Výroční dopis Warrena Buffetta akcionářům společnosti Berkshire Hathaway je pro něj příležitostí k zamyšlení nad uplynulým rokem. Letos se také zamýšlel nad uplynulými 58 lety a svou kariéru dokázal shrnout do dvou čísel. Prvním byly výnosy Berkshire za toto období: 3,787,464%. Druhé číslo bylo menší a méně přesné, ale neméně ohromující.
„Naše uspokojivé výsledky jsou výsledkem asi tuctu skutečně dobrých rozhodnutí,“ napsal 92letý Buffett. „To je zhruba jedno za pět let.“
Jednou za pět let! Od doby, kdy převzal kontrolu nad Berkshirem, bylo dobrých měsíců více.
Ale i malý počet rozhodnutí může přinést obrovskou hodnotu. Naznačuje, že fenomenální úspěch nespočívá v tom, že každé rozhodnutí je správné. Jde o to, aby důležitá rozhodnutí byla fenomenálně správná. Ostatně sám Buffett říká, že většina jeho investic byla okrajová nebo ne lepší než průměrná. Jeho průměrné jedno skutečně dobré rozhodnutí za pět let přesto stačilo na onen uspokojivý výnos 3 787 464 %.
„Plevel uvadá, zatímco květy kvetou,“ napsal předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire. „Časem stačí jen pár vítězů, aby se děly zázraky. A ano, pomáhá začít brzy a dožít se devadesátky.“
Lidé čtou Warrena Buffetta ze stejného důvodu jako Stephena Curryho: Chtějí vidět, jak se to má dělat, i když to sami nedokážou.
Zdroj: INC
Jeho legendární dopisy investorům jsou pronikavé, moudré, jednoduché, a přesto poněkud protichůdné. Jsou také skromné. Většina investorů, kteří překonali trh, by nejraději zapomněla na rozhodnutí, která zpackali, ale tento miliardář se často zdá, že je mu příjemnější připomínat žákům své chyby a přemítat o svých neúspěších.
Když Buffett vysvětluje svůj mimořádný úspěch, zní to obyčejně. Hledá rozumně oceněné příležitosti ve velkých společnostech s poctivými lidmi, konkurenčními výhodami a „srozumitelnou, trvalou a lákavou ekonomikou“. Dále připisuje kouzlo složeného úroku, štěstí, že žije ve Spojených státech, realizaci základních myšlenek, vyvarování se kolosálních chyb a štědrou dávku štěstí, jako je horká poleva na zmrzlinovém poháru Dairy Queen.
Říká také akolytům, aby si představili, že drží v ruce děrnou štítkovou kartu s dvaceti sloty pro celkový počet investic, které mohou během svého života uskutečnit. Kdybyste věděli, že budete omezeni na 20 úderů, maximalizovali byste své šance, aby se každý z nich počítal. Byli byste trpěliví. Byli byste vybíraví. Jednali byste jen podle svého nejsilnějšího přesvědčení. Je to užitečný model pro přemýšlení o tom, jak učinit jakékoli rozhodnutí.
Buffett však ve svém posledním dopise píše, že pro něj rozhodlo méně než 20 rozhodnutí. Jeho děrovací karta se podobala spíše kartonu na vejce.
Buffett se domnívá, že jeho teorie úspěchu platí i pro ostatní, jeho asistentka odpověděla, že investoři budou mít možnost se ho na cokoli zeptat na sobotním výročním zasedání společnosti Berkshire: „Těšíme se na více než 60 otázek od našich akcionářů.“
Zde je jeden návrh: Jaká byla rozhodnutí v Buffettově tuctu? Hodnotový investor ve svém dopise zmínil několik svých nejhodnotnějších investic, od nákupu dividendových akcií jako Coca-Cola a American Express až po nalezení partnera, jako je Charlie Munger. Neoznačil však všechny – a Buffettologové si nemohli pomoci a spekulovali o těch dalších.
Akcionáři Berkshire diskutující o nejlepších rozhodnutích pana Buffetta zní jako Swifties diskutující o největších hitech Taylor Swift.
Zdroj: Getty Images
Byly tu výnosy z Amexu (investice 1,3 miliardy dolarů, nyní v hodnotě 23 miliard dolarů), Coca-Coly (také 1,3 miliardy dolarů, nyní 25 miliard dolarů) a pana Mungera (nevyčíslitelné).
V roce 1967 se uskutečnila transakce s pojišťovnou National Indemnity, která Berkshire poskytla nový začátek a nadále tiskne peníze. O pět let později to byl obchod s cukrovinkami See’s Candies, který stál 25 milionů dolarů a vynesl více než 2 miliardy dolarů, v neposlední řadě díky 22 000 kilogramům arašídových křehkých bonbonů a čokolády prodaných na loňském setkání Berkshire. V roce 1999 se uskutečnil obchod se společností, která se nyní nazývá Berkshire Hathaway Energy, a s ním přišel i příliv příjmů a jmenování Buffettova nástupce Grega Abela. Je těžké vyčíslit přesnou hodnotu jeho určujících akvizic v dolarech, ale jednoznačně patřily mezi charakteristické kroky pana Buffetta.
David Kass, profesor financí na obchodní škole Marylandské univerzity, vyjmenoval další, od železnic (Burlington Northern) po holicí strojky (Gillette). Na prvním místě jeho seznamu však byla transformační investice, kterou pan Buffett označil za svou první obchodní lásku.
Tento románek začal v roce 1951, kdy se pan Buffett dozvěděl, že jeho profesor a intelektuální hrdina Benjamin Graham je předsedou představenstva společnosti Geico, a jel vlakem z New Yorku do Washingtonu, aby navštívil sídlo společnosti. Přijel v sobotu ráno, aby zjistil, že zaměstnanci Geica nemají ve zvyku pracovat v sobotu ráno. Nakonec správce uslyšel, jak pan Buffett buší na dveře, a nejenže ho pustil dovnitř, ale představil ho dalšímu člověku v kanceláři, a tak se dychtivému mladému studentovi dostalo od generálního ředitele vzdělání v pojišťovnictví.
Soucit víkendového uklízeče změní běh obchodních dějin, protože Buffettova investice do společnosti Geico odstartovala jeho celoživotní fascinaci pojišťovnictvím. Když získal společnost National Indemnity, která patří na seznam nejvýznamnějších událostí Buffettovy kariéry, probíhal proces podobně neformálně. Poté, co se od svého přítele dozvěděl, že je společnost na prodej, sepsal dvoustránkovou smlouvu o koupi od jiného přítele. Dohoda byla uzavřena za 15 minut.
„Je to jedno z nejlepších rozhodnutí o alokaci kapitálu v historii,“ řekl Lawrence Cunningham, autor knihy „Eseje Warrena Buffetta“. „A ztělesňuje Buffetta.“
Zdroj: Pexels
Jeho masivní sázka na Bank of America v roce 2011 byla další klasickou Buffettovou hrou, která odhalila, jak funguje jeho mysl a jeho společnost. Chamtivost v době, kdy se ostatní báli, znamenala, že získal lukrativní obchod za mimořádně výhodných podmínek. Jeho rozhodnutí koupit prioritní akcie v hodnotě 5 miliard dolarů zahrnovalo warranty na nákup 700 milionů kmenových akcií kdykoli v následujícím desetiletí za výhodnou cenu 7,14 dolaru. Když je uplatnil a stal se největším akcionářem banky, akcie se obchodovaly za 24,32 USD a dodnes se pohybují kolem 28 USD. Jeho chytrý oportunismus se vyplatil.
Buffett je také dobrý v tom, že ví, v čem není dobrý. To se ukáže při dalším kroku o pět let později.
Mnoho z nejlepších investičních rozhodnutí v kariéře pana Buffetta se netýkalo firem, ale lidí. V roce 1985 najal pojišťovacího experta Ajita Jaina, kterého pan Buffett náhodou potkal v sobotu. Pan Munger ho označuje za nejlepší investici, jakou kdy Berkshire udělala.
Když Berkshire v roce 2016 koupila Apple se slevou, nebyl to nápad ani jednoho z nich. Pan Buffett je známý svým odporem k investicím do technologických společností a investici do Applu výslovně vyloučil. Byl to jeden z jeho zástupců, kdo vsadil na dlouhodobou hodnotu a šťavnatou ekonomiku nejbohatší společnosti světa. Brzy následoval jejich příkladu, nakoupil další akcie a vyměnil svůj flipový telefon za iPhone. Počáteční podíl Berkshire ve výši 1 miliardy dolarů se rozrostl na více než 150 miliard dolarů – zdaleka největší pozici v portfoliu pana Buffetta.
Investoval do správných lidí. Ti udělali skvělou investici, kterou by sám neudělal.
Jedno skutečně dobré rozhodnutí vedlo k dalšímu.
Výroční dopis Warrena Buffetta akcionářům společnosti Berkshire Hathaway je pro něj příležitostí k zamyšlení nad uplynulým rokem. Letos se také zamýšlel nad uplynulými 58 lety a svou kariéru dokázal shrnout do dvou čísel. Prvním byly výnosy Berkshire za toto období: 3,787,464%. Druhé číslo bylo menší a méně přesné, ale neméně ohromující.„Naše uspokojivé výsledky jsou výsledkem asi tuctu skutečně dobrých rozhodnutí,“ napsal 92letý Buffett. „To je zhruba jedno za pět let.“Jednou za pět let! Od doby, kdy převzal kontrolu nad Berkshirem, bylo dobrých měsíců více.Ale i malý počet rozhodnutí může přinést obrovskou hodnotu. Naznačuje, že fenomenální úspěch nespočívá v tom, že každé rozhodnutí je správné. Jde o to, aby důležitá rozhodnutí byla fenomenálně správná. Ostatně sám Buffett říká, že většina jeho investic byla okrajová nebo ne lepší než průměrná. Jeho průměrné jedno skutečně dobré rozhodnutí za pět let přesto stačilo na onen uspokojivý výnos 3 787 464 %.„Plevel uvadá, zatímco květy kvetou,“ napsal předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire. „Časem stačí jen pár vítězů, aby se děly zázraky. A ano, pomáhá začít brzy a dožít se devadesátky.“Lidé čtou Warrena Buffetta ze stejného důvodu jako Stephena Curryho: Chtějí vidět, jak se to má dělat, i když to sami nedokážou.Jeho legendární dopisy investorům jsou pronikavé, moudré, jednoduché, a přesto poněkud protichůdné. Jsou také skromné. Většina investorů, kteří překonali trh, by nejraději zapomněla na rozhodnutí, která zpackali, ale tento miliardář se často zdá, že je mu příjemnější připomínat žákům své chyby a přemítat o svých neúspěších.Když Buffett vysvětluje svůj mimořádný úspěch, zní to obyčejně. Hledá rozumně oceněné příležitosti ve velkých společnostech s poctivými lidmi, konkurenčními výhodami a „srozumitelnou, trvalou a lákavou ekonomikou“. Dále připisuje kouzlo složeného úroku, štěstí, že žije ve Spojených státech, realizaci základních myšlenek, vyvarování se kolosálních chyb a štědrou dávku štěstí, jako je horká poleva na zmrzlinovém poháru Dairy Queen.Říká také akolytům, aby si představili, že drží v ruce děrnou štítkovou kartu s dvaceti sloty pro celkový počet investic, které mohou během svého života uskutečnit. Kdybyste věděli, že budete omezeni na 20 úderů, maximalizovali byste své šance, aby se každý z nich počítal. Byli byste trpěliví. Byli byste vybíraví. Jednali byste jen podle svého nejsilnějšího přesvědčení. Je to užitečný model pro přemýšlení o tom, jak učinit jakékoli rozhodnutí.Buffett však ve svém posledním dopise píše, že pro něj rozhodlo méně než 20 rozhodnutí. Jeho děrovací karta se podobala spíše kartonu na vejce.Buffett se domnívá, že jeho teorie úspěchu platí i pro ostatní, jeho asistentka odpověděla, že investoři budou mít možnost se ho na cokoli zeptat na sobotním výročním zasedání společnosti Berkshire: „Těšíme se na více než 60 otázek od našich akcionářů.“Zde je jeden návrh: Jaká byla rozhodnutí v Buffettově tuctu? Hodnotový investor ve svém dopise zmínil několik svých nejhodnotnějších investic, od nákupu dividendových akcií jako Coca-Cola a American Express až po nalezení partnera, jako je Charlie Munger. Neoznačil však všechny – a Buffettologové si nemohli pomoci a spekulovali o těch dalších.Akcionáři Berkshire diskutující o nejlepších rozhodnutích pana Buffetta zní jako Swifties diskutující o největších hitech Taylor Swift.Byly tu výnosy z Amexu , Coca-Coly a pana Mungera .V roce 1967 se uskutečnila transakce s pojišťovnou National Indemnity, která Berkshire poskytla nový začátek a nadále tiskne peníze. O pět let později to byl obchod s cukrovinkami See’s Candies, který stál 25 milionů dolarů a vynesl více než 2 miliardy dolarů, v neposlední řadě díky 22 000 kilogramům arašídových křehkých bonbonů a čokolády prodaných na loňském setkání Berkshire. V roce 1999 se uskutečnil obchod se společností, která se nyní nazývá Berkshire Hathaway Energy, a s ním přišel i příliv příjmů a jmenování Buffettova nástupce Grega Abela. Je těžké vyčíslit přesnou hodnotu jeho určujících akvizic v dolarech, ale jednoznačně patřily mezi charakteristické kroky pana Buffetta.David Kass, profesor financí na obchodní škole Marylandské univerzity, vyjmenoval další, od železnic po holicí strojky . Na prvním místě jeho seznamu však byla transformační investice, kterou pan Buffett označil za svou první obchodní lásku.Tento románek začal v roce 1951, kdy se pan Buffett dozvěděl, že jeho profesor a intelektuální hrdina Benjamin Graham je předsedou představenstva společnosti Geico, a jel vlakem z New Yorku do Washingtonu, aby navštívil sídlo společnosti. Přijel v sobotu ráno, aby zjistil, že zaměstnanci Geica nemají ve zvyku pracovat v sobotu ráno. Nakonec správce uslyšel, jak pan Buffett buší na dveře, a nejenže ho pustil dovnitř, ale představil ho dalšímu člověku v kanceláři, a tak se dychtivému mladému studentovi dostalo od generálního ředitele vzdělání v pojišťovnictví.Soucit víkendového uklízeče změní běh obchodních dějin, protože Buffettova investice do společnosti Geico odstartovala jeho celoživotní fascinaci pojišťovnictvím. Když získal společnost National Indemnity, která patří na seznam nejvýznamnějších událostí Buffettovy kariéry, probíhal proces podobně neformálně. Poté, co se od svého přítele dozvěděl, že je společnost na prodej, sepsal dvoustránkovou smlouvu o koupi od jiného přítele. Dohoda byla uzavřena za 15 minut.„Je to jedno z nejlepších rozhodnutí o alokaci kapitálu v historii,“ řekl Lawrence Cunningham, autor knihy „Eseje Warrena Buffetta“. „A ztělesňuje Buffetta.“Jeho masivní sázka na Bank of America v roce 2011 byla další klasickou Buffettovou hrou, která odhalila, jak funguje jeho mysl a jeho společnost. Chamtivost v době, kdy se ostatní báli, znamenala, že získal lukrativní obchod za mimořádně výhodných podmínek. Jeho rozhodnutí koupit prioritní akcie v hodnotě 5 miliard dolarů zahrnovalo warranty na nákup 700 milionů kmenových akcií kdykoli v následujícím desetiletí za výhodnou cenu 7,14 dolaru. Když je uplatnil a stal se největším akcionářem banky, akcie se obchodovaly za 24,32 USD a dodnes se pohybují kolem 28 USD. Jeho chytrý oportunismus se vyplatil.Buffett je také dobrý v tom, že ví, v čem není dobrý. To se ukáže při dalším kroku o pět let později.Mnoho z nejlepších investičních rozhodnutí v kariéře pana Buffetta se netýkalo firem, ale lidí. V roce 1985 najal pojišťovacího experta Ajita Jaina, kterého pan Buffett náhodou potkal v sobotu. Pan Munger ho označuje za nejlepší investici, jakou kdy Berkshire udělala.Když Berkshire v roce 2016 koupila Apple se slevou, nebyl to nápad ani jednoho z nich. Pan Buffett je známý svým odporem k investicím do technologických společností a investici do Applu výslovně vyloučil. Byl to jeden z jeho zástupců, kdo vsadil na dlouhodobou hodnotu a šťavnatou ekonomiku nejbohatší společnosti světa. Brzy následoval jejich příkladu, nakoupil další akcie a vyměnil svůj flipový telefon za iPhone. Počáteční podíl Berkshire ve výši 1 miliardy dolarů se rozrostl na více než 150 miliard dolarů – zdaleka největší pozici v portfoliu pana Buffetta.Investoval do správných lidí. Ti udělali skvělou investici, kterou by sám neudělal.Jedno skutečně dobré rozhodnutí vedlo k dalšímu.