Později bude zveřejněna zpráva o pracovních místech mimo zemědělský sektor v USA. Očekává se, že americká ekonomika v červnu vytvořila 225 000 pracovních míst.
Zveřejnění navazuje na čtvrteční údaje, které ukázaly, že počet zaměstnanců v soukromém sektoru minulý měsíc vzrostl, zatímco počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, se minulý týden zvýšil jen mírně, což naznačuje, že trh práce má pevnou půdu pod nohama.
Krátkodobé výnosy státních dluhopisů se tak dostaly na nejvyšší úroveň od roku 2007, což odráží názor, že Federální rezervní systém bude pravděpodobně pokračovat ve zvyšování sazeb, aby zkrotil inflaci.
Do pátku se dolarový index držel v posledním obchodním pásmu, zatímco většina měn zůstala stabilní, kromě jenu, který vůči dolaru zaznamenal největší jednodenní nárůst za poslední měsíc.
Údaje japonského ministerstva práce ukázaly, že běžné mzdy zaznamenaly v květnu největší meziroční nárůst od počátku roku 1995, což mezi investory posílilo názor, že Japonská centrální banka
„Silnější mzdová jednání se začínají projevovat, což je to, co BOJ chce. Velmi jasně řekla, že pokud uvidí důkazy o trvalejším a silnějším růstu mezd, mohlo by jim to dát větší důvěru, že mohou překonat svůj inflační cíl, a pak se zřejmě budou moci odklonit od uvolněného nastavení politiky,“ řekl stratég MUFG Lee Hardman.
Dolar vůči jenu naposledy klesl o 0,7 % na 143,04, přičemž tento týden se propadl o téměř 0,9 %, což představuje jeho největší týdenní pokles vůči japonské měně za poslední dva měsíce.
Podle Hardmana z MUFG k rallye jenu přispělo i částečné vyrovnání pozic mezi spekulanty, kteří si vytvořili poměrně velké medvědí pozice.
POZOR NA JENOVÉ MEDVĚDY

Týdenní údaje amerického regulátora ukazují, že spekulanti drží krátkou pozici v jenu v hodnotě 9,793 miliardy dolarů, což je nejvíce od května 2022, přičemž jen za poslední tři měsíce se jejich objem téměř zdvojnásobil.
Jen se již zhruba dva týdny drží těsně pod úrovní 145, která loni na podzim přiměla BOJ k první intervenci po několika desetiletích, a úřady dávají najevo, že je slabost měny znepokojuje.
Euro vůči jenu kleslo o 0,9 % na 155,5 USD a vůči dolaru se snížilo o 0,1 % na 1,0876 USD.
Sterling se pohyboval na úrovni 1,2746 USD poté, co se ve čtvrtek dotkl dvoutýdenního maxima 1,2780 USD, protože trhy sázely na to, že Bank of England zvýší úrokové sazby na začátku příštího roku na 6,5 %, což je více než předchozí očekávané maximum 6,25 %.
Dolar získal další podporu díky růstu výnosů dvouletých státních dluhopisů, které jsou nejcitlivější na změny očekávání úrokových sazeb. Dvouleté výnosy státních dluhopisů v pátek vzrostly nad 5 % a přiblížily se tak 16letému maximu z předchozího dne, které činilo 5,12 %.
„Přinejmenším dluhopisový trh se stále obává dopadu restriktivní měnové politiky v USA na ekonomiku a ve skutečnosti stále očekáváme, že americká ekonomika vstoupí do recese ještě v tomto roce,“ uvedla Carol Kongová, měnová stratégka Commonwealth Bank of Australia
Australský dolar vzrostl o 0,2 % na 0,6638 USD, ale stále směřoval ke třetí týdenní ztrátě v řadě, když byl v předchozích seancích oslaben slabými čínskými ekonomickými údaji a širokou averzí k riziku, zatímco zámořský jüan vzrostl, takže dolar byl v tento den o 0,2 % níže na 7,2434.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky