Na základě podobných prodejů v minulosti by se mohly snadno prodat za sedmimístnou částku.
Aisin-Gioro Puyi, korunovaný v roce 1908, když mu nebyly ještě ani tři roky, se musel v roce 1912 během čínské revoluce vzdát trůnu. Mohl si ponechat svůj titul a žil v honosném paláci až do roku 1924, kdy byl během převratu donucen odejít. Není známo, kdy a jak Puyi získal hodinky, které byly dokončeny společností Patek Philippe v roce 1937, ale bylo to někdy v období, kdy byl v letech 1934 až 1945 japonským loutkovým císařem státu Mandžusko neboli Mandžukuo. Na konci druhé světové války ho Sověti zajali, když se snažil uprchnout z Mandžuska, a drželi ho v zajetí pět let. Po abdikaci se mu dařilo držet stráž po celý svůj bouřlivý život, i když byl vězněn.
Aby to bylo ještě zajímavější, aukcionář Aurel Bacs, který stojí za prodejem, ze společnosti Phillips in Association with Bacs & Russo, poznamenává, že i bez této královské historie by byly náramkové hodinky neuvěřitelně vzácné a žádané. Model, známý jako Reference 96 Quantieme Lune, je vybaven měsíční fází a kalendářem s trojitým datem: Dvě okénka ukazují den v týdnu a měsíc a dlouhá centrální ručička udává datum.
Dnes očekáváme takové „komplikace“, což jsou mechanické funkce displeje nad rámec standardního měření času. Podle Bacse však ve 30. letech 20. století, kdy Patek Philippe vyráběl model Ref 96, bylo zmenšování součástek za účelem umístění komplikací do tenkých pouzder hodinek novinkou, kterou dokázali pouze zruční řemeslníci.

Složitá historie
První náramkové hodinky s komplikacemi se objevily ve 20. letech 20. století. Krátce poté udeřila Velká hospodářská krize, která hluboce zasáhla trh s hodinkami a poptávku po drahých novinkách. Poté, co se trh zotavil, se hodináři vrátili k výzvě přidávat komplikace. Když Patek Philippe vytvořil osm modelů hodinek Ref 96, podle Bacse to byly jedny z nejdražších hodinek – ne-li vůbec nejdražší hodinky, které značka v té době vyráběla. „Byl to konec hry,“ říká. Hodinky mají platinové pouzdro a základní strojek vytvořený hodinářskou společností Victorin Piguet, která vytvářela strojky pro Patek Philippe. Patek Philippe později strojek vylepšil a tyto hodinky dokončil v roce 1937. Z osmi modelů Ref 96 existují pouze tři s tímto konkrétním postříbřeným číselníkem, růžově zlaceným kroužkem kapitol a smaltovanými hodinovými značkami.
„Každý aukční dům, který by neznal tento příběh, kdyby s ním nepřišla žádná z těchto výjimečných efemerid, by si už teď řekl: ‚Páni, to je vrchol sezóny,'“ řekl Bacs agentuře Bloomberg.
Patek Philippe koupil jeden z nich v roce 2002 na aukci Sotheby’s za přibližně 2 miliony dolarů, aby ho vystavil ve svém ženevském muzeu. Cena byla tehdy ohromující. „Sběratelský trh se za 20 let posunul tak daleko, že je ještě obtížnější říci“, jakou cenu má Reference 96 dnes, říká Bacs.
Přátelství, které prošlo zkouškou času
Během pěti let sovětského věznění navázal Puyi blízké přátelství se svým ruským překladatelem Georgiem Permjakovem. V aukci Phillips se bude prodávat také jeden z jeho osobních předmětů, červený papírový vějíř. Je na něm napsána báseň, kterou Puyi napsal a věnoval svému příteli a která vypovídá o jejich neobvyklém přátelství v těch nejtěžších podmínkách.
Puyi byl nakonec v roce 1950 repatriován do Čínské republiky, kde se domníval, že bude popraven. Podle vyprávění císařova synovce z první ruky daroval Puyi Permjakovi hodinky Patek Philippe a několik dalších osobních předmětů, včetně vydání Konfuciových Analektů, zápisníku plného císařových úvah a vějíře. Puyi skončil na deset let v čínském převýchovném vězení, než byl propuštěn a dožil zbytek života jako soukromník.

Tyto osobní věci zůstaly u Permjakova a jeho rodiny až do doby před několika lety, kdy byly prodány anonymnímu evropskému sběrateli, který je nyní přináší do aukce. Bacsovi a jeho týmu trvalo tři roky, než hodinky a jejich historii prozkoumali, zjistili jejich příběh, zajistili jejich pravost a našli jejich sériové číslo a datum prodeje v archivech Patek Philippe.
Bacs přiznává, že se potýká s problémem, jak hodinky ocenit. Nejdražší hodinky, které se kdy prodaly v aukci, byly superkomplikované, jedinečné hodinky Patek Philippe „Grandmaster Chime“, které nikdy neměly předchozího majitele. V roce 2019 se prodaly za 31 milionů dolarů. Co se stane, když k tomu přidáte důležitý a poutavý příběh?
U rolexek Paula Newmana, které Bacs prodal za rekordních 17,8 milionu dolarů, podle něj provenience 17krát převýšila odhadní cenu. U sbírky šperků Elizabeth Taylorové v Christie’s se kusy prodaly za více než pětinásobek odhadu. Mohla by tato kombinace královské provenience a vzácné hodinářské historie trhat rekordy? To ukáže až čas.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky