se snaží přilákat nové peníze.
I když se toky v Pimco stabilizovaly, jsou „stále nejisté“, protože investoři posuzují výhled úrokových sazeb, řekl Baete. A dokonce ani vrchol nákladů na půjčky neznamená, že se peníze automaticky vrátí k aktivním správcům, jako je Pimco, řekl v rozsáhlém rozhovoru, který se dotkl také debaklu hedgeového fondu Allianz a jeho jednání s ministerstvem spravedlnosti v této věci.
„Všichni předpokládají, že se toky dluhopisů musí vrátit, jakmile dosáhneme vrcholu úrokových sazeb,“ řekl Baete ze své kanceláře v Mnichově. „Otázkou však je, kolik půjde do pasivních strategií a kolik do aktivních. Musíme se ujistit, že zůstaneme atraktivní.“
Allianz se tradičně spoléhá na své správce aktiv, mezi které patří i Allianz Global Investors, aby diverzifikovala své aktivity mimo pojišťovnictví a kompenzovala slabé zisky v jiných segmentech. Avšak krach hedgeových fondů v USA, který společnost stál 6 miliard USD, a řada odlivů v Pimco po globálním výprodeji dluhopisů zdůraznily rizika a problémy tohoto podnikání.
Ačkoli se společnosti Pimco podařilo v prvním čtvrtletí přilákat 14 miliard eur, čímž ukončila sérii odlivů ve výši 75 miliard eur, nálada investorů je stále natolik skoupá, že tento dluhopisový gigant zaznamenává výkyvy ze dne na den, uvedl Baete.
„Ještě nejsme v období vysokého růstu. To bude nějakou dobu trvat,“ řekl a dodal, že očekává, že Pimco za celý rok vykáže určitý příliv prostředků.

Allianz je přesvědčeným zastáncem aktivní správy fondů, i když se investoři v posledních desetiletích přiklonili k pasivním fondům. Ale s rostoucí efektivitou veřejných trhů je dosahování nadměrných výnosů v tradičních dluhopisech stále náročnější.
„V tradičních státních dluhopisech už není moc alfa,“ řekl Baete s odkazem na schopnost investiční strategie překonat trh.
Jiná situace je v oblasti alternativních aktiv, kde jsou poplatky pro správce také obvykle vyšší a aktiva klientů jsou lepkavější, uvedl Baete. Jako konkrétní oblasti růstu pro firmu označil nemovitosti a soukromé úvěry, protože panický prodej v některých částech trhu s nemovitostmi a ústup bank od poskytování úvěrů vytvářejí příležitosti.
„Právě teď všichni prodávají všechny druhy alternativních aktiv, včetně nemovitostí,“ řekl. „Ve Spojených státech panuje na některých realitních trzích panika. To je obvykle známkou toho, že brzy budete moci opět nakupovat levně.“
„V tuto chvíli stojíme stranou a připravujeme se na to, že se nám podaří získat výhodné nabídky,“ řekl Baete.
Allianz v roce 2020 spojila svou realitní divizi Allianz Real Estate s realitní divizí společnosti Pimco. Tímto krokem vznikla platforma, která nyní jménem pojišťovacích jednotek Allianz a externích klientů investuje přibližně 195 miliard dolarů do nemovitostních akcií a dluhů.

Zatímco společnost Pimco, která je s aktivy třetích stran ve výši 1,3 bilionu eur jedním z nejvýznamnějších světových správců dluhopisů, se touto transakcí ještě více posílila, AGI byla dlouho považována za podřadnou. Baete uvedl, že Allianz dostávala časté telefonáty od stran, které navrhovaly transakce s AGI, poté, co imploze skupiny hedgeových fondů, které firma řídila v USA, vyvolala otázky ohledně její budoucnosti.
Společnost Baete považovala urovnání konfliktu s klienty a úřady v USA za svou prioritu a loni souhlasila s platbou ve výši 6 miliard dolarů, aby celou záležitost ukončila. Součástí dohody byl zákaz poskytování některých fondových služeb v USA a Allianz převedla aktiva AGI v USA na Voya Investment Management.
Baete v rozhovoru označil jednání s ministerstvem spravedlnosti a společností Voya za „jedno z nejdůležitějších jednání“ ve svém životě. Navzdory vysoké ceně, kterou Allianz nakonec zaplatila, zopakoval, že podporuje AGI, která má podle něj v Německu vedoucí postavení vedle správce aktiv DWS Group z Deutsche Bank AG.
„Je naprostý nesmysl, že nelze přežít s aktivy pod 1 bilion eur,“ řekl. „Jde jen o to mít silnou strukturu ziskovosti.“
Baete převzal vedení Allianz v roce 2015, v době, kdy Pimco ztrácelo aktiva po odchodu spoluzakladatele Billa Grosse. Zatímco správce dluhopisů se zotavil, Baete se snažil najít větší cíle pro převzetí, místo toho se zaměřil na menší transakce a vracel investorům hotovost prostřednictvím dividend a více než 11 miliard eur ve zpětných odkupech akcií od února 2017.
„U větších fúzí a akvizic je méně pravděpodobné, že budou úspěšné,“ řekl Baete. „A také musí být zajímavé větší cíle převzetí. Žádné jsem neviděl.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky