Dolar se drží těsně pod 150 jeny před rušným týdnem plným údajů a centrálních bank
Americký dolar v pondělí mírně oslabil a jenu se podařilo udržet na silnější straně 150 za dolar, protože obchodníci se těšili na několik významných zasedání centrálních bank a na řadu ekonomických údajů, které budou zveřejněny tento týden.
Japonská centrální banka (BOJ) v pondělí zahájila své dvoudenní měnověpolitické zasedání, které bude předznamenávat týden, během něhož budou o úrokových sazbách rozhodovat také americký Federální rezervní systém a Bank of England (BoE).
O přední místa v myslích obchodníků bude také soupeřit záplava průzkumů nákupních manažerů, údaje o inflaci a HDP v eurozóně a mzdy mimo zemědělský sektor v USA na konci týdne.
„Devizové trhy čeká další rušný týden, kdy se budou konat důležitá zasedání centrálních bank po celém světě a také několik prvotřídních makrodat, uvedl v ranní poznámce Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ve společnosti ING.
Toto oznámení o financování přichází v době, kdy rostoucí schodky a větší úrokové zatížení podstatně zvýšily potřeby financování amerického ministerstva financí. Od posledního oznámení o refundaci v srpnu se výpůjční sazby vyšplhaly na nejvyšší úroveň od let 2006-2007.
Dolarový index naposledy klesl o 0,14 % na 106,45, což bylo ovlivněno mírným růstem eura, které posílilo o 0,17 % na 1,05835 USD.
Společná měna má za sebou klidný říjen a stále není daleko od desetiměsíčního minima 1,0448 USD, kterého dosáhla na začátku měsíce.
Zdroj: Canva
V Evropě v pondělí poklesly dlouhodobě napnuté údaje o inflaci v Německu, které poukázaly na zpomalení celkové inflace v největší ekonomice eurozóny, a samostatně zveřejněné údaje, podle nichž německý hrubý domácí produkt mezičtvrtletně klesl o 0,1 %, i když to bylo nad očekávání.
Ze tří zasedání centrálních bank přitahuje největší pozornost investorů zasedání BOJ vzhledem k zesíleným spekulacím o změně politiky.
Nedávný prudký nárůst globálních úrokových sazeb zvýšil tlak na BOJ, aby změnila svou politiku kontroly výnosů dluhopisů, neboť se množí spekulace, že by centrální banka mohla na zasedání tento týden zvýšit stávající limit výnosů.
Očekává se, že Fed i BoE ponechají sazby na stabilní úrovni, takže pokud nedojde k žádnému překvapení, bude se pozornost soustředit spíše na sdělení, které tvůrci měnové politiky předají.
Kurz jenu se příliš nezměnil a pohyboval se na úrovni 149,75 za dolar, čímž si mírně oddechl poté, co minulý týden dosáhl ročního minima 150,78 za dolar.
Libra se pohybovala na stabilní úrovni 1,2125 USD.
Pro očekávání ohledně dalšího postupu Fedu při zvyšování úrokových sazeb budou důležité i páteční údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA.
„Říjnová zpráva o zaměstnanosti nabývá na důležitosti po dramatickém zářijovém výsledku, kdy po odečtení revizí činil kumulativní přírůstek mezd 455 tis. Zpráva pomůže určit, zda bylo září spíše signálem, nebo šumem,“ uvedli analytici BNP Paribas (OTC:BNPQY) ve své zprávě.
„Očekáváme, že bude aktuálně vyplaceno celkem asi 190 tis. mezd – stále se jedná o robustní údaj, ale ne přesvědčivě ukazující na opětovné zrychlení. Další solidní tisk by však pravděpodobně vedl k dalšímu růstu výnosů na dlouhém konci, protože trh přehodnocuje míru omezení úrokových sazeb a inflační očekávání rostou,“ dodal v nejnovější vydané poznámce.
Zdroj: Getty Images
Japonská centrální banka v pondělí zahájila své dvoudenní měnověpolitické zasedání, které bude předznamenávat týden, během něhož budou o úrokových sazbách rozhodovat také americký Federální rezervní systém a Bank of England .O přední místa v myslích obchodníků bude také soupeřit záplava průzkumů nákupních manažerů, údaje o inflaci a HDP v eurozóně a mzdy mimo zemědělský sektor v USA na konci týdne.„Devizové trhy čeká další rušný týden, kdy se budou konat důležitá zasedání centrálních bank po celém světě a také několik prvotřídních makrodat, uvedl v ranní poznámce Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ve společnosti ING.Toto oznámení o financování přichází v době, kdy rostoucí schodky a větší úrokové zatížení podstatně zvýšily potřeby financování amerického ministerstva financí. Od posledního oznámení o refundaci v srpnu se výpůjční sazby vyšplhaly na nejvyšší úroveň od let 2006-2007.Dolarový index naposledy klesl o 0,14 % na 106,45, což bylo ovlivněno mírným růstem eura, které posílilo o 0,17 % na 1,05835 USD.Společná měna má za sebou klidný říjen a stále není daleko od desetiměsíčního minima 1,0448 USD, kterého dosáhla na začátku měsíce.V Evropě v pondělí poklesly dlouhodobě napnuté údaje o inflaci v Německu, které poukázaly na zpomalení celkové inflace v největší ekonomice eurozóny, a samostatně zveřejněné údaje, podle nichž německý hrubý domácí produkt mezičtvrtletně klesl o 0,1 %, i když to bylo nad očekávání.Ze tří zasedání centrálních bank přitahuje největší pozornost investorů zasedání BOJ vzhledem k zesíleným spekulacím o změně politiky.Nedávný prudký nárůst globálních úrokových sazeb zvýšil tlak na BOJ, aby změnila svou politiku kontroly výnosů dluhopisů, neboť se množí spekulace, že by centrální banka mohla na zasedání tento týden zvýšit stávající limit výnosů.Očekává se, že Fed i BoE ponechají sazby na stabilní úrovni, takže pokud nedojde k žádnému překvapení, bude se pozornost soustředit spíše na sdělení, které tvůrci měnové politiky předají.Kurz jenu se příliš nezměnil a pohyboval se na úrovni 149,75 za dolar, čímž si mírně oddechl poté, co minulý týden dosáhl ročního minima 150,78 za dolar.Libra se pohybovala na stabilní úrovni 1,2125 USD.Pro očekávání ohledně dalšího postupu Fedu při zvyšování úrokových sazeb budou důležité i páteční údaje o mzdách mimo zemědělský sektor v USA.„Říjnová zpráva o zaměstnanosti nabývá na důležitosti po dramatickém zářijovém výsledku, kdy po odečtení revizí činil kumulativní přírůstek mezd 455 tis. Zpráva pomůže určit, zda bylo září spíše signálem, nebo šumem,“ uvedli analytici BNP Paribas ve své zprávě.„Očekáváme, že bude aktuálně vyplaceno celkem asi 190 tis. mezd – stále se jedná o robustní údaj, ale ne přesvědčivě ukazující na opětovné zrychlení. Další solidní tisk by však pravděpodobně vedl k dalšímu růstu výnosů na dlouhém konci, protože trh přehodnocuje míru omezení úrokových sazeb a inflační očekávání rostou,“ dodal v nejnovější vydané poznámce.