Byl to den, kdy šéf mohl vyzvat tým, aby odešel z práce o něco dříve, nebo kdy se oblek s kravatou mohl změnit na kalhoty a svetr.
Ale ať už byl pátek jakkoli uvolněný, pořád to byl další pracovní den. Pak Covid převrátil svět práce vzhůru nohama a pátky ztratily svou pátečnost. Na neformálním dress codu nebylo nic zvláštního, když už jsme žili na plný úvazek v teplácích, a na tom, že jsme z práce odcházeli o něco dřív a dostali se domů, nebylo nic vzrušujícího, protože mnozí z nás už tam byli.
V době, kdy se kanceláře znovu otevřely, už nebylo možné vrátit páteční kouzlo – a dokonce ani nebylo možné zjistit, co by mělo být v pátek. Možná jsme se vrátili do kanceláří, ale strašná spousta zaměstnanců je v pátek stále doma.
Pátky se tak nyní pohybují na území nikoho, protože nejsou ani běžným pracovním dnem, ani víkendem, a vytvářejí tak celou řadu nových dilemat na pracovišti. Lze nastavit hybridní rozvrh, kdy budou různí členové týmu chodit do kanceláře v různé dny, nebo budou mít páteční zaměstnanci vždy pocit, že si vybrali kratší čas? Můžete požádat klienta nebo dodavatele o páteční telefonát, nebo je to vlezlé? Můžete šéfovi říct, že v pátek pracujete z domova, nebo to bude vypadat, že jste lenoch na dlouhý víkend? Můžete v pátek kancelář úplně zavřít a ušetřit trochu na režii, nebo musíte nechat dveře otevřené pro hrstku zaměstnanců, kteří raději chodí do práce v den, kdy je téměř jisté, že bude městem duchů?
Celý tento zmatek je špatný pro podnikání, pro týmy i pro zaměstnance, kteří potřebují vědět, jak plánovat své dny a týdny. Musíme se rozhodnout, co si v tomto novém světě práce počít s pátky: Jsou součástí pracovního týdne? Je to nový, trvalý třídenní víkend? Nebo něco mezi tím?
Pro některé organizace může být nejlepší sázkou návrat k pátkům v kanceláři, kdy „uvolněnost“ znamenala džíny a pivo s týmem o půl páté a všichni měli stejný rozvrh. V opačném případě – zejména v organizacích, kde se pracuje se zákazníky nebo na pracovišti – je zmizení části pracovníků v pátek receptem na nelibost. Stačí, když pracovníci na lince nebo zástupci zákaznického servisu vidí, že kolegové z back-office mají větší flexibilitu a mohou pracovat na dálku. Ještě horší je, když vidí, jak to vypadá, že je čeká život plný prodloužených víkendů.
Přesto mohou mít organizace, které obnoví standardní pracovní týden od pondělí do pátku, určité problémy s náborem, udržením zaměstnanců a jejich zapojením. Průzkumy ukazují, že mnoho odborníků si raději hledá novou práci, než aby se vrátili do kanceláře na plný úvazek, a pravděpodobně nebudou spokojeni, pokud i hybridní rozvrh zahrnuje pátek v kanceláři.
Je možné vytvořit hybridní rozvrh, v němž se páteční výsada v podobě práce doma střídá v rámci týmů nebo mezi nimi. To má však své vlastní problémy, protože je třeba stanovit, kdo bude mít který pátek doma, a nepředvídatelnost, protože zaměstnanci nikdy nevědí, koho v kanceláři najdou. A pokud se pokusíte problém vyřešit tím, že všichni budou v pátek chodit do kanceláře, vyloučíte možnost ušetřit peníze díky hybridnímu plánu, který vám umožní zmenšit plochu nemovitostí.
Čtyři dny v týdnu
Další možností je prohlásit pátky za součást víkendu a přijmout čtyřdenní pracovní týden, který v rámci celosvětového pilotního programu prokázal příznivé výsledky. V současné době existuje mnoho důkazů o tom, že kratší pracovní týden zachovává produktivitu a zvyšuje pohodu zaměstnanců, a pokud jste připraveni přistoupit na čtyřdenní pracovní týden, můžete vyřešit páteční dilema tím, že jej vyškrtnete z pracovního týdne. Co je to pátek? Stejně jako sobota a neděle.
Pokud bude celá organizace pracovat podle stejného rozvrhu, zaměstnanci budou snáze vědět, kdy budou jejich kolegové k zastižení, a pokud se chystáte zvolit stejné čtyři pracovní dny pro celou organizaci, je rozumné, aby to byly pondělky až čtvrtky, vzhledem k tomu, že se všeobecně preferuje páteční flexibilita.
Ne vždy je však možné být organizací, která pracuje čtyři dny v týdnu, ve světě, kde se pracuje pět dní v týdnu. Právě proto někteří zaměstnavatelé, kteří pracují čtyři dny v týdnu, končí u rozloženého rozvrhu: I když vaši vlastní zaměstnanci pracují pouze čtyři dny, možná budete muset zákazníkům nebo dodavatelům nabídnout páteční pracovní dobu.
A samozřejmě ne každá společnost chce přejít na čtyřdenní pracovní týden: V mnoha organizacích je běžné, že mnoho zaměstnanců pracuje 50 a více hodin týdně, a snížení tohoto počtu na 32 hodin se může zdát nereálné a nežádoucí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky