Tento konflikt by mohl potenciálně podpořit futures na ropu při pondělním opětovném otevření trhů a vyvolat volatilitu v obchodování s akciemi a v dalších oblastech.
V posledních týdnech se objevují zprávy o tom, že se Bidenova administrativa snaží o diplomatický převrat na Blízkém východě. Plán předpokládal formální uznání Izraele Saúdskou Arábií výměnou za americkou vojenskou pomoc a závazek Saúdů posílit těžbu ropy. Úsilí o zastavení růstu cen ropy v posledních dvou letech by mohlo mít zásadní význam pro omezení inflace v USA a posílení šancí prezidenta Joea Bidena na znovuzvolení.
Vládnoucí organizace Hamás v Gaze vydala prohlášení, v němž uvedla, že izraelská policejní akce v jeruzalémské mešitě Al-Aksá byla spouštěčem raketových útoků, které v sobotu podnikla proti Izraeli. Řada analytiků se však domnívá, že zásadním skrytým motivem bylo torpédovat budoucí normalizační dohodu mezi Izraelem a Saúdskou Arábií.

Helima Croftová, vedoucí oddělení komoditní strategie ve společnosti RBC Capital Markets se k situaci vyjádřila: Podle ní by neočekávaný útok snížil ochotu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nabídnout Palestincům takové ústupky, o které by saúdská vláda mohla usilovat.
Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí na situaci reagovalo požadavkem na “okamžité zastavení eskalace ze strany obou stran” a vinu za znepřátelení Palestinců připsalo Izraeli. Saúdové zopakovali svou výzvu k “dvoustátnímu řešení”, které by zahrnovalo vytvoření palestinského státu na území, jež v současnosti okupuje Izrael. Žádost o další komentář saúdského ministerstva zahraničí zůstala v sobotu bez odpovědi.
V nadějné dohodě hrála významnou roli úroveň saúdské produkce ropy. Od února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, se království podařilo spolupracovat s Ruskem, synchronizovat úsilí o omezení produkce a zvýšit světové ceny ropy z průměrných 90 dolarů za barel na loňské maximum 120 dolarů. Příjmy z tohoto nárůstu cen byly pro obě země životně důležité – pro Rusko k financování jeho válečného úsilí a pro Saúdskou Arábii k financování ambiciózního programu hospodářského rozvoje.
Díky pokračujícímu poklesu poptávky se však letos podařilo udržet ceny v rozmezí 70 až 80 dolarů, což je úroveň, která stále vyvíjí tlak na spotřebitelské výdaje.

Nejen Blízký východ, ale i globální scénáře mohou záviset na tom, jak se budou události vyvíjet, zejména pokud se Írán – hlavní rival Saúdské Arábie – zaplete do probíhajícího konfliktu v Gaze. Někteří pozorovatelé vnímají za akcemi Hamásu potenciálně destabilizující íránský vliv a interpretují je jako snahu Íránu ztížit diplomatické aspirace Saúdské Arábie.
Válečný konflikt přesahující současný souboj Izraele a Hamásu by mohl mít nevyhnutelně negativní dopad na světové akciové trhy
Navzdory napětí je peněžní manažer Louis Navellier optimistický a věří, že diplomatická dohoda mezi Izraelem a Saúdskou Arábií může být stále na spadnutí, jakmile se prach z bojů usadí.
Navellier předpovídá, že ekonomické úvahy se opět dostanou do popředí zájmu, jakmile Izrael zajistí propuštění svých vojáků držených v zajetí Hamásem a zahájí odvetnou akci proti Gaze za překvapivý útok. Oceňuje snahu Saúdské Arábie přeměnit se v centrum cestovního ruchu a uznává, že Izraelci jsou největší skupinou bohatých turistů v regionu.

Navzdory tomu Navellier vyjádřil skepsi ohledně zahrnutí slibů týkajících se snížení cen saúdské ropy do potenciální blízkovýchodní diplomatické dohody. Po kritice ze strany Bidenovy administrativy Netanjahu ani saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán aktivně netouží pomoci Bidenovu znovuzvolení, tvrdí Navellier.
“Saúdská Arábie udělá to, co je v jejím ekonomickém zájmu,” tvrdí Navellier. “Saúdové utrácejí jako o život a k chodu své ekonomiky potřebují ropu na určité úrovni.”
Co se týče pohybu akcií, Navellier očekává v pondělí pokles na izraelském technologickém akciovém trhu a považuje to za příležitost pro investory k nákupu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky