USA a Mexiko vyjádřily před zasedáním výboru Světové obchodní organizace, které se uskuteční tento týden, obavy ohledně této legislativy. Výhrady k zákonu, který minulý měsíc schválilo Irsko, vyjádřily také Argentina, Austrálie, Chile, Kuba a Nový Zéland. Zatímco Evropská komise dala Irsku zelenou, nejméně devět členských zemí produkujících víno a pivo se postavilo proti tomuto opatření.
Etikety, které vstoupí v platnost v roce 2026, budou na každém balení alkoholických nápojů velkými červenými písmeny upozorňovat na riziko onemocnění jater, rakoviny a riziko pití v těhotenství. Míra znepokojení mezi výrobci alkoholu odráží obavy, že by se mohli stát terčem útoků podobně jako cigaretový průmysl, kde se varování změnila v grafické obrázky nemocí souvisejících s tabákem.
Kanada minulý měsíc představila požadavek, aby byla na každé jednotlivé cigaretě vytištěna zdravotní varování.
Největší italské sdružení zemědělců Coldiretti uvedlo, že plánované irské označování alkoholu je „alarmující“ a představuje „nebezpečný precedens“. Evropský výbor vinařských společností uvedl, že varování vytvářejí „neodůvodněnou a nepřiměřenou překážku obchodu“.
Irský ministr zdravotnictví Stephen Donnelly se k varování nevyjadřuje.
„Drtivá většina lidí si tato rizika neuvědomuje,“ řekl pro národní televizní stanici RTÉ. „Pokud průmysl říká: ‚Nepočkáte ještě chvíli‘, odpověď zní jednoznačně ne.“
Úmrtí na alkohol

Irsko se umístilo na 20. místě ze 48 zemí, pokud jde o spotřebu alkoholu, jak ji měří OECD na základě předběžných údajů za rok 2021. Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo v roce 2019 téměř každé dvacáté úmrtí způsobeno alkoholem, zatímco lehká až středně těžká konzumace alkoholu způsobila v roce 2017 téměř 23 000 nových případů rakoviny.
Podle mluvčího bruselského orgánu Evropská komise v uplynulém roce právní předpis posoudila a nevznesla námitku, protože Irsko prokázalo, že cíle v oblasti veřejného zdraví zákon ospravedlňují. Komise usoudila, že dopad na jednotný trh EU není natolik významný, aby vzbuzoval obavy.
V únoru zaslalo devět zemí včetně Francie, Itálie a Španělska Evropské komisi dopis, v němž ji požádaly o prověření zákonnosti irského zákona.
„Vytváří škodlivý precedens pro volný pohyb výrobků v různých členských státech Evropské unie,“ uvedlo devět zemí v dopise, který získala agentura Bloomberg News. Dalšími zeměmi byly Bulharsko, Česká republika, Řecko, Slovensko, Portugalsko a Maďarsko.
Aby to bylo pro průmysl jednodušší, umožní Irsko vydávat varování prostřednictvím samolepek. Zákon také vyžaduje přeškrtnutý obrázek těhotné ženy při pití a informace o tom, kolik kalorií a kolik alkoholu nápoj obsahuje.
Irsko má pověst průkopníka v oblasti zdraví. V roce 2004 jako první zakázalo kouření na pracovištích, v barech a restauracích. Tento krok byl v té době velmi kontroverzní, ale následovala ho celá Evropa a mnoho dalších zemí.
Mnoho subjektů z alkoholového průmyslu, jako například Evropský výbor vinařských společností, tvrdí, že varování nerozlišují mezi nadměrnou a mírnou konzumací alkoholu.
Podle Světové zdravotnické organizace však neexistuje bezpečné množství alkoholu, které by nemělo vliv na zdraví. Alkohol podle ní způsobuje nejméně sedm druhů rakoviny, včetně nejčastějších typů rakoviny, jako je rakovina střev a ženského prsu.

Frank Murray, konzultant hepatolog a předseda organizace Alcohol Action Ireland, uvedl, že důkazy spojující alkohol s rakovinou, pitím během těhotenství a poškozením jater jsou jasné.
„To je opravdu důležité, protože jsou to tři nezpochybnitelné škody, které alkohol způsobuje,“ řekl.
WTO vytvořila v roce 2018 silný precedens, když orgán pro řešení sporů při tomto obchodním orgánu potvrdil právo Austrálie zavést omezení pro prodej tabákových výrobků na jednotných obalech, proti čemuž se ostře postavil cigaretový průmysl.
Společnosti Philip Morris International Inc. a Japan Tobacco Inc. tehdy varovaly, že tato pravidla by mohla být precedentem pro další země, které by chtěly zavést nová pravidla pro označování alkoholu.
Časopis British Medical Journal kdysi označil irské hospody a pracoviště, kde se nekouří, za „úspěch na celé čáře“. Zda se stejně dobře osvědčí i jeho celosvětově první značení alkoholu, se teprve uvidí.
„Jsem si docela jistý, že v příštích letech budou lidé následovat Irsko, stejně jako to udělali v případě tabáku,“ řekl ministr zdravotnictví Donnelly. „To se stane normou.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky