Ačkoli Munger není pravidelným členem seznamu nejbohatších osob, jako je jeho partner, analýza jeho jmění naznačuje, že místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway by dnes mohl mít čisté jmění přesahující 10 miliard dolarů, kdyby si ponechal všechny své akcie společnosti.
Akcie třídy A a další významný majetek
Munger, který je místopředsedou představenstva společnosti Berkshire od roku 1978, vlastnil k 5. říjnu tohoto roku 4 033 akcií třídy A společnosti Berkshire Hathaway, jak vyplývá z regulačních dokumentů. Současná hodnota tohoto podílu činí podle páteční uzavírací ceny akcií typu A ve výši 522 700 USD přibližně 2,1 miliardy USD. Kromě toho je jmění 99letého finančního magnáta rozšířeno o akcie společnosti Costco, jedné z jeho oblíbených investičních arén, v hodnotě více než 100 milionů dolarů.

Aktuální pořadí majetku
Navzdory obrovské hodnotě svého majetku odhaduje časopis Forbes Mungerovo čisté jmění v současné době na 2,5 miliardy dolarů, což ho v jeho žebříčku bohatství v reálném čase řadí přibližně na 1 200. místo. V žebříčku miliardářů agentury Bloomberg, který zahrnuje 500 nejbohatších osob na světě, se neobjevuje. Naproti tomu Buffett si pohodlně zajistil místo v první desítce obou seznamů s impozantním odhadovaným majetkem ve výši 116 miliard dolarů.
Proč není Mungerovo čisté jmění srovnatelné s Buffettovým?
Rozdíl mezi Mungerovým a Buffettovým čistým jměním lze přičíst skutečnosti, že Buffett trvale udržuje převážně větší podíly ve společnosti Berkshire. Dalším rozhodujícím faktorem je, že Munger v průběhu let prodal nebo daroval více než 75 % svých akcií Berkshire.
Srovnání jejich podílů v Berkshire
V roce 1996 vlastnil Munger 18 829 akcií třídy A, což představovalo 1,6 % akcií v oběhu. Hodnota tohoto podílu by dnes vzhledem k současné ceně akcií Berkshire činila přibližně 10 miliard USD. V případě, že by akcie v září dosáhly rekordní hodnoty přes 566 000 USD, činila by tato hodnota téměř 11 miliard USD.
Čisté jmění ve výši 10 miliard dolarů by Mungera vyneslo mezi 200 největších magnátů na žebříčcích časopisů Forbes i Bloomberg. Předstihl by tak významné osobnosti, jako je generální ředitel společnosti Salesforce Marc Benioff, módní magnát Ralph Lauren a spoluzakladatel společností PayPal a Palantir Peter Thiel.

Iluzorní bohatství
Zajímavé je, že Mungerovo bohatství mohlo eskalovat ještě více, vezmeme-li v úvahu pravděpodobnost, že před rokem 1996 vlastnil další akcie Berkshire. Jeho podíl má kořeny především v akvizici dvou podniků společnosti Berkshire, a to Blue Chip Stamps a Diversified Retailing, které spoluvlastnil na přelomu 70. a 80. let.
Chris Bloomstran, prezident společnosti Semper Augustus Investments a dlouholetý akcionář Berkshire, zdůraznil Mungerovo potenciální bohatství prohlášením, že “při svém vrcholném vlastnictví Berkshire by vlastnil asi pětinásobek počtu akcií, než má dnes, takže jeho pozice by se pohybovala na úrovni 10 miliard dolarů”.
Charitativní dárcovství
Munger je pravděpodobně miliardářem z vlastního rozhodnutí. Jeho vědomá snaha omezit svůj podíl v Berkshire na financování filantropických iniciativ významně přispěla k nepoměru mezi jeho současným bohatstvím a předpokládaným potenciálem. Naposledy Munger věnoval 77 akcií třídy A, což odpovídá přibližně 40 milionům dolarů, knihovně a umělecké galerii.
Již v roce 2013 během rozhovoru pro deník The Omaha World-Herald vyjádřil svůj záměr snížit své jmění prohlášením: “Záměrně snižuji své čisté jmění. Uvažuji tak, že nejsem nesmrtelný a nebudu ho potřebovat tam, kam se chystám.” Tento vhled do Mungerových hodnot ukazuje, že jeho hlavními zásadami možná nebyly sláva a bohatství, ale spíše touha trvale změnit svět k lepšímu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky