Index CSI 300 právě završil nejhorší týden od března poté, co se k příznakům zhoršování ekonomiky přidal pokles spotřebitelských a výrobních cen. Referenční index čínských akcií na pevnině nyní smazal více než polovinu zisků, které byly povzbuzeny politickými sliby politbyra z konce července. Naděje, že zisky nabídnou nové katalyzátory, ustupují obavám, že společnosti mohou ztratit cenovou sílu.
I když málokdo očekává, že Čína zažije desetiletí trvající deflační období, které pronásleduje Japonsko, neochota Pekingu nasadit razantní stimuly tváří v tvář slabé spotřebě a propadu na trhu s nemovitostmi může udržet ceny v klidu po delší dobu. Bez zdravé dávky inflace, která obecně pomáhá zvyšovat příjmy a zisky podniků, hrozí, že akciový trh uvízne v útlumu.
„Nedostatek inflace znamená nedostatek cenové síly,“ řekl Mohammed Zaidi, investiční ředitel společnosti Nikko Asset Management. „Investoři by měli svá očekávání ohledně zisků překalibrovat na pomalejší růst.“
Čínská ekonomika vykazuje v posledních týdnech rostoucí napětí, přičemž prudké zhoršení červencového dovozu podtrhuje, jak domácí poptávka zůstává pomalá navzdory snahám Pekingu o obnovení důvěry. Národní banky poskytly nejmenší objem měsíčních úvěrů od roku 2009, jak ukázaly páteční údaje, což přispělo ke známkám, že oživení druhé největší ekonomiky světa slábne.
To naznačuje, že obrat ve výnosech může trvat déle, než se předpokládalo, přičemž první údaje o výsledcích za druhé čtvrtletí již vykreslily chmurný obrázek.

Některé společnosti již byly nuceny snížit ceny, aby přežily na pozadí slabé makroekonomické situace. Analytici varují, že se podniky mohou dostat do začarovaného kruhu, pokud se spotřebitelé rozhodnou odložit nákupy v očekávání dalšího snižování cen, což přiměje společnosti obětovat zisky, aby si získaly kupující.
Podle údajů agentury Bloomberg se odhady budoucích výsledků firem v čínském indexu MSCI v srpnu opět snižují poté, co v červenci poprvé v tomto roce vzrostly.
„Existuje riziko, že zisky firem budou revidovány směrem dolů,“ uvedl Wilfred Sit, investiční ředitel společnosti Hang Seng Investment Management. „Nyní je třeba zjistit, zda je vláda schopna přijít s nějakou účinnou politikou na podporu ekonomiky.“
Index CSI 300 tento týden klesl o více než 3 %, zatímco ukazatel čínských akcií kótovaných v Hongkongu zaznamenal druhý týden ztrát. Oba indexy dosáhly horší výkonnosti než širší index MSCI Asia Pacific.
Zahraniční investoři, kteří po dva týdny nakupovali čínské akcie na pevnině v době optimismu, který podnítilo zasedání politbyra, tento týden každý den prodávali a celkem stáhli 25,5 miliardy jüanů
Pro některé investory, jako je William Fong, je však hrozba deflace méně znepokojivá.
„Někteří lidé se mohou cítit trochu znepokojeni, ale my si ve skutečnosti myslíme, že to tvůrcům politiky poskytne větší prostor pro podporu ekonomiky,“ řekl Fong, vedoucí oddělení hongkongských čínských akcií ve společnosti Baring Asset Management Asia Ltd. „Pokud chtějí snížit úrokové sazby, pokud chtějí snížit sazbu povinných minimálních rezerv, mohou to udělat.“

Není to také poprvé, co Čína zažívá deflaci. Spotřebitelské a výrobní ceny klesaly souběžně v letech 2009 a 2020. Výkonnost akcií tehdy byla smíšená – index MSCI China se během dřívějšího záchvatu deflace zotavil, ale krátce po druhém období se dostal do spirály poklesu.
Nyní však existují důvody k větším obavám. Dílčí pobídky ke zvýšení výdajů zatím nestačily k tomu, aby povzbudily spotřebitele a podniky poznamenané léty omezení Covid.
Úřady také nemají dostatečnou fiskální palebnou sílu, aby stimulovaly ekonomiku. Nejsou ani ochotny agresivně snižovat úrokové sazby, aby to dále nezvýšilo zadluženost nebo nezvýšilo tlak na již tak slabý jüan.
Další komplikací je, že Čína se potýká s deflací v době, kdy se většina světa stále potýká s tvrdohlavě vysokou inflací. Rozdílná měnová politika, která zatěžuje jüan, je problémem pro mnoho členů indexu MSCI China, kteří obchodují v čínské měně, ale jejich akcie se obchodují v amerických dolarech.
„Fenomén deflace potřebuje soustředěnější přístup“, ale tvůrci politiky jsou zaměstnáni zvládáním krize na trhu nemovitostí a obávají se další divergence s americkými sazbami, uvedla Aninda Mitra, vedoucí asijské makro a investiční strategie ve společnosti BNY Mellon Investment Management. „Nicnedělání však postupně odbourává i tu trochu sentimentu, kterou se jim podařilo oživit koncem července.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky