Pokud se vrátíme do 50. a 60. let minulého století, byla volba mezi hodinkami s ručním nátahem a automatickými hodinkami velmi relevantní. To vše se změnilo s revolucí quartzových hodinek v 70. letech 20. století. Od té chvíle se již otázka nesoustředila na to, zda jsou vaše hodinky manuální nebo automatické, ale na to, zda chcete quartzové nebo mechanické hodinky, pokud jste se vůbec ptali. Jak víme, quartzová revoluce odstartovala masivní změnu v hodinářském průmyslu na úkor mechanických hodinek, a to jak s ručním nátahem, tak s automatickým.
Věděli jste ale, že i v této nejisté éře mechanického hodinářství dosáhly některé značky působivých mechanických úspěchů? Jeden z nich byl výsledkem neustálé snahy o vytvoření tenčích automatických hodinek. Pokud vás zajímá, jak automatické hodinky fungují, přečtěte si skvělý článek Tima Breininga „Co jsou automatické hodinky a jak fungují?“, kde vysvětluje základní princip automatických hodinek. Automatické hodinky se v podstatě natahují pohybem ruky nositele. Jak se nositel pohybuje během svého dne, rotor se při každém pohybu jeho ruky kýve a natahuje hlavní pružinu.

Rotor je samozřejmě důležitou součástí každého automatického strojku. Je to prvek, který potřebuje prostor, aby se mohl rozkmitat, když uživatel pohybuje rukou. Luxusní hodinky jsou vybaveny rotory vyrobenými z materiálů, jako je wolfram, zlato nebo platina, které zajišťují, že jsou dostatečně těžké, aby se mohly rozhoupat a natahovat hodinky. Rotor, nebo také oscilační závaží, jak se mu říká, má tedy zásadní význam při vytváření tenčích hodinek. Jinak řečeno, je mnohem snazší vytvářet tenké hodinky s ručním nátahem, protože nemají rotor, a v důsledku toho pro něj nevyžadují prostor v pouzdře.
Kdo vyvinul nejtenčí automatický hodinkový strojek?
To však nebrání značkám, aby se snažily vyrobit automatické hodinky co nejtenčí. Tam, kde je mechanická výzva, se značky hodinek snaží najít způsob, jak ji vyřešit. Existují značky, které si v průběhu let udělaly jméno, pokud jde o výrobu ultratenkých hodinek. Historicky se o vývoj ultratenkých hodinek na počátku 20. století přetahovaly společnosti Jaeger-LeCoultre, Vacheron Constantin a Audemars Piguet. V polovině padesátých let se do této skupiny zařadila i společnost Piaget. Jakmile však začala quartzová revoluce, snaha o nejtenčí hodinky se přesunula k těmto hodinkám. V roce 1979 uvedl švýcarský výrobce Concord na trh hodinky Concord Delirium, které měřily pouhých 1,98 mm. Tento strojek byl hlavní inspirací pro průlomovou koncepci hodinek Swatch, které byly představeny v roce 1983; design využíval zadní stranu pouzdra jako hlavní desku, na kterou byl strojek připevněn.

Během vlády křemene řada značek vyvinula skvělý ultratenký mechanický strojek. Jaeger-LeCoultre vyvinul dnes již legendární kalibr JLC 920, který byl představen v roce 1967 pro značky Audemars Piguet, Vacheron Constantin a Patek Philippe. Společnost dodávala strojek těmto třem značkám jako ébauche. V podstatě to znamená, že byl dodáván jako stavebnice a mohl být upravován a zdoben podle přání značky, která jej zakoupila – a tady to začalo být zajímavé.
Kalibr JLC 920 byl v té době nejtenčím automatickým strojkem s centrálně umístěným rotorem na světě, ale společnost Jaeger-LeCoultre jej nikdy nepoužila pro své vlastní hodinky. Audemars Piguet jej použil jako základní strojek pro kalibr 2120, který poháněl první hodinky Royal Oak ref. 5402 představený v roce 1972. Patek Philippe použil strojek JLC k vývoji kalibru 28-255 pro první model Nautilus z roku 1976 a Vacheron Constantin jej použil k vývoji kalibru 1120, který poháněl legendární model 222 z roku 1977.

Bvlgari a řada Octo Finissimo
Stejnou techniku použila společnost Bvlgari u své série rekordních hodinek Octo Finissimo. Tuto sérii zahájil v roce 2014 nejtenčí kdy vyrobený strojek s tourbillonem s ručním nátahem v hodinkách Octo Finissimo Tourbillon a nejtenčí strojek s minutovým opakovačem s ručním nátahem v hodinkách Octo Finissimo Minute Repeater. V roce 2017 jsme však byli svědky uvedení modelu Bvlgari Octo Finissimo Automatic s novým rekordním strojkem. Hodinky měří na tloušťku pouhých 5,15 mm a kalibr uvnitř, BLV 138 s platinovým mikrorotorem, pouhých 2,23 mm. V témže roce však společnost Piaget překonala rekord v kategorii nejtenčích automatických hodinek modelem Piaget Altiplano Ultimate Automatic o tloušťce 4,30 mm.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky