V neděli OPEC+ oznámil snížení produkce o 1,16 milionu barelů denně, což ropné trhy nečekaly.
“Je to daň pro každou ekonomiku dovážející ropu,” řekl Pavel Molchanov, výkonný ředitel soukromé investiční banky Raymond James.
“Ropa za 100 dolarů nebude nejvíce bolet USA, ale země, které nemají žádné domácí zdroje ropy: Japonsko, Indie, Německo, Francie… abychom jmenovali některé z velkých příkladů,” řekl Molchanov.
Dobrovolné snižování produkce ze strany zemí ropného kartelu má začít v květnu a trvat do konce roku 2023. Saúdská Arábie i Rusko sníží těžbu ropy o 500 000 barelů denně do konce letošního roku, zatímco ostatní členové OPEC, jako Kuvajt, Omán, Irák, Alžírsko a Kazachstán, rovněž snižují produkci.
Země silně závislé na dovozu ropy
“Snížení dodávek ropy a související skokový nárůst cen ropy nejvíce zasáhl regiony s vysokou mírou závislosti na dovozu a vysokým podílem fosilních paliv v jejich primárních energetických systémech,” uvedl ředitel Eurasia Group Henning Gloystein.
“To znamená, že nejohroženější jsou na dovozu závislá odvětví rozvíjejících se trhů, zejména v jižní a jihovýchodní Asii, a také na dovozu závislý těžký průmysl v Japonsku a Jižní Koreji.”
Indie

Indie je třetím největším spotřebitelem ropy na světě a od uvalení sankcí na Rusko v reakci na jeho invazi na Ukrajinu nakupuje ruskou ropu s výraznou slevou.
Podle vládních údajů vzrostl dovoz ropy do Indie v únoru o 8,5 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
“Přestože stále profitují ze zlevněného ruského plynu, již je trápí vysoké ceny uhlí a plynu,” řekl Gloystein.
“Pokud ropa dále poroste, i zlevněná ruská ropa začne škodit indickému růstu.”
Japonsko
Ropa je nejvýznamnějším zdrojem energie v Japonsku a představuje přibližně 40 % jeho celkových dodávek energie.
“Japonsko nemá žádnou významnou domácí produkci, a proto je silně závislé na dovozu ropy, přičemž 80 až 90 % ropy pochází z oblasti Blízkého východu,” uvedla Mezinárodní energetická agentura.
Jižní Korea
Podle nezávislé výzkumné společnosti Enerdata tvoří ropa hlavní část energetických potřeb Jižní Koreje.
“Jižní Korea a Itálie jsou z více než 75 % závislé na dovozu ropy,” upozornil Molčanov.
Evropa a Čína jsou podle Gloysteina také “velmi ohroženy”.
Dodal však, že Čína je vystavena o něco menšímu riziku kvůli domácí produkci ropy, zatímco Evropa jako celek se ve svém primárním energetickém mixu spoléhá především na jadernou energii, uhlí a zemní plyn, nikoli na fosilní paliva.
Dopad na rozvíjející se ekonomiky

Podle Molchanova budou některé rozvíjející se trhy, které “nemají devizové možnosti na podporu dovozu těchto pohonných hmot”, negativně ovlivněny cenou 100 USD. Jako potenciální ekonomiky, které budou zasaženy, jmenoval Argentinu, Turecko, Jihoafrickou republiku a Pákistán.
Srí Lanka, která ropu doma netěží a je stoprocentně závislá na dovozu, je podle něj také velmi náchylná na tvrdší zásah.
“Země, které mají nejméně zahraničních měn a jsou dovozci, budou nejvíce poškozeny, protože cena ropy je stanovena v americkém dolaru,” uvedl zakladatel společnosti Energy Aspects Amrita Sen, který dodal, že náklady na dovoz se ještě zvýší, pokud zelená bankovka posílí.
100 dolarů za barel nebude trvalé
Ačkoli 100 dolarů za barel může být na obzoru, vyšší cena nemusí zůstat dlouho, řekl Molchanov a dodal, že to nebude “trvalá záležitost”.
“V dlouhodobém horizontu by se ceny mohly pohybovat spíše na úrovni dnešního stavu”, tedy kolem 80 až 90 dolarů.
“Jakmile cena ropy dosáhne 100 dolarů za barel a nějakou dobu se tam udrží, motivuje to producenty k tomu, aby opět zvýšili těžbu,” řekl Gloystein.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky