakýchkoli konkrétních návrhů s tím, že vláda studuje nová opatření, která budou přijata „včas“. Premiér Li Čchiang, který stojí v čele rady, se tento týden také chystá na svou první oficiální zahraniční cestu do Německa a Francie, což naznačuje, že oznámení o stimulačních opatřeních nemusí být na spadnutí.
Ekonomové mírní očekávání a tvrdí, že jakákoli podpora bude omezená. Goldman Sachs Group Inc. – která snížila svou prognózu růstu Číny v letošním roce z 6 % na 5,4 % – tvrdí, že Peking je nyní více omezen kvůli snižujícímu se počtu obyvatel, zvýšené úrovni zadlužení a výzvě prezidenta Si Ťin-pchinga k omezení spekulací s nemovitostmi. To znamená, že jakýkoli stimulační balíček bude mít menší rozsah než v předchozích obdobích poklesu, kdy úřady v rámci stimulace růstu zvyšovaly investice do infrastruktury a nemovitostí.

Stimulace v oblasti nemovitostí a infrastruktury bude pravděpodobně „cílená a umírněná“, uvedli v neděli ve své zprávě ekonomové Goldman’s včetně Hui Shana. „Vydat se stejnou cestou využití nemovitostí a infrastruktury k vyvolání silného hospodářského oživení by bylo v rozporu s typem „vysoce kvalitního růstu“, který vedení opakovaně zdůrazňuje,“ uvedli.
Čínské akcie v pondělí klesly, částečně kvůli zklamání obchodníků z prohlášení Státní rady. Index CSI 300 klesl až o 1 %. Steven Leung, výkonný ředitel společnosti UOB Kay Hian v Hongkongu, uvedl, že došlo k „vybírání zisků, protože očekávání ohledně vládní politiky byla přehnaná“.
Státní rada, která koordinuje politiku mezi ministerstvy a centrální bankou, vyzvala k „razantnější“ politice na podporu ekonomiky. Nezveřejnila časový plán ani podrobnosti o projednávaných podpůrných opatřeních.
Ekonomové spekulovali, že mezi stimulační kroky by mohla patřit fiskální opatření na podporu infrastruktury, jako je zvýšení kvóty dluhopisů pro místní samosprávy, více finančních prostředků od státních politických bank a prodej účelových dluhopisů centrální vlády.
Podle osob obeznámených s touto problematikou se diskutuje také o opatřeních na uvolnění trhu s nemovitostmi, včetně možného snížení hypotečních sazeb a uvolnění omezení nákupu. Kromě toho úředníci naznačili cílená opatření na podporu spotřeby automobilů a domácích spotřebičů.
Několik významných bank v poslední době snížilo své prognózy růstu pro Čínu v návaznosti na slabé ekonomické údaje za květen. Nomura Holdings Inc. předpovídá expanzi ve výši 5,1 %, UBS AG 5,2 %, zatímco Standard Chartered Plc 5,4 %.

Raymond Yeung, hlavní ekonom pro Velkou Čínu ve společnosti Australia & New Zealand Banking Group Ltd., očekává, že místní vlády urychlí prodej speciálních dluhopisů, které se používají především k financování infrastrukturních projektů. Místní regiony podle něj také pravděpodobně dále uvolní politiku v oblasti nemovitostí.
„Je naléhavě nutné podpořit růst,“ řekl Yeung. „Nyní je na ministerstvech, místních samosprávách a státních podnicích, aby se postaraly“ o podporu růstu, dodal.
Ekonomové Goldman Sachs neočekávají, že by centrální vláda vydala zvláštní státní dluhopisy, protože tento nástroj byl v minulosti použit pouze třikrát v obzvláště obtížných obdobích, mimo jiné při první pandemii v roce 2020 a během asijské finanční krize v roce 1998.
Podle ekonomů je také nepravděpodobné, že by vláda zahájila další kolo sanace chudinských čtvrtí, jako tomu bylo v roce 2015. Tehdy centrální banka dodala na trh s nemovitostmi hotovost, aby zaplatila obnovu měst a také odškodnila domácnosti, jejichž domy byly v rámci programu zbourány, což vedlo k prudkému nárůstu cen a prodejů nemovitostí.
Tentokrát může vláda urychlit vydávání speciálních dluhopisů místních samospráv a pokračovat v uvolňování politiky v oblasti nemovitostí, včetně snižování požadavků na akontaci, snižování úrokových sazeb hypoték a odstraňování omezení nákupu ve městech nejvyšší úrovně, uvedli analytici Goldman Sachs.
Úředníci také podporují odvětví považovaná za nové hnací síly růstu ekonomiky, jako je špičková výroba a nová energetická vozidla. Čínská lidová banka podle nich letos pravděpodobně také znovu sníží úrokové sazby a sníží sazbu povinných minimálních rezerv pro banky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky