Ačkoli se v plánovaných právních předpisech pravděpodobně nebude výslovně zmiňovat Čína, jasným záměrem je zabránit studentům z této asijské země v přístupu k citlivým materiálům při jejich studiu, uvedli tito lidé, kteří si nepřáli být jmenováni, protože jednání jsou neveřejná.
Tato opatření, která jsou stále ve fázi návrhu, jsou nejnovější eskalací diplomatického boje mezi Nizozemskem a Čínou o polovodičový průmysl. Nizozemská vláda začátkem tohoto roku souhlasila, že se připojí ke snaze USA dále omezit vývoz čipových technologií do Číny, a zahájila vyšetřování převzetí místního výrobce čipů Nowi čínskou firmou Nexperia, čímž zvýšila napětí s jedním ze svých největších obchodních partnerů.
Nizozemské ministerstvo školství potvrdilo, že pracuje na opatřeních, která by zavedla povinné prověřování studentů a výzkumných pracovníků v citlivých oblastech, jak se uvádí v prohlášení zaslaném e-mailem. Uvedlo, že veškerá opatření budou neutrální vůči jednotlivým zemím a nebudou zaměřena na žádnou konkrétní zemi, uvedlo ministerstvo.
Nedávná zpráva nizozemské zpravodajské agentury tvrdí, že Čína „představuje největší hrozbu“ pro ekonomickou bezpečnost země.“ Tato země je jedním z největších obchodních partnerů Nizozemska.

Zpravodajská agentura uvedla, že pro mnoho nizozemských společností a institucí je obtížné řádně vyhodnotit rizika hospodářské a vědecké spolupráce s Čínou. „Země často v pozadí tají, že se na takové spolupráci může podílet čínská vláda nebo čínská armáda,“ uvedla zpráva. „Nevýhody spolupráce se často projeví až v delším časovém horizontu.“
Dále uvedla, že Čína se zaměřuje na nizozemské high-tech společnosti a instituce prostřednictvím „převzetí podniků, akademické spolupráce, jakož i nelegální
Společnost ASML Holding NV, která je klíčovým prvkem v celosvětovém polovodičovém průmyslu, obvinila na začátku tohoto roku svého bývalého zaměstnance z Číny z krádeže důvěrných informací. Nizozemská technologická společnost, která vyrábí stroje potřebné k výrobě špičkových čipů používaných v různých zařízeních, od elektromobilů až po vojenskou techniku, zahájila interní vyšetřování a zpřísnila bezpečnostní kontroly poté, co zjistila, že incident mohl porušit vývozní kontroly.
Nizozemsko, které je jedním z nejvýznamnějších světových zdrojů strojů a odborných znalostí potřebných k výrobě vyspělých polovodičů, čelí rostoucímu tlaku Washingtonu, aby pomohlo vytvořit globální blokádu, která by potlačila vzestup Pekingu v oblasti výroby čipů. ASML je však nejcennější technologickou společností v zemi i v Evropě a Čína je jedním z jejích největších zákazníků.
Nizozemci se ve vyostřující se bitvě o světový dodavatelský řetězec čipů pohybují mezi USA a Čínou. Zdálo se, že nizozemská opatření na rozšíření omezení vývozu nejnovějších polovodičových technologií zaostávají za opatřeními, která loni přijala Bidenova administrativa, neboť USA stojí v čele snah o omezení vývozu strojů a know-how do Číny.

Nizozemské rozhodnutí zakázat některým čínským studentům přichází v době, kdy se podle nedávné zprávy deníku Wall Street Journal počet amerických studentských víz vydaných čínským občanům v první polovině roku 2022 snížil o více než 50 % ve srovnání s obdobím před nástupem COVID-19, a to v důsledku napjatých politických vztahů.
Nizozemská vláda nedávno zavedla zákon o bezpečnostním testu investic, fúzí a akvizic, který jí umožňuje omezit velikost investic nebo zablokovat dohodu s mezinárodními společnostmi na základě národní bezpečnosti. Stejně jako očekávaný zákon o prověřování studentů je i nová legislativa o akvizicích neutrální vůči jednotlivým zemím. Ministr hospodářství Micky Adriaansens však v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že „v současné době patří Rusko a Čína“ mezi země, před kterými musí být Nizozemsko „mimořádně ostražité“.
Deník Financial Times již dříve s odvoláním na rozhovor s nizozemským ministrem školství Robbertem Dijkgraafem informoval, že vláda plánuje prověřit zahraniční studenty z Číny kvůli možnému riziku pro národní bezpečnost.
Nizozemské univerzity v současné době rozhodují o žádostech o přijetí zahraničních studentů a výzkumných pracovníků, kteří se hlásí do citlivých programů, samostatně. Mají možnost obrátit se s dotazem, jak se s těmito ohledy vypořádat, na kabinu vedenou vládou. V roce 2022 bylo vládě podáno 89 dotazů od univerzit; 52 se týkalo Číny, 21 Ruska a 16 Íránu, uvedl Dijkgraaf v prosincovém dopise parlamentu.
V dubnu ASML a Technická univerzita v Eindhovenu oznámily společný výzkumný program, který bude stát „několik set milionů eur“ v oblasti umělé inteligence a polovodičové litografie. Program, který bude zahrnovat čistý prostor ASML v univerzitním kampusu a inženýry firmy, kteří budou vyučovat mezinárodní vědecké talenty, vytvoří podle prohlášení až 40 doktorandských míst ročně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky