Indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejlepší první pololetí od roku 2019, resp. 1983. Index Dow Jones relativně zaostal, i když skončil v zelených číslech.
Navzdory báječnému začátku roku byl hlavním zaostávajícím sektorem bankovní sektor. Posledních šest měsíců bylo pro tento sektor hrozných. Index S&P 500 Banks Industry Group poklesl o 8 %, zatímco index S&P 500 získal 16,9 %. Z bank, které jsou součástí indexu S&P 500, skončily v první polovině roku kladně pouze – JPMorgan (JPM), Wells Fargo (WFC) a Citigroup (C).
Zde se podívejte, jak si tyto tři velké banky vedly v první polovině roku 2023:
Důvody apatie investorů Rok začal slibně, protože Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby na 15leté maximum v rozmezí 4,25-4,50 % v roce 2022. Režim vyšších úrokových sazeb nesmírně podpořil růst horních linií bank. V průběhu roku se však začaly objevovat důsledky ultraagresivní měnové politiky centrální banky. Žádná z bank, ať už velká nebo malá, nebyla ušetřena.
Zdroj: Getty Images
Několik problémů, včetně potenciální recese, slábnoucí poptávky po úvěrech, rostoucích nákladů na financování, vysokého objemu hypoték s pevnou úrokovou sazbou a úvěrů na komerční nemovitosti, obrovské expozice vůči nepojištěným vkladům v rozvaze a nesouladu aktiv a pasiv, obrátilo situaci v neprospěch průmyslu. Tyto faktory vedly k bankovní krizi a pádu tří bank – Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic Bank. Tito věřitelé byli součástí indexu S&P 500.
Silný odliv vkladů, protože klienti získali vyšší výnosy z jiných investičních možností, se ukázal být pro banky velkým protivětrem. Přestože se situace od té doby stabilizovala, investoři se nadále obávají přísných kapitálových regulací, které by mohly přijít ze strany regulátorů po krachu bank.
Fed sice na červnovém zasedání FOMC pozastavil zvyšování úrokových sazeb, ty však zůstávají na 15letém maximu 5-5,25 %. Představitelé Fedu si také ponechali otevřené dveře pro další zvyšování sazeb později v průběhu roku a naznačili, že budou sazby udržovat na vysoké úrovni po delší dobu. Nyní vidí vrchol sazeb fondů Fed na úrovni 5,6 % v roce 2023, což je více než předchozí březnová projekce 5,1 %.
Očekává se, že to bude mít další dopad na horní hranici výkonnosti bank kvůli rostoucím nákladům na financování a slábnoucí poptávce po úvěrech. Několik bank po zohlednění tohoto nedávného vývoje snížilo své celoroční prognózy výnosů na rok 2023, protože provozní prostředí se pravděpodobně příliš nezmění.
Fundamentálně solidní banky JPMorgan Chase & Co. (JPM): Očekává se, že největší americká banka JPMorgan bude i nadále těžit z vyšších úrokových sazeb, růstu úvěrů, strategických odkupů, snah o diverzifikaci podnikání, silné likvidní pozice a iniciativ rozšiřování pobočkové sítě na nových trzích.
Zdroj: Reuters
V květnu JPM převzala zkrachovalou First Republic Bank za 10,6 miliardy dolarů po téměř dvouměsíčním společném úsilí s dalšími věřiteli o záchranu této skomírající instituce. Díky této transakci přibyly do rozvahy bankovního gigantu vklady ve výši téměř 92 miliard USD, úvěry v hodnotě zhruba 173 miliard USD a cenné papíry v hodnotě 30 miliard USD. Společnost očekává, že NII v letošním roce vzrostou o téměř 26 % na 84 miliard USD.
Tento věřitel s ratingem Zacks Rank #3 (Hold) je v poslední době aktivním akvizitorem. Očekává se, že tyto snahy budou i nadále napomáhat jejímu plánu diverzifikovat příjmy a rozšiřovat sadu produktů pro příjmy z poplatků a digitální banku pro spotřebitele.
Rozšířením svého působení na novějších trzích bude JPMorgan schopna zlepšit možnosti křížového prodeje zvýšením své přítomnosti v sektoru karet a autoúvěrů. Společnost také v roce 2021 spustila ve Velké Británii digitální retailovou banku Chase a pokračuje v rozšiřování investičního bankovnictví a správy aktiv v Číně.
JPMorgan má solidní plán rozmístění kapitálu. Po schválení zátěžového testu v roce 2023 hodlá společnost zvýšit dividendu o 5 % na 1,05 USD na akcii. To následuje po tom, co v loňském roce nedošlo k žádné změně ve výplatě dividendy. Rovněž plánuje v letošním roce pokračovat v již dříve oznámeném programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 12 miliard USD. Díky silné kapitálové pozici a silným ziskům se očekává, že společnost udrží současné rozmístění kapitálu.
Wells Fargo & Company (WFC): Jedna z největších bank v zemi, Wells Fargo, se potýká s četnými pokutami a sankcemi, včetně omezení stavu aktiv ze strany Fedu po odhalení prodejního skandálu v roce 2016. Ačkoli banka podnikla několik kroků k překonání těchto záležitostí, stále má dlouhý seznam nevyřízených právních případů a zůstává pod přísným dohledem regulačních orgánů.
Zdroj: Getty Images
Finanční výsledky banky Wells Fargo podporují iniciativy v oblasti obezřetného řízení výdajů. Úspory nákladů, jako je zefektivnění organizační struktury, uzavírání poboček a snižování počtu zaměstnanců, napomohly jejímu hospodářskému výsledku. Společnost dosáhla v letech 2021 a 2022 hrubých úspor nákladů v celkové výši 7,5 miliardy USD. WFC očekává, že v těchto iniciativách bude pokračovat i v letošním roce. Vedení očekává, že neúrokové náklady (bez provozních ztrát) budou v roce 2023 činit 50,3 miliardy USD, což je méně než 57,3 miliardy USD v roce 2022.
Wells Fargo, kdysi jeden z nejvýznamnějších hráčů na hypotečním trhu, reorganizuje svou činnost v oblasti poskytování úvěrů na bydlení tím, že snižuje své portfolio obsluhy hypoték a opouští činnost v oblasti korespondenčních úvěrů. Vzhledem k tomu, že poptávka po hypotékách a refinančních aktivitách v důsledku vyšších sazeb nadále klesá, společnost tento plán realizuje s cílem „pokračovat ve snižování rizika v hypotečním podnikání“.
Po absolvování procesu zátěžových testů pro rok 2023 tato banka s ratingem Zacks Rank #3 (Hold) oznámila plány na zvýšení dividendy za třetí čtvrtletí o 17 % na 35 centů na akcii. Rovněž uvedla, že během čtyřčtvrtletního období počínaje třetím čtvrtletím roku 2023 existuje kapacita pro zpětný odkup akcií. V prvním čtvrtletí roku 2023 odkoupila 86,4 milionu akcií a v rámci oprávnění k odkupu zbývá 164 milionů akcií.
Citigroup Inc. (C): Jako globálně diverzifikovaná holdingová společnost poskytující finanční služby Citigroup pokračuje ve zvyšování svého obchodního mixu založeného na poplatcích a zmenšování nepředmětných aktiv. Společnost investuje do růstových příležitostí v oblasti majetkového a komerčního bankovnictví, treasury a obchodních řešení a služeb v oblasti cenných papírů s cílem zvýšit příjmy z poplatků v segmentu Institutional Clients Group.
Zdroj: Bloomberg
C zefektivňuje činnost na mezinárodní úrovni. V souladu s tím společnost v dubnu 2021 oznámila významnou strategickou akci, jejímž cílem je ukončit spotřebitelské bankovnictví na 14 trzích v Asii, Evropě, na Blízkém východě a v Mexiku. Od té doby podepsala dohody o odprodeji spotřebitelských aktivit na devíti trzích a dokončila prodeje na sedmi trzích, včetně Austrálie, Bahrajnu, Malajsie, Filipín, Thajska, Vietnamu a Indie.
Tato společnost s hodnocením (Hold) rovněž ukončuje své spotřebitelské aktivity v Číně a Koreji, zatímco v Rusku ukončuje veškeré své aktivity. Letos v květnu Citigroup dále odhalila svůj plán uskutečnit v roce 2025 primární veřejnou nabídku akcií mexického podniku.
Takové odchody uvolní kapitál a pomohou společnosti pokračovat v investicích do správy majetku v Singapuru, Hongkongu, Spojených arabských emirátech a Londýně, aby podpořila růst. Tyto snahy pravděpodobně pomohou zvýšit ziskovost a efektivitu společnosti v dlouhodobém horizontu.
Podobně jako JPM a WFC bude Citigroup i nadále těžit z režimu vyšších úrokových sazeb a slušného růstu úvěrů. Pro rok 2023 očekává vedení společnosti tržby (bez vlivů souvisejících s odprodejem v roce 2023) ve výši 78-79 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 3-5 %.
Po schválení zátěžového testu na rok 2023 společnost C oznámila plány na zvýšení čtvrtletní dividendy o 4 % na 53 centů na akcii. Byla také jedinou velkou bankou, jejíž požadavek na zátěžovou kapitálovou rezervu se s účinností od 1. října 2023 do 30. září 2024 zvýší ze 4 % na 4,3 %. Kromě toho společnost ve druhém čtvrtletí 2023 odkoupila akcie v hodnotě 1 miliardy USD.
Indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejlepší první pololetí od roku 2019, resp. 1983. Index Dow Jones relativně zaostal, i když skončil v zelených číslech.Navzdory báječnému začátku roku byl hlavním zaostávajícím sektorem bankovní sektor. Posledních šest měsíců bylo pro tento sektor hrozných. Index S&P 500 Banks Industry Group poklesl o 8 %, zatímco index S&P 500 získal 16,9 %. Z bank, které jsou součástí indexu S&P 500, skončily v první polovině roku kladně pouze – JPMorgan , Wells Fargo a Citigroup . Zde se podívejte, jak si tyto tři velké banky vedly v první polovině roku 2023:Důvody apatie investorůRok začal slibně, protože Federální rezervní systém zvýšil úrokové sazby na 15leté maximum v rozmezí 4,25-4,50 % v roce 2022. Režim vyšších úrokových sazeb nesmírně podpořil růst horních linií bank. V průběhu roku se však začaly objevovat důsledky ultraagresivní měnové politiky centrální banky. Žádná z bank, ať už velká nebo malá, nebyla ušetřena.Několik problémů, včetně potenciální recese, slábnoucí poptávky po úvěrech, rostoucích nákladů na financování, vysokého objemu hypoték s pevnou úrokovou sazbou a úvěrů na komerční nemovitosti, obrovské expozice vůči nepojištěným vkladům v rozvaze a nesouladu aktiv a pasiv, obrátilo situaci v neprospěch průmyslu. Tyto faktory vedly k bankovní krizi a pádu tří bank – Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic Bank. Tito věřitelé byli součástí indexu S&P 500.Silný odliv vkladů, protože klienti získali vyšší výnosy z jiných investičních možností, se ukázal být pro banky velkým protivětrem. Přestože se situace od té doby stabilizovala, investoři se nadále obávají přísných kapitálových regulací, které by mohly přijít ze strany regulátorů po krachu bank.Fed sice na červnovém zasedání FOMC pozastavil zvyšování úrokových sazeb, ty však zůstávají na 15letém maximu 5-5,25 %. Představitelé Fedu si také ponechali otevřené dveře pro další zvyšování sazeb později v průběhu roku a naznačili, že budou sazby udržovat na vysoké úrovni po delší dobu. Nyní vidí vrchol sazeb fondů Fed na úrovni 5,6 % v roce 2023, což je více než předchozí březnová projekce 5,1 %.Očekává se, že to bude mít další dopad na horní hranici výkonnosti bank kvůli rostoucím nákladům na financování a slábnoucí poptávce po úvěrech. Několik bank po zohlednění tohoto nedávného vývoje snížilo své celoroční prognózy výnosů na rok 2023, protože provozní prostředí se pravděpodobně příliš nezmění.Fundamentálně solidní bankyJPMorgan Chase & Co. : Očekává se, že největší americká banka JPMorgan bude i nadále těžit z vyšších úrokových sazeb, růstu úvěrů, strategických odkupů, snah o diverzifikaci podnikání, silné likvidní pozice a iniciativ rozšiřování pobočkové sítě na nových trzích.V květnu JPM převzala zkrachovalou First Republic Bank za 10,6 miliardy dolarů po téměř dvouměsíčním společném úsilí s dalšími věřiteli o záchranu této skomírající instituce. Díky této transakci přibyly do rozvahy bankovního gigantu vklady ve výši téměř 92 miliard USD, úvěry v hodnotě zhruba 173 miliard USD a cenné papíry v hodnotě 30 miliard USD. Společnost očekává, že NII v letošním roce vzrostou o téměř 26 % na 84 miliard USD.Tento věřitel s ratingem Zacks Rank #3 je v poslední době aktivním akvizitorem. Očekává se, že tyto snahy budou i nadále napomáhat jejímu plánu diverzifikovat příjmy a rozšiřovat sadu produktů pro příjmy z poplatků a digitální banku pro spotřebitele.Rozšířením svého působení na novějších trzích bude JPMorgan schopna zlepšit možnosti křížového prodeje zvýšením své přítomnosti v sektoru karet a autoúvěrů. Společnost také v roce 2021 spustila ve Velké Británii digitální retailovou banku Chase a pokračuje v rozšiřování investičního bankovnictví a správy aktiv v Číně.JPMorgan má solidní plán rozmístění kapitálu. Po schválení zátěžového testu v roce 2023 hodlá společnost zvýšit dividendu o 5 % na 1,05 USD na akcii. To následuje po tom, co v loňském roce nedošlo k žádné změně ve výplatě dividendy. Rovněž plánuje v letošním roce pokračovat v již dříve oznámeném programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 12 miliard USD. Díky silné kapitálové pozici a silným ziskům se očekává, že společnost udrží současné rozmístění kapitálu.Wells Fargo & Company : Jedna z největších bank v zemi, Wells Fargo, se potýká s četnými pokutami a sankcemi, včetně omezení stavu aktiv ze strany Fedu po odhalení prodejního skandálu v roce 2016. Ačkoli banka podnikla několik kroků k překonání těchto záležitostí, stále má dlouhý seznam nevyřízených právních případů a zůstává pod přísným dohledem regulačních orgánů.Finanční výsledky banky Wells Fargo podporují iniciativy v oblasti obezřetného řízení výdajů. Úspory nákladů, jako je zefektivnění organizační struktury, uzavírání poboček a snižování počtu zaměstnanců, napomohly jejímu hospodářskému výsledku. Společnost dosáhla v letech 2021 a 2022 hrubých úspor nákladů v celkové výši 7,5 miliardy USD. WFC očekává, že v těchto iniciativách bude pokračovat i v letošním roce. Vedení očekává, že neúrokové náklady budou v roce 2023 činit 50,3 miliardy USD, což je méně než 57,3 miliardy USD v roce 2022.Wells Fargo, kdysi jeden z nejvýznamnějších hráčů na hypotečním trhu, reorganizuje svou činnost v oblasti poskytování úvěrů na bydlení tím, že snižuje své portfolio obsluhy hypoték a opouští činnost v oblasti korespondenčních úvěrů. Vzhledem k tomu, že poptávka po hypotékách a refinančních aktivitách v důsledku vyšších sazeb nadále klesá, společnost tento plán realizuje s cílem „pokračovat ve snižování rizika v hypotečním podnikání“.Po absolvování procesu zátěžových testů pro rok 2023 tato banka s ratingem Zacks Rank #3 oznámila plány na zvýšení dividendy za třetí čtvrtletí o 17 % na 35 centů na akcii. Rovněž uvedla, že během čtyřčtvrtletního období počínaje třetím čtvrtletím roku 2023 existuje kapacita pro zpětný odkup akcií. V prvním čtvrtletí roku 2023 odkoupila 86,4 milionu akcií a v rámci oprávnění k odkupu zbývá 164 milionů akcií.Citigroup Inc. : Jako globálně diverzifikovaná holdingová společnost poskytující finanční služby Citigroup pokračuje ve zvyšování svého obchodního mixu založeného na poplatcích a zmenšování nepředmětných aktiv. Společnost investuje do růstových příležitostí v oblasti majetkového a komerčního bankovnictví, treasury a obchodních řešení a služeb v oblasti cenných papírů s cílem zvýšit příjmy z poplatků v segmentu Institutional Clients Group.C zefektivňuje činnost na mezinárodní úrovni. V souladu s tím společnost v dubnu 2021 oznámila významnou strategickou akci, jejímž cílem je ukončit spotřebitelské bankovnictví na 14 trzích v Asii, Evropě, na Blízkém východě a v Mexiku. Od té doby podepsala dohody o odprodeji spotřebitelských aktivit na devíti trzích a dokončila prodeje na sedmi trzích, včetně Austrálie, Bahrajnu, Malajsie, Filipín, Thajska, Vietnamu a Indie.Tato společnost s hodnocením rovněž ukončuje své spotřebitelské aktivity v Číně a Koreji, zatímco v Rusku ukončuje veškeré své aktivity. Letos v květnu Citigroup dále odhalila svůj plán uskutečnit v roce 2025 primární veřejnou nabídku akcií mexického podniku.Takové odchody uvolní kapitál a pomohou společnosti pokračovat v investicích do správy majetku v Singapuru, Hongkongu, Spojených arabských emirátech a Londýně, aby podpořila růst. Tyto snahy pravděpodobně pomohou zvýšit ziskovost a efektivitu společnosti v dlouhodobém horizontu.Podobně jako JPM a WFC bude Citigroup i nadále těžit z režimu vyšších úrokových sazeb a slušného růstu úvěrů. Pro rok 2023 očekává vedení společnosti tržby ve výši 78-79 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 3-5 %.Po schválení zátěžového testu na rok 2023 společnost C oznámila plány na zvýšení čtvrtletní dividendy o 4 % na 53 centů na akcii. Byla také jedinou velkou bankou, jejíž požadavek na zátěžovou kapitálovou rezervu se s účinností od 1. října 2023 do 30. září 2024 zvýší ze 4 % na 4,3 %. Kromě toho společnost ve druhém čtvrtletí 2023 odkoupila akcie v hodnotě 1 miliardy USD.