Možnost dalšího rozšíření konfliktu v regionu je naléhavým problémem, zejména s ohledem na možné důsledky pro dodávky ropy.
Konflikt, který inicioval Hamás, odhalil překvapivý nečekaný vpád do Izraele, který vedl k četným únosům na civilisty a vojáky a k různým obviněním izraelské rozvědky. V reakci na to Izrael nařídil evakuaci v blízkosti pásma Gazy. Americký prezident Joe Biden navíc prohlásil Izrael za oběť teroristických útoků, přislíbil podporu USA a dále zkomplikoval regionální geopolitiku.
Navzdory těmto okolnostem obchodníci s ropou neočekávají výrazný nárůst cen, protože bezprostřední ohrožení dodávek není zřejmé. Tito obchodníci jsou však obzvláště ostražití vůči Íránu; významný producent ropy a horlivý podporovatel Hamásu varuje před výrazným narušením trhu s ropou, pokud by konflikt pokračoval nebo se dále vyostřil.
Odvetný úder proti Íránu by mohl vyvolat obavy o Hormuzský průliv, klíčovou námořní tepnu, jejíž uzavřením Írán již dříve pohrozil. Tyto obavy jsou spojeny s možností, že USA znovu zavedou přísná omezení na oživení íránského vývozu ropy.
Bob McNally, prezident společnosti Rapidan Energy Group a bývalý úředník Bílého domu, přirovnal tento potenciální vývoj k “scénáři přerušení dodávek ropy”. Zdůraznil však, že prozatím zůstává takový scénář nepravděpodobný.

Tyto hrozby se objevily v době, kdy celosvětové dodávky ropy utrpěly po měsících extrémního snižování produkce ze strany Saúdské Arábie a Ruska, což minulý měsíc vedlo ke krátkodobému zvýšení futures na ropu Brent na téměř 100 USD za barel.
“Je nepravděpodobné, že by to v krátkodobém horizontu ovlivnilo dodávky ropy,” naznačuje Pierre Andurand, zakladatel hedgeového fondu Andurand Capital Management LLP. “Ale nakonec by to mohlo mít dopad na nabídku a ceny.”
Tento nejnovější konflikt přichází půl století po arabském ropném embargu, kdy Saúdská Arábie a další producenti OPEC náhle přerušili dodávky ropy na západ po jomkipurské válce v roce 1973. Existují pochybnosti o paralelní reakci Rijádu, který v současné době jedná s USA o normalizaci vztahů s Izraelem, což popírá pravděpodobnost posílení podpory Palestinců prostřednictvím podobných radikálních opatření.
Ministr energetiky SAE Suhail Al Mazrouei na nedávné tiskové konferenci kategoricky prohlásil, že probíhající konflikt neovlivní rozhodovací proces OPEC. Zdůraznil závazek držet se stranou politiky a řídit se čistě ukazateli nabídky a poptávky.
Írán, člen OPEC, mezitím projevil bezvýhradnou podporu palestinskému konfliktu. Izraelský útok na jakoukoli íránskou infrastrukturu by mohl zvýšit ceny ropy, protože hrozba narušení je vnímána jako významná.
Vzhledem k tomu, že USA v posledních letech v tichosti povolily Íránu zvýšit dodávky ropy, což vedlo k obnovení pětiletého maxima dodávek, vstoupila íránská ropa do nové fáze významu pro trh s ropou.
Jakákoli změna tohoto statusu quo však hrozí destabilizací trhu a vzhledem k tomu, že USA po víkendovém vývoji možná proti těmto nákladním tokům, které směřují převážně do Číny, zakročí ostřeji, je narušení pravděpodobné.

Případná řetězová reakce eskalace napětí by také mohla Írán vyprovokovat k zablokování Hormuzského průlivu, nejvýznamnějšího průplavu pro přepravu ropy na světě, což by mohlo způsobit překážku pro téměř 17 milionů barelů ropy, které tudy denně proudí.
Navzdory těmto tlakům se nepředpokládá bezprostřední nárůst cen ropy. Ve skutečnosti se zásoby ropy údajně snižují díky společnému úsilí Saúdské Arábie a Ruska, což pomáhá vyrovnávat světové ceny.
Minulý týden se předpovědi o dosažení ceny ropy Brent na úrovni 100 USD setkaly s váháním, když se ceny ropy na burze ICE Futures Europe propadly o 11 % na úroveň těsně pod 85 USD. Zdálo se, že série snížení produkce ze strany Saúdů a Ruska příliš zvýšila ceny, což vyvolalo obavy z oslabení ekonomiky a vyšších úrokových sazeb.
Pokud současná krize přeruší kanály dodávek ropy, je Saúdská Arábie připravena, neboť si udržuje značnou rezervu v podobě ušetřené produkční kapacity ve výši přibližně 9 milionů barelů denně. Další rezervu ve výši přibližně 1 milionu barelů denně mají také Spojené arabské emiráty.
Ačkoli se neočekává okamžité zvýšení cen, vznikající konflikt a jeho potenciální důsledky mohou opět zvýraznit prémie za geopolitické riziko, které se v posledních letech postupně rozplynuly.
“Útok Hamásu a izraelská reakce zvyšují geopolitickou teplotu,” připouští Richard Bronze, vedoucí geopolitického oddělení poradenské společnosti Energy Aspects Ltd. S tímto rostoucím napětím a nejistotou na Blízkém východě jsou vlny na světovém trhu s ropou především nevyhnutelné.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky