Ceny ropy klesají z téměř desetiměsíčního maxima, Brent si drží 90 dolarů
Ceny ropy v pondělí klesly z téměř desetiměsíčního maxima a po hvězdném růstu v uplynulém měsíci se projevilo vybírání zisků, ačkoli sázky na omezování dodávek stále drží ropu Brent nad klíčovými úrovněmi.
Trhy začaly být opatrné před klíčovými údaji o inflaci v USA, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne a od nichž se do značné míry očekává, že budou ovlivňovat výši úrokových sazeb. Později v září se také uskuteční zasedání Federálního rezervního systému.
Ceny ropy zaznamenaly minulý týden silný nárůst poté, co Saúdská Arábie a Rusko oznámily hlubší než očekávané snížení dodávek do konce roku, což podnítilo sázky na to, že napjatý trh pomůže vyrovnat případný negativní vliv rostoucích úrokových sazeb na poptávku.
Nyní se však zdá, že se ceny zastavily v důsledku vybírání zisků, zatímco nejistota ohledně úrokových sazeb a obavy z možného poklesu poptávky v USA rovněž udržují trhy v nejistotě.
Futures na ropu Brent klesly o 0,5 % na 90,25 USD za barel, zatímco futures na ropu West Texas Intermediate klesly o 0,8 % na 86,85 USD za barel.
Tento týden se chystají zprávy IEA a OPEC
Tento týden se pozornost soustředí na měsíční zprávy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Mezinárodní agentury pro energii (IEA), které předkládají své prognózy pro trhy s ropou.

Obě skupiny očekávají, že omezenější dodávky letos zvýší ceny ropy, a také zopakovaly, že poptávka po ropě by měla zůstat relativně silná díky oživení v Číně.
Řada nedávných údajů však ukázala, že čínská ekonomika se ochlazuje, a to i přes zrušení restrikcí proti obchodu s ropou na začátku tohoto roku. Zatímco dovoz ropy do země zůstává stabilní, vzrostly pochybnosti o jejím apetitu po pohonných hmotách, zejména v souvislosti se zhoršujícími se ekonomickými podmínkami.
Nedávné údaje ukázaly, že čínská spotřebitelská inflace se v srpnu vplížila zpět do kladných hodnot, zatímco výrobní inflace zůstala v deflaci.
Silný dolar s inflací, Fed v centru pozornosti
Další zisky ropy brzdila také síla dolaru, když zelená bankovka rostla osm týdnů v řadě na téměř šestiměsíční maximum.
Nedávné známky odolnosti americké ekonomiky – zejména inflace a trhu práce – posílily obavy, že Federální rezervní systém bude mít dostatek prostoru k tomu, aby udržel úrokové sazby na vyšší úrovni po delší dobu.
Trhy se obávají, že tento trend by mohl podnítit další ochlazení americké ekonomiky, což by mohlo snížit poptávku po ropě. Očekává se, že v nadcházejících měsících se ochladí i poptávka po pohonných hmotách v USA, a to s koncem letní sezóny, která je náročná na cestování.
Na poptávku po ropě působí také silnější dolar, který zdražuje ropu pro mezinárodní odběratele.
Ceny zlata rostou s ústupem dolaru, měď roste díky nadějím Číny
Ceny zlata v pondělí vzrostly, když si trochu oddechly od poklesu dolaru před klíčovými údaji o inflaci, které mají být zveřejněny tento týden, zatímco ceny mědi prudce vzrostly, protože údaje o čínské inflaci ukázaly určité známky zlepšení.
Žlutý kov se vyrovnával s výraznou ztrátou z minulého týdne, protože obavy z trvalé inflace a vyšších dlouhodobých sazeb v USA vyhnaly dolar na téměř šestiměsíční maximum. Zelená bankovka v pondělí zaznamenala určité vybírání zisků.

Pozornost se nyní soustředí na údaje o spotřebitelské inflaci v USA za srpen, které budou zveřejněny ve středu. Očekává se, že se údaj oproti předchozímu měsíci zvýšil, což by dalo Federálnímu rezervnímu systému další podnět k dlouhodobějšímu udržování vyšších úrokových sazeb.
Spotové zlato vzrostlo o 0,4 % na 1 927,06 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci vzrostly o 0,4 % na 1 950,45 USD za unci.
V centru pozornosti americká inflace, zasedání Fedu
Horký údaj o inflaci v USA by mohl připravit ceny zlata a trhy s kovy o další ztráty, zejména s ohledem na zasedání Federálního rezervního systému, které se uskuteční příští týden. Analytici očekávají, že inflace měřená indexem spotřebitelských cen v srpnu oproti předchozímu měsíci vzrostla o 0,6 %, což je zrychlení oproti červencovému nárůstu o 0,2 %.
I když se všeobecně očekává, že Fed v září ponechá sazby na stejné úrovni, jakékoli další známky lepkavé inflace by mohly banku přimět k dalšímu zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Sazby v USA jsou již nyní na nejvyšší úrovni za více než dvě desetiletí.
Rostoucí úrokové sazby nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investice do nevýnosového aktiva. Tento obchod v průběhu minulého roku zlato potrápil a v roce 2023 zatím omezil jakékoli výraznější oživení žlutého kovu.
Vyšší americké sazby znamenají další zisky dolaru a výnosů státních dluhopisů, což by mělo rovněž zatížit ceny zlata.
Měď prudce roste, protože čínská inflace se zlepšuje
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí prudce vzrostly, podpořeny především lepšími údaji o čínské inflaci zveřejněnými o víkendu.

Futures na měď vyskočily o 1,3 % na 3,7615 USD za libru a odrazily se tak od více než třítýdenního minima.
Údaje zveřejněné o víkendu ukázaly, že čínská spotřebitelská inflace se v srpnu vrátila do kladných hodnot, zatímco inflace cen výrobců rovněž klesala pomalejším tempem, než tomu bylo na počátku letošního roku.
Tyto údaje spolu s tím, že Peking zavedl další podpůrná opatření pro sektor nemovitostí, pomohly rozdmýchat určitý optimismus ohledně hospodářského oživení v největším světovém dovozci mědi.
Ostatní údaje za srpen však stále vykreslují smíšený obraz čínské ekonomiky, která se potýká se zpomalujícím se oživením po skončení krize COVID.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky