Základy technické analýzy: Co je oscilátor? (Funkce a význam)
Oscilátor je nástroj technické analýzy, který vytváří pásma vysokých a nízkých hodnot mezi dvěma extrémními hodnotami a následně sestavuje indikátor trendu, který se pohybuje v těchto mezích.
Obchodníci používají indikátor trendu k odhalení krátkodobých překoupených nebo přeprodaných podmínek. Když se hodnota oscilátoru přiblíží k horní extrémní hodnotě, interpretují techničtí analytici tuto informaci tak, že aktivum je překoupené, a když se přiblíží k dolní extrémní hodnotě, považují technici aktivum za přeprodané.
Jak oscilátory fungují
Oscilátory se obvykle používají ve spojení s dalšími ukazateli technické analýzy k přijímání obchodních rozhodnutí. Pro analytiky jsou oscilátory nejvýhodnější v případech, kdy nemohou snadno najít jasný trend v ceně akcií společnosti, například když se akcie obchoduje horizontálně nebo do strany. Nejběžnějšími oscilátory jsou stochastický oscilátor, relative strength (RSI), rate of change (ROC), and money flow (MFI). V technické analýze jsou pro investory oscilátory jedním z nejdůležitějších technických nástrojů, kterým je třeba rozumět, ale existují i další technické nástroje, které analytikům pomáhají zlepšit jejich obchodování, např. dovednost číst grafy a technické indikátory.
Zdroj: Medium
Pokud investor používá oscilátor, nejprve vybere dvě hodnoty; poté umístí nástroj mezi tyto dvě hodnoty, oscilátor osciluje a vytváří indikátor trendu. Investoři pak používají indikátor trendu ke čtení aktuálních tržních podmínek pro dané aktivum. Když investor vidí, že se oscilátor pohybuje směrem k vyšší hodnotě, čte dané aktivum jako překoupené. V opačném případě, kdy oscilátor směřuje k nižší hodnotě, považují investoři aktivum za přeprodané.
Význam oscilátoru
Zdroj: Medium
V technické analýze investor měří oscilátory na procentuální škále od 0 do 100, kde se uzavírací cena vztahuje k celkovému cenovému rozpětí pro určitý počet sloupců v daném sloupcovém grafu. Za tímto účelem se nasazují různé techniky manipulace a vyhlazování více klouzavých průměrů. Když se trh obchoduje v určitém rozpětí, oscilátor sleduje cenové výkyvy a indikuje překoupený stav, když překročí 70 až 80 % stanoveného celkového cenového rozpětí, což znamená příležitost k prodeji. Přeprodaný stav nastává, když oscilátor klesne pod 30 až 20 %, což znamená příležitost k nákupu.
Signály zůstávají v platnosti, dokud se cena podkladového cenného papíru pohybuje ve stanoveném rozmezí. Když však dojde k proražení ceny, mohou být signály zavádějící. Analytici považují cenový průraz buď za obnovení rozpětí, kterým je současný boční trh ohraničen, nebo za začátek nového trendu. Během cenového průrazu může oscilátor zůstat delší dobu v překoupeném nebo přeprodaném pásmu.
Techničtí analytici považují oscilátory za vhodnější pro trhy s bočním trendem a považují je za účinnější, pokud se používají ve spojení s technickým indikátorem, který identifikuje trh jako trh s trendem nebo trh s pásmem. Například indikátor křížení klouzavého průměru lze použít k určení, zda se trh nachází, nebo nenachází v trendu. Jakmile analytici určí, že trh není v trendu, stávají se signály oscilátoru mnohem užitečnějšími a účinnějšími.
Obchodníci používají indikátor trendu k odhalení krátkodobých překoupených nebo přeprodaných podmínek. Když se hodnota oscilátoru přiblíží k horní extrémní hodnotě, interpretují techničtí analytici tuto informaci tak, že aktivum je překoupené, a když se přiblíží k dolní extrémní hodnotě, považují technici aktivum za přeprodané.Oscilátory se obvykle používají ve spojení s dalšími ukazateli technické analýzy k přijímání obchodních rozhodnutí. Pro analytiky jsou oscilátory nejvýhodnější v případech, kdy nemohou snadno najít jasný trend v ceně akcií společnosti, například když se akcie obchoduje horizontálně nebo do strany. Nejběžnějšími oscilátory jsou stochastický oscilátor, relative strength , rate of change , and money flow . V technické analýze jsou pro investory oscilátory jedním z nejdůležitějších technických nástrojů, kterým je třeba rozumět, ale existují i další technické nástroje, které analytikům pomáhají zlepšit jejich obchodování, např. dovednost číst grafy a technické indikátory.Pokud investor používá oscilátor, nejprve vybere dvě hodnoty; poté umístí nástroj mezi tyto dvě hodnoty, oscilátor osciluje a vytváří indikátor trendu. Investoři pak používají indikátor trendu ke čtení aktuálních tržních podmínek pro dané aktivum. Když investor vidí, že se oscilátor pohybuje směrem k vyšší hodnotě, čte dané aktivum jako překoupené. V opačném případě, kdy oscilátor směřuje k nižší hodnotě, považují investoři aktivum za přeprodané.V technické analýze investor měří oscilátory na procentuální škále od 0 do 100, kde se uzavírací cena vztahuje k celkovému cenovému rozpětí pro určitý počet sloupců v daném sloupcovém grafu. Za tímto účelem se nasazují různé techniky manipulace a vyhlazování více klouzavých průměrů. Když se trh obchoduje v určitém rozpětí, oscilátor sleduje cenové výkyvy a indikuje překoupený stav, když překročí 70 až 80 % stanoveného celkového cenového rozpětí, což znamená příležitost k prodeji. Přeprodaný stav nastává, když oscilátor klesne pod 30 až 20 %, což znamená příležitost k nákupu.Signály zůstávají v platnosti, dokud se cena podkladového cenného papíru pohybuje ve stanoveném rozmezí. Když však dojde k proražení ceny, mohou být signály zavádějící. Analytici považují cenový průraz buď za obnovení rozpětí, kterým je současný boční trh ohraničen, nebo za začátek nového trendu. Během cenového průrazu může oscilátor zůstat delší dobu v překoupeném nebo přeprodaném pásmu.Techničtí analytici považují oscilátory za vhodnější pro trhy s bočním trendem a považují je za účinnější, pokud se používají ve spojení s technickým indikátorem, který identifikuje trh jako trh s trendem nebo trh s pásmem. Například indikátor křížení klouzavého průměru lze použít k určení, zda se trh nachází, nebo nenachází v trendu. Jakmile analytici určí, že trh není v trendu, stávají se signály oscilátoru mnohem užitečnějšími a účinnějšími.