Ministr financí Mihaly Varga trvá na tom, že plány země jsou v pořádku i poté, co Evropská komise tento týden poukázala na „nedostatky v plánování a plnění rozpočtu“ a na „ad hoc“ výdaje, které zhoršují špatnou situaci.
Varga ve čtvrtek prohlásil, že Maďarsko s tímto hodnocením „nesouhlasí“, a odmítl tak doporučení exekutivy Evropské unie snížit štědré energetické dotace.
„Doufejme, že příští rok snížíme rozpočtový deficit pod 3 %“ hrubého domácího produktu, řekl. „Nenazval bych to strukturálním problémem.“
Rozpočet za první čtyři měsíce roku vykazuje rekordní schodek a důvěra ve schopnost vlády splnit své závazky klesá. Dokonce i Fiskální rada, státní orgán odpovědný za poradenství v oblasti veřejných financí, vyjádřila pochybnosti ohledně rozpočtu na příští rok.
Rozpočet je „tak napjatý, že jakýkoli negativní vývoj by vyžadoval jeho revizi“, řekl v pátek státnímu rozhlasu předseda fiskální rady Arpad Kovacs.

Maďarsko trpí krizí životních nákladů v Evropě více než kterýkoli jiný člen EU, protože rostoucí ceny potravin a pohonných hmot přispěly k tomu, že inflace v tomto roce dosáhla v rámci celého bloku více než 25 %.
Orbán na to reagoval omezením cen potravin a pohonných hmot a dotacemi na účty za veřejné služby, aby ochránil Maďary před rostoucími náklady na energie.
Zatímco limity cen pohonných hmot byly od té doby postupně zrušeny, fiskální konsolidaci podkopaly diskreční výdaje, včetně nákupu maďarského podniku Vodafone Plc za 1,9 miliardy dolarů, jehož většinový podíl nyní ovládá společnost blízká Orbánovi.
Až donedávna se pozornost investorů soustředila na nejvyšší klíčovou úrokovou sazbu centrální banky v EU, která po snížení o jeden procentní bod tento týden přitáhla horké peníze, aby ukotvila jednu z nejvolatilnějších měn na světě.
Nebývale vysoké výpůjční náklady však přispěly k prohloubení recese, jejíž ukončení vláda očekává až ve třetím čtvrtletí. Daňové příjmy se v důsledku poklesu spotřeby propadly, zatímco prudce rostoucí náklady na údržbu dluhu způsobily prudký nárůst výdajů.
Kromě toho EU zmrazila více než 30 miliard eur na granty a půjčky kvůli obavám z korupce a dodržování zásad právního státu, což ještě zvyšuje fiskální zátěž. Začátkem tohoto měsíce vláda zvýšila svůj cíl pro deficit v letech 2024 a 2025, jen několik měsíců poté, co upustila od svého cíle pro letošní rok a nesplnila ten loňský.
„Rozsah zhoršení fiskální situace se mezi rozvíjejícími se trhy značně liší a Maďarsko je jedním z nejhorších viníků,“ uvedla Eimear Dalyová, stratég společnosti NatWest Markets. „Domnívám se, že existuje riziko, že ve střednědobém horizontu se pozornost trhu přesune z měnové politiky na fiskální politiku.“

Nyní se vláda možná bude muset uchýlit k dalším krokům ke zvýšení příjmů, včetně porušení slibu zrušit daně z bankovnictví, energetiky, farmaceutického průmyslu, maloobchodu a leteckých společností, který byl přijat v loňském roce.
Podle Viktora Zsidaye, portfolio manažera společnosti Hold Asset Management v Budapešti, se finanční díra, kterou musí Varga zacelit, pohybuje kolem 3 miliard dolarů.
„Maďarsko je z hlediska financování ve zranitelné pozici,“ řekl. „Investory lákají vysoké sazby, ale většina z nich je blízko odchodu a mohla by kdykoli odejít, pokud by přišly špatné zprávy, například o stavu rozpočtu.“
Hrubý domácí produkt Maďarska se v prvním čtvrtletí roku 2023 snížil o 0,9 % oproti předchozímu roku, což odpovídá odhadům trhu, i když se posunul od 0,4% růstu v předchozím období. Půjde o první pokles ekonomiky od prvního čtvrtletí 2021, který táhne dolů především sektor průmyslu. Na druhé straně zemědělství a služby vykázaly dobrý výkon a zmírnily pokles ekonomiky. Na sezónně očištěné čtvrtletní bázi HDP v prvním čtvrtletí 2023 klesl o 0,2 % po 0,4% poklesu v předchozím čtvrtletí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky