Průkopník internetového vyhledávání pracuje na nástrojích, které mají řešit řadu obav bloku týkajících se umělé inteligence – včetně obav, že by mohlo být obtížnější rozlišit obsah, který byl vytvořen lidmi, od obsahu, který byl vytvořen umělou inteligencí.
„Vedeme produktivní rozhovory s vládou EU. Protože chceme najít cestu vpřed,“ řekl Thomas Kurian v rozhovoru, který pro CNBC poskytl exkluzivně z londýnské kanceláře společnosti.
„Tyto technologie s sebou nesou rizika, ale také obrovské schopnosti, které generují skutečnou hodnotu pro lidi.“
Kurian uvedl, že Google pracuje na technologiích, které zajistí, aby lidé dokázali rozlišit mezi obsahem generovaným člověkem a umělou inteligencí. Společnost minulý měsíc na své akci I/O představila řešení „vodoznaku“, které označuje obrázky generované umělou inteligencí.
Naznačuje to, jak Google a další velké technologické společnosti pracují na prostředcích, které by zavedly dohled nad umělou inteligencí řízený soukromým sektorem ještě před formálními předpisy pro tuto technologii.

Systémy AI se vyvíjejí závratným tempem, přičemž nástroje jako ChatGPT a Stability Diffusion jsou schopny vytvářet věci, které přesahují možnosti minulých iterací této technologie. ChatGPT a jemu podobné nástroje jsou například stále častěji využívány programátory jako společníci, kteří jim pomáhají generovat kód.
Klíčovou obavou tvůrců politik EU a regulačních orgánů v dalších zemích je však to, že generativní modely umělé inteligence snížily bariéru pro masovou produkci obsahu založeného na materiálu porušujícím autorská práva a mohly by poškodit umělce a další tvůrčí profesionály, kteří se spoléhají na autorské poplatky, aby vydělali peníze. Generativní modely umělé inteligence se trénují na obrovských souborech veřejně dostupných internetových dat, z nichž velká část je chráněna autorskými právy.
Začátkem tohoto měsíce schválili poslanci Evropského parlamentu právní předpisy, jejichž cílem je zavést dohled nad nasazením umělé inteligence v bloku. Zákon, známý jako EU AI Act, obsahuje ustanovení, která mají zajistit, aby tréninková data pro generativní nástroje AI neporušovala autorská práva.
„Máme spoustu evropských zákazníků, kteří vytvářejí aplikace generativní AI pomocí naší platformy,“ řekl Kurian. „Nadále spolupracujeme s vládou EU, abychom se ujistili, že rozumíme jejich obavám.“
„Poskytujeme nástroje, které například rozpoznají, zda byl obsah vygenerován modelem. A to je stejně důležité, jako když řekneme, že autorská práva jsou důležitá, protože kdybyste nedokázali rozlišit, co bylo vygenerováno člověkem a co modelem, nemohli byste to vymáhat.“
Umělá inteligence se stala klíčovým bojištěm v globálním technologickém průmyslu, protože společnosti soupeří o vedoucí roli ve vývoji této technologie – zejména generativní umělé inteligence, která dokáže generovat nový obsah na základě podnětů uživatele.

To, čeho je generativní umělá inteligence schopna, od vytváření hudebních textů po generování kódu, ohromilo akademiky i správní rady.
Vedlo to však také k obavám z přesunu pracovních míst, dezinformací a předpojatosti.
Několik špičkových výzkumníků a zaměstnanců společnosti Google vyjádřilo obavy z toho, jak rychle se umělá inteligence vyvíjí.
Zaměstnanci Googlu například ve zprávách na interním fóru Memegen označili oznámení společnosti o Bardovi, jejím chatbotu s generativní AI, který má konkurovat ChatGPT podporovanému společností Microsoft, za „uspěchané“, „zpackané“ a „neGoogleovské“.
Několik bývalých vysoce postavených výzkumných pracovníků společnosti Google také bije na poplach ohledně toho, jak společnost nakládá s umělou inteligencí a jak podle nich nedostatečně dbá na etický vývoj těchto technologií.
Patří mezi ně Timnit Gebru, bývalý spoluvedoucí etického týmu pro AI ve společnosti Google, poté, co upozornil na interní směrnice společnosti týkající se etiky AI, a Geoffrey Hinton, průkopník strojového učení známý jako „kmotr AI“, který nedávno opustil společnost kvůli obavám, že se její agresivní prosazování AI vymyká kontrole.
Kurian z Googlu proto chce, aby globální regulační orgány věděly, že se nebojí přivítat regulaci.

„Řekli jsme poměrně široce, že regulaci vítáme,“ řekl Kurian v rozhovoru pro CNBC. „Myslíme si, že tyto technologie jsou dostatečně výkonné, je třeba je zodpovědně regulovat, a spolupracujeme s vládami v Evropské unii, Velké Británii a v mnoha dalších zemích, abychom zajistili, že budou přijaty správným způsobem.“
Jinde v rámci globálního spěchu s regulací umělé inteligence zavedla Velká Británie rámec zásad umělé inteligence, které mají regulační orgány prosazovat samy, místo aby do zákona zapisovaly vlastní formální předpisy. Ve Spojených státech navrhla rámec pro regulaci UI také administrativa prezidenta Joea Bidena a různé americké vládní agentury.
Klíčovou výtkou zasvěcených osob z technologického průmyslu však je, že regulační orgány nejsou těmi nejrychlejšími, pokud jde o reakci na nové inovativní technologie. Proto mnoho společností přichází s vlastními přístupy k zavedení ochranných opatření kolem AI, místo aby čekaly na přijetí příslušných zákonů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky