let minulého století. Tento materiál je proslulý tím, že je odolný, exkluzivní, hypoalergenní a díky své nízké hmotnosti i pohodlný.
Skutečný průlom ve světě hodinářství však tento materiál zaznamenal až v roce 2007, kdy společnost Rolex použila černou keramiku pro vložku rámečku hodinek GMT-Master II ref. 116710LN. Omega se chystala udělat totéž u svých hodinek Seamaster Planet Ocean 600M, které rovněž dostaly keramický rámeček. V roce 2013 Omega uvedla na trh své první náramkové hodinky s pouzdrem vyrobeným výhradně z černé keramiky, Speedmaster Professional „Dark Side of the Moon“
Společnosti Rolex a Omega nebyly prvními výrobci hodinek, kteří použili keramiku, ale jsou nejznámější. Na rozdíl od společnosti Omega však Rolex dosud nevyrobil hodinky s keramickým pouzdrem nebo náramkem.
Dnes vám povíme vše o keramických hodinkách a značkách, které je vyrábějí, a také se s vámi podělíme o některé z nejzajímavějších modelů keramických hodinek. Vysvětlíme vám také, jak se tento materiál vyrábí, a jeho výhody a nevýhody.

Co jsou keramické hodinky?
Zjednodušeně řečeno, keramické hodinky jsou hodinky s pouzdrem a/nebo náramkem vyrobeným z keramiky, a to buď zcela, nebo zčásti. Co je však high-tech keramika? V hodinářském průmyslu se používá již téměř čtyřicet let. Z čeho se však vyrábí? A jak se vyrábí?
Při výrobě high-tech keramiky se používají speciální suroviny, jako je oxid hlinitý, karbid křemíku, oxid zirkoničitý a nitrid hliníku. Tyto materiály keramiku zpevňují a pomáhají jí obstát v extrémních podmínkách. Tyto látky se smíchají se stabilizátory a rozemelou na jemný prášek. Prášek se poté vytvaruje do požadované podoby lisováním za sucha nebo vstřikováním. V případě keramických hodinek se jedná o formu pouzdra nebo náramkového prvku.
Komponenty vytvořené tímto procesem jsou podrobeny spékání, při kterém se částice prášku spojují za vysokých teplot. Výsledkem je hustá keramická struktura. Po spékání se keramické součásti následně zpracují, např. vyleští.
Keramické hodinky: Výhody a nevýhody
Stejně jako každý materiál má i keramika své výhody a nevýhody.
Klady
Pevnost a odolnost proti poškrábání: Keramika je mimořádně odolná proti poškrábání a opotřebení. Keramické hodinky proto obvykle vypadají jako nové mnohem déle než hodinky vyrobené z materiálů, jako je nerezová ocel nebo zlato.
Odolnost proti korozi: Keramika je obzvláště odolná proti korozi a oxidaci. To znamená, že ji můžete nosit ve slaném nebo vlhkém prostředí bez rizika koroze. Keramika je navíc vysoce odolná vůči UV záření, a proto nevybledne ani po delším vystavení slunečnímu záření.
Lehké: Keramika je lehčí než ocel, zlato a titan, což znamená, že keramické hodinky se opravdu pohodlně nosí.

Spousta barevných možností: Keramické hodinky jsou k dispozici v široké škále barev, které vznikají přidáním pigmentů nebo barviv během výrobního procesu.
Hypoalergenní: Keramika je hypoalergenní. To znamená, že milovníci hodinek s alergií například na nikl, která jim brání nosit hodinky z nerezové oceli, mohou místo nich sáhnout po keramických hodinkách.
Nevýhody
Křehké: Keramika je křehčí než ocel, zlato a titan a v případě silného nárazu se může rozbít nebo rozštípnout.
Nákladná výroba: Výroba keramických hodinek je složitá. Vyžaduje speciální výrobní postupy a zařízení, a proto je spojena s vyššími výrobními náklady a odpovídajícími vysokými prodejními cenami.
Obtížně opravitelné: Opravy keramických hodinek jsou často složitější a dražší než opravy hodinek z jiných materiálů, protože s keramikou se hůře pracuje.

Známé značky s keramickými hodinkami
Keramické hodinky jsou v módě již několik let, což znamená, že poměrně hodně výrobců, i těch menších, má ve svých katalozích jeden nebo dva keramické kousky. Mezi nejznámější značky a modely patří např:
Audemars Piguet: Výrobce luxusních hodinek ze švýcarského městečka Le Brassus používá keramiku od počátku 90. let. Jedny z prvních hodinek Audemars Piguet s keramickým rámečkem, v tomto případě černým, byly hodinky Royal Oak Offshore Chronograph, které debutovaly v roce 1993.
Nejznámější keramické hodinky Audemars Piguet jsou Royal Oak Perpetual Calendar z bílé nebo modré keramiky a Royal Oak Offshore Chronograph z černé keramiky. První z nich má keramické pouzdro a náramek, zatímco Offshore Chronograph má pouze keramické pouzdro.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky