New York zpoplatní jízdu do centra. Další města mohou být na řadě
Administrativa prezidenta Joea Bidena se chystá povolit městu New York pokračovat v zavádění přelomového programu, který zpoplatní vjezd vozidel na dolní Manhattan, a to poté, co v pondělí skončí lhůta pro veřejnou kontrolu.
Mýtné je oficiálně známé jako Program zpoplatnění centrálních obchodních čtvrtí – běžně se mu však říká „zpoplatnění kongescí“.
V praxi to funguje jako jakékoli jiné mýtné, ale protože se jedná o speciální zpoplatnění jízdy v dopravně zatížené oblasti pod 60. ulicí na Manhattanu, jednalo by se o první program svého druhu ve Spojených státech.
Návrhy se pohybují v rozmezí od 9 do 23 dolarů za jízdu ve špičce a mají vstoupit v platnost na jaře příštího roku.
Plán byl dlouhá léta odkládán, ale minulý měsíc se mu podařilo dosáhnout významného úspěchu, když Federální správa silnic (Federal Highway Administration) schválila vydání posouzení vlivu na životní prostředí. Veřejnost si může zprávu prohlédnout do pondělí a očekává se, že federální vláda ji krátce poté schválí.
Newyorský Metropolitní dopravní úřad (MTA) pak může stanovit konečné sazby mýtného, jakož i slevy a výjimky pro některé řidiče.
New York se stále vzpamatovává z ničivého dopadu pandemie Covid-19. Podle zastánců zpoplatnění dopravních zácp je to klíčový prvek obnovy města a způsob, jak si město představit do budoucna.
„Tento program má zásadní význam pro dlouhodobý úspěch města New York,“ uvedla minulý měsíc Kathy Hochulová, guvernérka státu New York.
Plán by také znamenal vyvrcholení více než půlstoletí trvajících snah o zavedení poplatků za dopravní zácpy v New Yorku. Navzdory podpoře několika newyorských starostů a guvernérů státu pomohli majitelé osobních a nákladních automobilů ve vnějších čtvrtích a na předměstích návrhy zmařit.
V roce 2007 označil starosta Michael Bloomberg dopravní zácpy za „slona v místnosti“, když navrhoval program mýtného, který však státní zákonodárci zamítli. O deset let později prohlásil guvernér Andrew Cuomo, který se dlouho bránil zpoplatnění dopravních zácp, že se jedná o „nápad, jehož čas nadešel“, a po zvýšených zpožděních a vykolejení, při němž byly zraněny desítky lidí, vyhlásil v metru stav nouze. O dva roky později dal stát MTA souhlas k vypracování programu zpoplatnění přetížení.
Nakonec to byla potřeba zlepšit veřejnou dopravu v New Yorku, která se stala impulsem pro zavedení poplatků za dopravní zácpy.
Nejhorší dopravní zácpy ve Spojených státech
Každý den se na dolním Manhattanu, jedné z nejrušnějších oblastí na světě s nejhoršími dopravními zácpami ve Spojených státech, vystřídá 700 000 aut, taxíků a nákladních vozů.
V cenové zóně s dopravními zácpami jezdí auta v průměru jen 7,1 km/h, a to s klesající tendencí. Také rychlost veřejné autobusové dopravy se od roku 2010 snížila o 28 %. Podle jednoho z odhadů ztratí Newyorčané každý rok v průměru 117 hodin sezením v zácpách, což je stojí téměř 2 000 dolarů na ztrátě produktivity a dalších nákladech.
Mýtné má každý den snížit počet vozidel vjíždějících do zóny dopravního přetížení nejméně o 10 % a o 5 % snížit počet kilometrů, které auta v této zóně ujedou.
S dopravními zácpami jsou spojeny i fyzické a společenské náklady: přibývá nehod, emisí uhlíku a znečištění, protože troubící auta zabírají prostor, který by mohl být optimalizován pro chodce a venkovní stolování.
Zastánci také upozorňují, že se zlepší veřejná doprava, která je nezbytnou součástí života v New Yorku. Přibližně 75 % cest do centra města se uskutečňuje veřejnou dopravou.
Podle MTA je však počet cestujících veřejnou dopravou o 25 až 30 % nižší než před pandemií. MTA tvrdí, že poplatky za přetížení dopravy budou rozhodujícím zdrojem příjmů pro financování budoucích investic ve výši 15 miliard dolarů do modernizace 100 let starého systému městské hromadné dopravy.
Podle zastánců plánu jsou tato vylepšení, jako jsou nové vozy metra a elektrické signály, klíčová pro přilákání nových cestujících a zlepšení rychlosti a dostupnosti – zejména pro obyvatele s nízkými příjmy a menšiny, kteří mají nejmenší pravděpodobnost, že budou vlastnit auto.
New York je „závislý na veřejné dopravě“, řekla Kate Slevinová, výkonná viceprezidentka Asociace regionálního plánování, která se zabývá městským plánováním a politikou. „Spoléháme na to, že z těchto příjmů zaplatíme potřebnou modernizaci a investice, které zajistí spolehlivou a dobrou dopravní obslužnost.“
Zlepšení veřejné dopravy je také klíčem k hospodářskému oživení New Yorku po pandemii: Pokud je dojíždění do práce příliš nespolehlivé, lidé méně často navštěvují úřady a nakupují v obchodech v okolí svých pracovišť. Zastánci poplatků za dopravní zácpy doufají, že program vytvoří více prostoru pro občanskou vybavenost, jako jsou širší chodníky, cyklostezky, náměstí, lavičky, stromy a veřejné toalety.
„Před 100 lety jsme se rozhodli, že automobil je správná cesta, a tak jsme zúžili chodníky a postavili dálnice,“ řekl Sam Schwartz, bývalý newyorský dopravní komisař a zakladatel stejnojmenné poradenské firmy. „Ale budoucnost New Yorku je taková, že chodec by měl být králem a královnou. Vše by mělo být podřízeno chodci.“
Přínosy, kritika a zmírňující opatření
Zatímco žádné jiné město v USA zatím nezavedlo ceny za dopravní zácpy, Stockholm, Londýn a Singapur je mají již několik let.
Tato města zaznamenala výhody, jako je snížení znečištění oxidem uhličitým, zvýšení průměrné rychlosti a snížení dopravních zácp.
Pouhý rok po zavedení poplatku v Londýně v roce 2003 se dopravní zácpy snížily o 30 % a o stejné procento se zvýšila průměrná rychlost. Ve Stockholmu jedna studie zjistila, že počet návštěv dětí u lékaře kvůli akutnímu astmatu klesl přibližně o 50 % ve srovnání s počtem návštěv před spuštěním programu v roce 2007.
Některé skupiny jsou však ostře proti poplatkům za přetížení dopravy v New Yorku. Řidiči taxislužby a spolujízdy, kteří jsou z velké části nízkopříjmovou a přistěhovaleckou pracovní silou, se obávají, že to poškodí řidiče, kteří již nyní bojují o své živobytí. MTA uvedla, že zpoplatnění dopravních zácp by mohlo snížit poptávku po taxislužbě v dané zóně až o 17 %.
Dojíždějící a zákonodárci z okrajových čtvrtí New Yorku a New Jersey tvrdí, že program poškozuje řidiče, kteří nemají jinou možnost, jak se dostat do centra Manhattanu, než autem, a že to neúměrně dopadne na řidiče s nízkými příjmy. (Podle MTA však z 28 milionů obyvatel dojíždí do práce autem na dolním Manhattanu odhadem jen 16 100 lidí s nízkými příjmy).
Jiní kritici tvrdí, že by to mohlo vést k přesměrování dopravy a znečištění z dieselových nákladních aut z Manhattanu do oblastí s nižšími příjmy, jako je Bronx, kde je nejvyšší míra hospitalizace kvůli astmatu ve městě.
MTA a další agentury však mají plány na zmírnění mnoha z těchto nepříznivých účinků.
Taxi a nájemní vozidla budou zpoplatněna pouze jednou denně. Řidiči, kteří vydělávají méně než 50 000 dolarů ročně nebo jsou zařazeni do některých programů státní podpory, získají po prvních 10 jízdách každý měsíc slevu 25 %. Nákladní a jiná vozidla budou mít v nočních hodinách 50% slevy.
Kromě toho MTA přislíbila 10 milionů dolarů na instalaci filtračních jednotek vzduchu ve školách v blízkosti dálnic, 20 milionů dolarů na program boje proti astmatu a další investice na zlepšení kvality ovzduší a životního prostředí v oblastech, kam by mohla být odkloněna větší doprava.
Newyorský program je v sázce a představitelé ostatních měst jeho výsledky bedlivě sledují.
Pokud se to podaří, mohlo by se zpoplatnění dopravních zácp stát vzorem pro další americká města, která se snaží zotavit z pandemie a čelí podobným výzvám v souvislosti se změnou klimatu a stárnutím veřejné infrastruktury.
„Je dobré vidět, že program města New York postupuje kupředu,“ uvedla minulý měsíc redakční rada Los Angeles Times. „Los Angeles by se mělo dívat, učit se a jít dál.“
Mýtné je oficiálně známé jako Program zpoplatnění centrálních obchodních čtvrtí – běžně se mu však říká „zpoplatnění kongescí“.V praxi to funguje jako jakékoli jiné mýtné, ale protože se jedná o speciální zpoplatnění jízdy v dopravně zatížené oblasti pod 60. ulicí na Manhattanu, jednalo by se o první program svého druhu ve Spojených státech.Návrhy se pohybují v rozmezí od 9 do 23 dolarů za jízdu ve špičce a mají vstoupit v platnost na jaře příštího roku.Plán byl dlouhá léta odkládán, ale minulý měsíc se mu podařilo dosáhnout významného úspěchu, když Federální správa silnic schválila vydání posouzení vlivu na životní prostředí. Veřejnost si může zprávu prohlédnout do pondělí a očekává se, že federální vláda ji krátce poté schválí.Newyorský Metropolitní dopravní úřad pak může stanovit konečné sazby mýtného, jakož i slevy a výjimky pro některé řidiče.New York se stále vzpamatovává z ničivého dopadu pandemie Covid-19. Podle zastánců zpoplatnění dopravních zácp je to klíčový prvek obnovy města a způsob, jak si město představit do budoucna.„Tento program má zásadní význam pro dlouhodobý úspěch města New York,“ uvedla minulý měsíc Kathy Hochulová, guvernérka státu New York.Plán by také znamenal vyvrcholení více než půlstoletí trvajících snah o zavedení poplatků za dopravní zácpy v New Yorku. Navzdory podpoře několika newyorských starostů a guvernérů státu pomohli majitelé osobních a nákladních automobilů ve vnějších čtvrtích a na předměstích návrhy zmařit.V roce 2007 označil starosta Michael Bloomberg dopravní zácpy za „slona v místnosti“, když navrhoval program mýtného, který však státní zákonodárci zamítli. O deset let později prohlásil guvernér Andrew Cuomo, který se dlouho bránil zpoplatnění dopravních zácp, že se jedná o „nápad, jehož čas nadešel“, a po zvýšených zpožděních a vykolejení, při němž byly zraněny desítky lidí, vyhlásil v metru stav nouze. O dva roky později dal stát MTA souhlas k vypracování programu zpoplatnění přetížení.Nakonec to byla potřeba zlepšit veřejnou dopravu v New Yorku, která se stala impulsem pro zavedení poplatků za dopravní zácpy.Nejhorší dopravní zácpy ve Spojených státechKaždý den se na dolním Manhattanu, jedné z nejrušnějších oblastí na světě s nejhoršími dopravními zácpami ve Spojených státech, vystřídá 700 000 aut, taxíků a nákladních vozů.V cenové zóně s dopravními zácpami jezdí auta v průměru jen 7,1 km/h, a to s klesající tendencí. Také rychlost veřejné autobusové dopravy se od roku 2010 snížila o 28 %. Podle jednoho z odhadů ztratí Newyorčané každý rok v průměru 117 hodin sezením v zácpách, což je stojí téměř 2 000 dolarů na ztrátě produktivity a dalších nákladech.Mýtné má každý den snížit počet vozidel vjíždějících do zóny dopravního přetížení nejméně o 10 % a o 5 % snížit počet kilometrů, které auta v této zóně ujedou.S dopravními zácpami jsou spojeny i fyzické a společenské náklady: přibývá nehod, emisí uhlíku a znečištění, protože troubící auta zabírají prostor, který by mohl být optimalizován pro chodce a venkovní stolování.Zastánci také upozorňují, že se zlepší veřejná doprava, která je nezbytnou součástí života v New Yorku. Přibližně 75 % cest do centra města se uskutečňuje veřejnou dopravou.Podle MTA je však počet cestujících veřejnou dopravou o 25 až 30 % nižší než před pandemií. MTA tvrdí, že poplatky za přetížení dopravy budou rozhodujícím zdrojem příjmů pro financování budoucích investic ve výši 15 miliard dolarů do modernizace 100 let starého systému městské hromadné dopravy.Podle zastánců plánu jsou tato vylepšení, jako jsou nové vozy metra a elektrické signály, klíčová pro přilákání nových cestujících a zlepšení rychlosti a dostupnosti – zejména pro obyvatele s nízkými příjmy a menšiny, kteří mají nejmenší pravděpodobnost, že budou vlastnit auto.New York je „závislý na veřejné dopravě“, řekla Kate Slevinová, výkonná viceprezidentka Asociace regionálního plánování, která se zabývá městským plánováním a politikou. „Spoléháme na to, že z těchto příjmů zaplatíme potřebnou modernizaci a investice, které zajistí spolehlivou a dobrou dopravní obslužnost.“Zlepšení veřejné dopravy je také klíčem k hospodářskému oživení New Yorku po pandemii: Pokud je dojíždění do práce příliš nespolehlivé, lidé méně často navštěvují úřady a nakupují v obchodech v okolí svých pracovišť. Zastánci poplatků za dopravní zácpy doufají, že program vytvoří více prostoru pro občanskou vybavenost, jako jsou širší chodníky, cyklostezky, náměstí, lavičky, stromy a veřejné toalety.„Před 100 lety jsme se rozhodli, že automobil je správná cesta, a tak jsme zúžili chodníky a postavili dálnice,“ řekl Sam Schwartz, bývalý newyorský dopravní komisař a zakladatel stejnojmenné poradenské firmy. „Ale budoucnost New Yorku je taková, že chodec by měl být králem a královnou. Vše by mělo být podřízeno chodci.“Přínosy, kritika a zmírňující opatřeníZatímco žádné jiné město v USA zatím nezavedlo ceny za dopravní zácpy, Stockholm, Londýn a Singapur je mají již několik let.Tato města zaznamenala výhody, jako je snížení znečištění oxidem uhličitým, zvýšení průměrné rychlosti a snížení dopravních zácp.Pouhý rok po zavedení poplatku v Londýně v roce 2003 se dopravní zácpy snížily o 30 % a o stejné procento se zvýšila průměrná rychlost. Ve Stockholmu jedna studie zjistila, že počet návštěv dětí u lékaře kvůli akutnímu astmatu klesl přibližně o 50 % ve srovnání s počtem návštěv před spuštěním programu v roce 2007.Některé skupiny jsou však ostře proti poplatkům za přetížení dopravy v New Yorku. Řidiči taxislužby a spolujízdy, kteří jsou z velké části nízkopříjmovou a přistěhovaleckou pracovní silou, se obávají, že to poškodí řidiče, kteří již nyní bojují o své živobytí. MTA uvedla, že zpoplatnění dopravních zácp by mohlo snížit poptávku po taxislužbě v dané zóně až o 17 %.Dojíždějící a zákonodárci z okrajových čtvrtí New Yorku a New Jersey tvrdí, že program poškozuje řidiče, kteří nemají jinou možnost, jak se dostat do centra Manhattanu, než autem, a že to neúměrně dopadne na řidiče s nízkými příjmy. .Jiní kritici tvrdí, že by to mohlo vést k přesměrování dopravy a znečištění z dieselových nákladních aut z Manhattanu do oblastí s nižšími příjmy, jako je Bronx, kde je nejvyšší míra hospitalizace kvůli astmatu ve městě.MTA a další agentury však mají plány na zmírnění mnoha z těchto nepříznivých účinků.Taxi a nájemní vozidla budou zpoplatněna pouze jednou denně. Řidiči, kteří vydělávají méně než 50 000 dolarů ročně nebo jsou zařazeni do některých programů státní podpory, získají po prvních 10 jízdách každý měsíc slevu 25 %. Nákladní a jiná vozidla budou mít v nočních hodinách 50% slevy.Kromě toho MTA přislíbila 10 milionů dolarů na instalaci filtračních jednotek vzduchu ve školách v blízkosti dálnic, 20 milionů dolarů na program boje proti astmatu a další investice na zlepšení kvality ovzduší a životního prostředí v oblastech, kam by mohla být odkloněna větší doprava.Newyorský program je v sázce a představitelé ostatních měst jeho výsledky bedlivě sledují.Pokud se to podaří, mohlo by se zpoplatnění dopravních zácp stát vzorem pro další americká města, která se snaží zotavit z pandemie a čelí podobným výzvám v souvislosti se změnou klimatu a stárnutím veřejné infrastruktury.„Je dobré vidět, že program města New York postupuje kupředu,“ uvedla minulý měsíc redakční rada Los Angeles Times. „Los Angeles by se mělo dívat, učit se a jít dál.“
Čínská společnost REFIRE, přední hráč v oblasti vodíkových technologií, oznámila svůj vstup na hongkongskou burzu cenných papírů. Tento krok představuje...