Co říká historie o akciovém trhu v září.
Prudká rallye na americkém akciovém trhu, která byla vedena umělou inteligencí, se v srpnu vyčerpala a index S&P 500 zaznamenal nejhorší měsíc za posledních šest let a index Nasdaq Composite zaznamenal největší měsíční pokles v tomto roce, ale pokud je posledních několik desetiletí vodítkem, lze očekávat, že září, do kterého zbývají pouhé dva obchodní dny, bude ještě volatilnější.
Od roku 1945 dosáhl index S&P 500 s velkou kapitalizací SPX v září průměrného měsíčního výnosu záporných 0,73 %, což je nejhorší průměrná výkonnost ze všech měsíců, uvedl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA Research. Byl to také jediný měsíc, kdy index S&P 500 zaznamenal měsíční pokles častěji než růst, přičemž „win rate“ činil pouhých 44 %.
V září také technologický Nasdaq Composite COMP zaznamenal jediný záporný průměrný výnos od roku 1971. Ve stejném období index vzrostl pouze o 52 %, přičemž průměrný výnos podle CFRA činil záporných 0,86 %.

„V důsledku zářijových rekordů v porážení benchmarků připomínáme investorům, aby se připravili na možnost neuspokojivých výsledků indexů S&P 500 i Nasdaq v nadcházejícím měsíci,“ uvedl Stovall v pondělním sdělení.
Letošní rychlý vzestup amerického akciového trhu se v srpnu zastavil poté, co nedávné silné ekonomické údaje vyvolaly obavy, že Federální rezervní systém bude držet úrokové sazby na vyšší úrovni déle, než se předpokládalo, což vyvolalo skokový nárůst výnosů státních dluhopisů s delší splatností.
Index S&P 500 tento měsíc zatím ztratil téměř 2 % a je na cestě k největšímu měsíčnímu poklesu od února. Podle Dow Jones Market Data však platí, že když index velkých firem klesne v srpnu o 2 % nebo více, výnosy v září jsou často horší.
Podle údajů společnosti FactSet Dow Jones Industrial Average DJIA klesl o 1,8 % a Nasdaq Composite se od začátku měsíce propadl o 2,9 %, což je jeho nejhorší měsíční pokles od prosince.
„Volatilita na akciových trzích, kterou jsme pozorovali v průběhu srpna, ještě neskončila a v září očekáváme pokračující volatilitu, protože trh začíná oceňovat zpomalení ekonomické aktivity způsobené zpožděným efektem minulých zvýšení sazeb Fedu,“ uvedl Richard Saperstein, investiční ředitel společnosti Treasury Partners.
„Srpnový pokles akciového trhu byl oprávněný, protože násobky se rychle rozšířily a výnosy desetiletých státních dluhopisů prudce vzrostly, což naznačuje, že inflace a sazby zůstanou vyšší po delší dobu,“ řekl Saperstein.
Mark Newton, vedoucí technické strategie ve společnosti Fundstrat Global Advisors, však uvedl, že září by nemuselo být tak negativní, jak mnozí investoři očekávali.
V předvolebních letech od roku 1935 bývá první polovina září „mnohem lepší“ než druhá polovina. Zatímco medián výnosů za září v předvolebních letech je záporný 0,04 %, průměrný výnos je podle Newtona s odkazem na údaje Fundstrat a Bloomberg od roku 1935 kladný, a to ve výši 0,2 %.

Newton si však myslí, že záporný výnos akciového trhu v září je letos „méně pravděpodobný“, protože by se měly rozběhnout různé technické příznaky, které začaly naznačovat rally na akciovém trhu.
Zaprvé, nálada na akciových trzích v posledních několika týdnech prudce ustoupila z býčích úrovní z konce července, což „by mělo poskytnout polštář při oslabení akcií na začátku září“. Týdenní průzkum investorského sentimentu AAII ukazuje, že býčí nálada se během sedmi dnů do minulé středy již druhý týden po sobě snížila a je pod průměrem.
Příliš býčí nálada může některé investory přimět k opačnému názoru, protože když jsou všichni ostatní na akciovém trhu nejoptimističtější, je často vhodná doba k prodeji. Pokud průzkum naznačuje vysokou míru medvědí nálady na trhu, kontrariánští investoři budou očekávat růst trhu.
Navíc střednědobé vrcholy amerického dolaru a výnosů amerických státních dluhopisů jsou blízko, a to i přes možný návrat k novým maximům výnosů na začátku září, uvedl Newton.
Index ICE U.S. Dollar Index DXY, ukazatel síly dolaru vůči skupině hlavních měn, se v pátek obchodoval na nejvyšší úrovni od 7. června, než se posunul níže, ve středu ráno na 103,09 bodu.
Výnos desetiletých státních dluhopisů BX:TMUBMUSD10Y vzrostl minulý týden na nejvyšší úroveň 4,339 % od listopadu 2007, ve středu ráno však podle agentury FactSet ustoupil na 4,107 %.
„Celkově mnoho býčích faktorů naznačuje, že dno [akciového trhu] je za rohem a trhy by mohly v první polovině září zaznamenat zisky,“ uvedl Newton.
Americké akciové indexy se ve středu obchodovaly s mírným nárůstem: S&P 500 vzrostl o 0,4 % na 4 516 bodů, Dow industrials si připsal 0,2 % a Nasdaq Composite se posunul o 0,6 % na 14 026 bodů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky