Tvrdohlavá inflace může vyprovokovat jestřábí Fed.
Vzhledem k obavám z recese nebo krachu na akciovém trhu, které jsou v plném proudu, představuje zpráva o indexu spotřebitelských cen (CPI), která bude zveřejněna příští týden, pravděpodobně nejdůležitější ekonomický údaj před nadcházejícím politickým rozhodnutím Federálního rezervního systému. Zpráva o CPI totiž může poskytnout informace o tom, zda se válka Fedu s inflací blíží k měkkému nebo nouzovému přistání.
Po překvapivém červencovém zvýšení cen ekonomové drží palce, aby se růst cen v srpnu ochladil. Celkový index CPI v červenci meziročně vzrostl o 3,2 %, což je první zrychlení za více než rok. Červencová inflace, která byla vyšší, než se očekávalo, podnítila obavy, že Fed možná brzy opět stiskne tlačítko pro zvyšování sazeb.
Zpráva o indexu spotřebitelských cen příští týden tak může Fed přimět k rozhodnutí na jeho příštím zasedání, které se uskuteční 19. a 20. září. Vzhledem k tomu, že mezi srpnovým CPI a zasedáním FOMC zbývá jen několik dní, údaje o inflaci se pravděpodobně stanou posledním faktorem, který členové Fedu zváží, než dospějí k rozhodnutí.
A jaké rozhodnutí to bude. I když Wall Street sžírají obavy z blížícího se hospodářského poklesu, členové Fedu stále nejsou spokojeni se současnou 5,5% referenční sazbou. Na každoročním ekonomickém sympoziu v Jackson Hole minulý měsíc předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že sazby mohou v dohledné budoucnosti zůstat na zvýšené úrovni – nebo se dokonce zvýšit.
„Jsme připraveni sazby dále zvyšovat, pokud to bude vhodné, a máme v úmyslu držet politiku na restriktivní úrovni, dokud si nebudeme jisti, že inflace se trvale posouvá směrem dolů k našemu cíli,“ řekl.

Indikátory recese se rýsují ve velkém měřítku
Hlavní obavou je, že pokud bude inflace vyšší, než se očekávalo, může být Fed nucen znovu zvýšit sazby, což je možnost, která dále prohloubí recesní napětí v americké ekonomice. Nyní budou zastánci „měkkých“ postojů argumentovat tím, že ukazatele jako nezaměstnanost a spotřebitelské výdaje, které se během recese obvykle zhoršují, jsou překvapivě odolné. Což byla pravda, alespoň donedávna.
Poslední zpráva o zaměstnanosti totiž ukázala překvapivý nárůst nezaměstnanosti o 0,3 % na 3,8 %, což je nejvyšší úroveň od února 2022. To je sice stále historicky poměrně silná hodnota, ale zároveň dává za pravdu těm, kteří naznačují, že se blíží recese vyvolaná úrokovými sazbami.
„Trh práce se zjevně ochlazuje, počet volných pracovních míst klesá a růst počtu pracovních míst se na základě nejnovějších údajů zpomaluje blíže k udržitelným úrovním, ale zůstává napjatý,“ uvedl Joseph Briggs z Goldman Sachs.
Ačkoli 3,8% nezaměstnanost sama o sobě není špatná, ekonomy a analytiky děsí domněnka, že by mohla být jen začátkem širšího a zhoubnějšího poklesu. Existují údaje, které naznačují, že spotřebitelské výdaje byly do značné míry podpořeny úsporami a výdaji na dluh. Ve skutečnosti dluh na kreditních kartách nedávno poprvé v historii dosáhl 1 bilionu dolarů.
Způsobí index spotřebitelských cen krach akciového trhu?
Panují obavy, že zpráva o červené inflaci bude vybízet k dalšímu zvyšování sazeb, což pravděpodobně vyvolá zpomalení najímání zaměstnanců, což samo o sobě bude vybízet ke zvratu ve výdajích. Když klesají spotřebitelské výdaje, klesají i výdělky. A když se propadnou příjmy, propadne se i širší akciový trh.
Představa, že ekonomika ještě plně nestrávila plnou tíhu předchozích zvýšení sazeb Fedu, je ještě děsivějším předpokladem vzhledem k převažujícímu očekávání, že centrální banka se zvyšováním sazeb ještě neskončila. Pokud by vše udeřilo najednou, představa měkkého přistání se rychle změní v nouzové přistání, protože ekonomika se propadne do recese.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky