Zatímco někteří vnímají tento vývoj jako potenciální změnu volební scény, jiní jsou připraveni na hrozící záplavu e-mailů a reklamních kampaní politiků generovaných umělou inteligencí.
“Předpokládám, že obě politické strany budou využívat umělou inteligenci nejen v těchto volbách, ale v každých dalších volbách,” komentoval to zástupce Ted Lieu, kalifornský demokrat, v seriálu AI IRL, který vysílá Bloomberg Originals.
Využití AI ve volebních kampaních skutečně není vzdálenou budoucností. Četné případy již tento trend demonstrují. V červnu se v online reklamě na prezidentskou kampaň floridského guvernéra Rona DeSantise objevily uměle vytvořené obrázky bývalého prezidenta Donalda Trumpa, jak objímá Anthonyho Fauciho. V dubnu použil Národní výbor Republikánské strany umělou inteligencí generované dystopické obrazy k sestavení reklamní kampaně v reakci na kandidaturu prezidenta Joea Bidena na znovuzvolení.

Pokud se Lieuova předvídavost ukáže jako správná, dojde k prudkému nárůstu politiků, kteří nasadí umělou inteligenci, aby si zajistili vítězství. To představuje značnou výzvu pro státní a federální zákonodárce, kteří se snaží tuto rozvíjející se technologii kontrolovat. Zejména v letošním roce Lieu představil návrh zákona, který vyzývá k vytvoření federální komise, jež by formulovala strategii, pokud jde o regulaci AI. Zajímavé je, že při přípravě tohoto návrhu zákona o regulaci UI byla využita i UI.
Demokrat považuje AI za dvousečnou zbraň. Na jedné straně potenciál pohánět společnost kupředu, připomínající vliv parního stroje. Na straně druhé však nejistotu, zda AI neovlivní důvěru veřejnosti v demokratické instituce. “Nemyslím si, že jsme jako společnost nebo vláda připraveni vidět všechny úžasné výhody AI, ale také narušení,” připustil.
USA by se mohly ponořit do afrických precedentů, aby pochopily potenciální dopady AI na politický proces, navrhuje Nanjira Sambuli, pracovnice Carnegie Endowment for International Peace. Její odkaz na volby v Gabonu v roce 2019, kde zvěsti o deepfake videu prezidenta vyvolaly pokus o státní převrat, poukazuje na konkrétní důsledky, které může AI nést na politiku.
Sambuliová však naznačuje, že prostřednictvím systémů schopných překládat text a rozpoznávat řeč v mnoha jazycích a dialektech může AI podpořit větší politickou účast, zejména v afrických zemích. “Rozmanitost jazyků znamená také rozmanitost znalostí,” poznamenal Sambuli. Pokud bude umělá inteligence vhodně implementována, mohla by podpořit vytváření koalic reprezentujících širší skupiny obyvatel.

AI by mohla potenciálně dále demokratizovat politiku, zajistit, aby kampaně zdola byly ekonomicky životaschopné, a otevřít dveře k účasti novým kandidátům. Navzdory tomu s touto technologií přichází také pravděpodobnost, že voliči budou zahlceni poptávkou po žádostech o příspěvek na kampaň, což může vykazovat krkolomné narativy. Na otázku, zda je umělá inteligence schopna pro politiky vytvářet e-maily pro získávání finančních prostředků, případně napodobovat styl písně Taylor Swift, Lieu odpověděl kladně: “To by umělá inteligence určitě mohla dělat.”
Je zřejmé, že nástup umělé inteligence v politické aréně je příslibem i nebezpečím. Zda usnadní inkluzivnější vedení kampaní, nebo podkope důvěru v demokratické instituce, ukáže až čas. Zásadním bodem zůstává, že příprava na tento nadcházející posun v politické komunikaci neprobíhá dostatečně rychle. S blížícími se prezidentskými volbami v USA v roce 2024 jsou v sázce značné částky a celý národ je v napětí a očekává jejich výsledek.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky