Svědčí o tom benchmark S&P 500, který vykázal zisk 2,24 % a završil tak působivý třítýdenní nárůst o 9,63 %. Tento nárůst byl v rámci takového rozpětí nejlepší od týdne, který skončil 5. června 2020.
Akcie s malou kapitalizací navíc v poslední době přitahují pozornost a projevují zvýšené nadšení investorů více než kdy dříve. Historicky byly tyto akcie s malou kapitalizací přehlíženy, ale tento trend se začal měnit v roce 1987. Ačkoli byly akcie s malou kapitalizací vnímány jako méně rizikové, černé pondělí 19. října 1987 bylo tvrdou lekcí ilustrující nevyhnutelná rizika tržních investic. Průmyslový index Dow Jones zaznamenal toho dne pokles o 22 %.
Rychlý posun vpřed a akcie s malou tržní kapitalizací opět výrazně zaostaly. Podle klientské poznámky Nicholase Bohnsacka ze společnosti Strategas nezaznamenal benchmark akcií s malou kapitalizací, Russell 2000, nové maximum již více než 500 dní
Navzdory nedávnému vzestupu Russell 2000 stále výrazně zaostává za S&P 500, benchmarkem velkých akcií. V závěru předchozí seance se Russell 2000 od začátku roku posunul v ceně pouze o 2,3 % ve srovnání s 17,3% vzestupem indexu S&P.
Relativní podhodnocení akcií s malou tržní kapitalizací však bylo přínosné. Podle výzkumného sdělení stratégů Bank of America Jill Carey Hallové a Nicolase Woodse z 13. listopadu klesl forwardový poměr cena/zisk u indexu Russell 2000 na 14měsíční minimum. Russell 2000 se obchoduje 19 % pod svým dlouhodobým průměrem, na úrovni 12,3násobku odhadovaných forwardových zisků a 12,6násobku klouzavých zisků.
Torsten Sløk, hlavní ekonom společnosti Apollo Global Management, ve své páteční zprávě poznamenal, že podle odhadů je v současné době 40 % společností Russell 2000 ztrátových. I když by toto číslo nebylo v recesi překvapivé, je pozoruhodné vzhledem k tomu, že ekonomika neustále roste a zisky se rozšiřují.
Navzdory vysokému podílu nerentabilních malých společností, které se stále pohybují v červených číslech, byl index Russell 2000 tento týden svědkem masivní rallye. Bohnsack ze společnosti Strategas označil výkonnost akcií za “lákavou”, ale zároveň varoval před vysokým počtem ztrátových malých společností v indexu.

Bohnsack sice zcela nezavrhuje možnost “technologického boomu 2.0” v čele s malými společnostmi s umělou inteligencí, zdůraznil však, že akcie s malou tržní kapitalizací je v současné době třeba očistit od “mrtvých peněz”, než dosáhnou svého plného potenciálu. Poznamenal také, že vyšší úrokové sazby budou i nadále omezovat zisky společností s malou tržní kapitalizací.
Vznikající zájem o akcie s malou tržní kapitalizací odráží určitou formu kruhového uvažování. Tyto akcie, ačkoli jsou rizikové a nepříliš dobře kapitalizované, by mohly získat z uvolnění měnové politiky Federálního rezervního systému. Očekávaný pokles ekonomiky by však mohl dále poškodit zisky, které jsou u velkého počtu těchto společností i při současné expanzi nulové.
Navzdory nedávnému prudkému růstu a trvale nízkým cenám malých akcií doporučil James Reilly, ekonom pro trhy ve společnosti Capital Economics, investorům, aby se drželi amerických velkokapitálových jmen vážených tržní kapitalizací. Zdůrazňuje, že ty budou méně náchylné na kombinaci vysokých úrokových sazeb a slabého růstu Předpokládá. Reilly navrhuje, že investoři by měli mírnit své nadšení zejména u akcií s malou tržní kapitalizací.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky